جنجال بر سر تصاحب حقوق پخش فیلم و سریال‌های خارجی

چه کسی قربانی دومینوی ممیزی و کپی‌رایت است

فرهنگی /
شناسه خبر: 505621

دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه: به سایت‌های فیلتر شده دامنه ارائه نشود مدیر یک سایت دانلود فیلم: «فیلیمو» و «نماوا» از ما شکایت کردند مدیران VODها: ما شکایت نکردیم‌ رئیس اتحادیه VODها: هیچ‌گونه شکایتی نکرده‌ایم‌‌

‌ماجرا از اینجا آغاز می‌شود که گویا هیچ‌کس از هیچ‌چیز خبر ندارد اما همه چیز به نظر از یک هفته قبل شروع شد که مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصراً بر عهده سازمان صداو سیما قرار گرفت که VODهایی مثل فیلیمو و نماوا و فیلم‌نت هم براساس این قانون تحت نظارت رسانه ملی قرار گرفتند و به‌زبان ساده‌تر این قانون کنترل انتشار هرگونه ویدیو و صوت در هر بستر آنلاینی را در حدود اختیارات صداوسیما قرار داد. دیروز اما یک اتفاق و خبر تازه به مهم‌ترین سوژه کاربران در فضاهای مجازی تبدیل شد. خبر حاوی یک منبع و ابلاغیه موثق بود که بر اساس آن سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور که مسئولیت دبیری کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه را هم به‌عهده دارد در ابلاغیه‌ای به مدیران شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی اعلام کرد که ارائه خدمات به دامنه‌های فیلتر شده را متوقف کنند. در بخشی از همین نامه (که خبرنگاران روزنامه ایران؛ تأییدیه‌اش را از دفتر این معاونت دریافت کردند) صریحاً شرکت‌های ارائه دهنده را ملزم به لغو قراردادها می‌کند و همین الزام در دستور کار قرار می‌گیرد و به فاصله چند ساعت تمامی سایت‌های دانلود فیلم از قبیل فیلیمو، سلام دات‌نت، دیبا مووی و... از دسترس خارج می‌شوند.
زیرآب‌زنی VODها؟
این یک‌ طرف قضیه بود و با صحبت‌های مدیر یکی از این سایت‌های دانلود فیلم، داستان سمت و سوی دیگری هم پیدا کرد و این مدیر حرف‌های تازه‌ای را به این پرونده اضافه کرد مبنی بر شکایت VODهایی از جمله نماوا و فیلیمو نسبت به این سایت‌های دانلود فیلم. این مدیر در بخشی از یادداشت خود که در شبکه‌های مجازی به خصوص توئیتر دست‌به‌دست چرخید و هشتگی به نام‌های «نه به نماوا و فیلیمو»را داغ کرد نوشته بود: «سرورهای دانلود به دستور ستاد فیلترینگ توقیف شد. مدیران نماوا از چند وقت پیش شروع کردند به پرونده‌سازی برای سایت‌های دانلود فیلم. این پرونده ربطی به دوبله ندارد و این VODها کلاً نمی‌خواهند ما باشیم.»
از شکایت تا تکذیبیه
بعد از دامنه‌دار شدن این مسائل و وسط کشیده شدن پای فیلیمو و نماوا و فیلم نت، نماوا اولین خط‌شکن پاسخ‌دهی به این گمانه‌زنی‌ها بود. مدیران نماوا در اطلاعیه‌ای هر گونه شکایت این سامانه‌ها از سایت‌های دانلود فیلم را تکذیب کردند و نوشتند: «ضمن رد ادعای شکایت نماوا از این سایت‌ها، اعلام می‌کنیم که نماوا هیچ گونه دخالت و یا نقشی در این فرآیند نداشته و علاقه‌مندیم به اطلاع برسانیم که خاموش شدن سرورهای تعدادی از سایت‌ها در روز گذشته، طبق دستور کتبی مقامات قضایی کشور روی داده است. چه آن که حسب تکلیف قضایی تصریح شده برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی در سراسر کشور، ارائه سرویس به دامنه‌هایی که فیلتر هستند، غیرقانونی است و جرم محسوب می‌شود.» نماوا در ادامه تأکید کرده که این دستور برای توقف ارائه خدمات به کلیه دامنه‌های فیلتر شده و هیچ ارتباطی به محتوای دامنه ندارد. «هرچند نماوا از محل میزبانی سایت دیبا مووی اطلاعی ندارد، اما قطعاً خاموشی سرورهای ایشان توسط شرکتی صورت گرفته است که میزبانی این خدمات را برعهده داشته است و بی‌تردید نماوا نقشی در این باره نداشته است. قطعاً نماوا هیچ گونه نقشی در فرآیند دستور قضایی صادر شده از سوی دادستان برای عدم ارائه خدمات به دامنه‌های فیلتر شده (فارغ از نوع فعالیت دامنه) نداشته و ندارد.» در این رشته توئیت نماوایی‌ها همچنین با اشاره به شکایتی که چندین ماه پیش از سوی آن‌ها به دیبامووی شده گفته‌اند که این موضوع با مذاکرات دوستانه حل و فصل شده و پس از آن نماوا هیچ شکایتی نسبت به این سایت انجام نداده است. محمد صراف صاحب امتیاز «فیلم نت» هم در گفت‌وگو با «ایران» شکایت از سایت‌های دانلود فیلم را تکذیب می‌کند و می‌گوید: «خود ما هم از صبح دیروز با این مسأله روبه‌رو شدیم و شنیدیم و از ماجرای آن‌ اطلاع پیدا کردیم. ما پیگیر موضوع هستیم اما چیزی که می‌توانیم به‌صراحت عنوان کنیم این است که هیچ شکایتی از طرف سامانه‌های نماوا و فیلیمو در کار نبوده و حتی شکایتی از طرف صنف هم به هیچ نهادی ارائه نشده است. این اتفاق، در نهایت دودش به چشم بچه‌های ما می‌رود در صورتی که ما هیچ نسبتی با این مسأله نداریم و شائبه‌ها را هم با این استدلال راه انداخته‌اند که به این دلیل که ما مجوز قانونی داریم پس حتماً ما شکایتی کرده‌ایم که از اساس چنین چیزی صحت ندارد.»

