گلایه از عدم اجرای معافیت مالیاتی آموزش هنر

فرهنگی /
شناسه خبر: 505620

اواسط مرداد ماه امسال اهالی موسیقی با یک خبر خوش مواجه شدند که به نظر می‌رسید می‌تواند گره‌ زیادی از مشکلات‌شان باز کند. براساس این خبر بالاخره آموزشگاه‌های موسیقی از پرداخت مالیات معاف شدند.

قرار بود این قانون بدون مشکلی به مرحله‌ اجرا برسد. در همان زمان امید‌علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در نامه‌ای به معاونت توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش این مجموعه دولتی برای حل مشکل مالیاتی مدیران آموزشگاه‌های موسیقی خبر داد. اما تا امروز این درخواست به‌طور کامل اجرا نشده و مدیران آموزشگاه‌های موسیقی نسبت به عدم اجرای آن واکنش نشان داده‌اند و گفته‌اند مدیریت سازمان امور مالیاتی کشور غیر از ارسال چند نامه، به‌صورت جدی دستورالعملی در این باره صادر نکرده است.

سال گذشته و در زمانی که مدیریت دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشتم در گفت‌و‌گو با مدیران آموزشگاه‌های موسیقی موضوع معافیت مالیاتی این آموزشگاه‌ها مطرح شد و پیگیری‌های لازم نیز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت. سرانجام به استناد یکی از بندهای آن قانون معافیت از مالیات‌های مستقیم شامل حوزه آموزش هنر نیز شد. به همین دلیل در سال‌جاری بعد از وصول در‌خواست آموزشگاه‌های موسیقی، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مکاتبه‌ای با سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتند و این موضوع از سوی این وزارتخانه به سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد. این سازمان در پاسخ بیان کردند به استناد بند «ل» قانون، فعالیت‌های آموزشی آموزشگاه‌های هنری معاف ازمالیات هستند و سازمان امور مالیاتی در همان نامه تصریح کرد این نامه به ادارات مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شده است. اما شرط اجرایش این است که آموزشگاه‌های هنری در زمان فراخوان‌های مالیاتی اظهار‌نامه‌های مالیاتی را تا پایان سال ارسال کنند تا ممیزین اداره مالیاتی به سرعت به این درخواست‌ها پاسخ دهند. در پایان این نامه، ریاست محترم سازمان امور مالیاتی تقاضا کرده بود اگر به‌صورت موردی، ممیزین اداره مالیاتی آموزشگاهی را مشمول مالیات می‌دانند مصادیق را به ما اعلام کند. این نامه به دست معاونت هنری هم رسید و مجدداً این موضوع را با نماینده محترم آموزشگاه‌های موسیقی مطرح کردیم و تعدادی از آموزشگاه‌ها اعلام کردند در سال‌جاری تعدادی از ممیزین اداره مالیاتی به ما مراجعه کرده و مبالغی را با عنوان مالیات تعیین کرده‌اند. اما ما این مصادیق را مجدداً طی یک نامه از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده‌ایم.
سرگذشت آنچه که در خبرها آمده و حاکی از گلایه مدیران آموزشگاه‌های موسیقی است به این صورت بوده است. در نامه پایانی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده و مصادیقی که در آن طرح شده، تقاضا کرده‌ایم سازمان امور مالیاتی این مصادیق را که فکر کنم شامل 15 تا 30 آموزشگاه موسیقی است را به اداره مالیاتی مجموعه‌های خود اعلام کنند. طبق بخشنامه‌های سازمان امور مالیاتی، بخش آموزش هنر معاف ازمالیات است. آموزشگاه‌های موسیقی کاملاً خودگردان از سوی بخش خصوصی اداره می‌شوند و هیچ کمکی از سوی دولت دریافت نمی‌کنند. اما این توقع هم وجود دارد که قوانین حمایتی مثل معافیت‌های مالیاتی شامل حال آنها بشود.‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.