بــــرش
بازی دوسر برد صدا و سیما
نکته مهم در این ماجرا  این است که  سایت‌های دانلود فیلم که اتفاقاً کد «شامد» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم دارند،  تا همین چند روز پیش فیلتر نبودند و طی دوسه روز گذشته فیلتر شدند و بعد سرور آنها به‌طور کلی پایین کشیده شد. البته تماس خبرنگار روزنامه ایران با معاون حقوقی ارشاد به دلیل بی‌اطلاعی مدیران این معاونت به‌جایی نرسید که البته این موضوع قابل درک به‌نظر می‌رسد چون به گفته داداندیش معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان‌های ذیربط باید از این معاونت مشورت حقوقی بخواهند یا تقاضای ورود به مسأله‌ای را داشته باشند و بعد آنها براساس شرایط اقدام کنند. به‌هر صورت، اتفاقات پیش‌آمده باز هم انگار در یک حلقه، به سازمان صدا و سیما برمی‌گردد و به‌نظر می‌رسد آنها برنده این بازی‌ هستند که با یک تیر دو نشان زده‌اند و هم برندهای تحت نظارت خود را بابدنامی و ریزش و تبلیغات منفی روبه‌رو کرده‌اند و آنها هم دومینو را به سمت دیگری سنگین کرده‌اند. البته همانطور که در سطرهای بالا گفته شد این سامانه‌ها موضوع شکایت از سایت‌های دانلود فیلم را قویاً تکذیب می‌کنند. اگر چه این ماجرا (که چندسال پیش برای سایت «تاینی‌مویز» که یکی از جایگاه‌های مهم در «الکسا» را داشت پیش آمد و بعد از فیلتر و از دسترس خارج شد، فرصت رقابت به سایت‌های دیگر رسید و این سایت‌ها به کار خود ادامه دادند) اینجا خاتمه پیدا کرد اما آیا سایت‌های دیگری از این دست ساخته و در اختیار فیلم‌بین‌های حرفه‌ای قرار نخواهد گرفت؟ پاک کردن این صورت مسأله که به‌نظر نمی‌رسد فقط مسأله‌اش کپی‌رایت باشد به سود چه کسی خواهد بود و به‌ضرر چه کسی؟ برندهایی مثل فیلیمو، نماوا، فیلم‌نت در حوزه تجاری، تلاش‌های بسیاری کردند تا بتوانند خود را مرجع‌های مهم این حوزه معرفی کنند اما با زیرنظر صداو سیما رفتن و در مرحله بعد، تبلیغات منفی که دیروز باعث کاهش و ریزش مخاطبانش شد بی‌تردید سودی از این داستان نخواهند برد.‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.