محمدحسین عادلی دبیرکل سابق مجمع گازی در گفت‌و‌گو با «ایران»: نشست GECF موقعیتی ویژه برای رایزنی با تولیدکنندگان بزرگ گاز است

3 قطب گازی جهان در مسکو

اقتصادی /
شناسه خبر: 505613

بزرگ‌ترین دارندگان گاز جهان امروز یک بار دیگر دور هم جمع می‌شوند تا در قالب مجمع کشورهای صادر‌کننده گاز (GECF) درباره بازار انرژی بویژه گاز طبیعی، چشم اندازها و چالش‌های موجود مذاکره کنند.

پایتخت روسیه میزبان این گردهمایی مهم است و ایران نیز به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی در کنار روسیه و قطر در این نشست شرکت خواهد کرد. رویکرد کشورمان در بیست‌ویکمین نشست وزیران نفت و انرژی «جی‌ای‌سی‌اف» مشخص شده است: «بازار انرژی باید غیرسیاسی اداره شود.» این موضوع را وزیر نفت در بدو ورود به مسکو به زبان آورد و از روز گذشته تاکنون بارها بر آن تأکید کرده است.
جی‌ای‌سی‌اف و یک موقعیت ویژه
درباره اهمیت این نشست و رویکرد ایران، محمدحسین عادلی که از سال 1392 تا 1396 دبیرکل مجمع بود، می‌گوید: «نشست وزیران نفت و انرژی «جی‌ای‌سی‌اف» ارزش بالایی دارد و می‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار برای تقویت دیپلماسی انرژی استفاده کرد. این نشست مانند یک سکو است که می‌توان از آن برای رایزنی‌ها استفاده کرد؛ رایزنی با مهم‌ترین کشورهای بازیگر در بازار گاز.»
عادلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما توضیح می‌دهد: «کشورهای مهم گازی جهان در این نشست حضور دارند و باید با آنها موضوع تحریم انرژی را مطرح کنیم. باید بگوییم که انرژی -چه نفت و چه گاز- نباید تحریم شود. انرژی قابل تحریم نیست چراکه عرضه آزادانه آن برای کره زمین حیاتی است و تحریم آن با اغراض سیاسی اقدامی ضد بشر و غیرانسانی است.»
دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادر‌کننده گاز ادامه می‌دهد: «انرژی نباید مورد تحریم قرار بگیرد و باید این موضوع در جمع‌بندی بیست‌ویکمین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع جاری باشد.» وی با اشاره به جایگاه کشور در میان دارندگان ذخایر گاز جهان و وزن وزیر نفت در صحنه بین‌المللی انرژی می‌گوید: «ایران می‌تواند این تأثیرگذاری را داشته باشد. وزیر نفت همواره در این اجلاس‌ها درخشیده و اکنون نیز با تجربه خود می‌تواند در صحنه بین‌المللی انرژی اثر بگذارد.»
ایران، روسیه، قطر، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی لیبی، نیجریه، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی و ونزوئلا، کشورهای عضو این مجمع هستند که بیش از 70 درصد از ذخایر گاز طبیعی اثبات شده جهان را به خود اختصاص می‌دهند. جمهوری آذربایجان، عراق، نروژ، قزاقستان، عمان، پرو و ​​آنگولا اعضای ناظر در این مجمع هستند. حضور وزرای انرژی این کشورها و رسانه‌هایشان پیام ایران را به دنیا مخابره خواهد کرد.
رایزنی‌ها از دیروز آغاز شده است
وزیر نفت روز گذشته وارد مسکو شد و در همایش بین‌المللی هفته انرژی روسیه شرکت و سخنرانی کرد و در حاشیه آن هم با الکساندر نواک -وزیر انرژی روسیه- دیدار داشت. بیژن زنگنه رایزنی‌ها در حوزه انرژی را از روز گذشته آغاز کرده و امروز نیز ادامه خواهد داد. زنگنه در میان حاضران در همایش بین‌المللی هفته انرژی روسیه بار دیگر تأکید کرد: «امریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند. امریکا از همه ابزارهایش در یکسال گذشته علیه ایران استفاده کرده است.»
وزیر نفت این را هم گفت که ایران تحریم‌های امریکا را غیرقانونی می‌داند اما معنی آن نیاز ایران به صادرات نفت نیست. زنگنه توضیح می‌دهد: «من نمی‌گویم که چگونه در این شرایط (تحریم) باید زندگی کنیم و ما باید نفت صادر کنیم و این برای ما مقدس است. اما اینکه از نفت و گاز به‌عنوان سلاح علیه ما استفاده می‌شود، بد است و ما معتقدیم که این سلاح نیست و نفت و گاز ماده خام است که باید برای رفاه مردم و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان استفاده شود.» زنگنه می‌گوید، «تحریم‌های امریکا فقط تانکرهای نفتکش را شامل نمی‌شود. تحریم‌ها، عرصه‌های مختلف ازجمله حوزه بانکی و بیمه را شامل می‌شود و امریکا جز تحریم ابزار دیگری برای فشار بر ایران ندارد. هدف تحریم‌ها ملت ایران است.»
سهم ایرانی‌ها، از مصرف گاز
زنگنه از توانمندی‌های ایران در تولید و صادرات گاز گفت و توضیح داد: «ما باور داریم که ایرانی‌ها بالاترین مصرف گاز در سبد انرژی را دارند و ۹۵ درصد مردم ایران گاز طبیعی مصرف می‌کنند. وضع تولید گاز خوب است و تا پایان سال شمسی نیز حدود ۷۰ میلیون مترمکعب در روز بیشتر می‌شود. تا پایان سال ۲۰۲۰ در حوزه گاز پارس جنوبی میزان تولید گاز ۲۷ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد بود.» وی افزود: «امریکا نمی‌تواند بر روند تولید گاز ایران تأثیر بگذارد. در عرصه صادرات گاز ما بر صدور گاز به کشورهای همسایه خود تمرکز کرده‌ایم. گاز ایران به عراق، ترکیه، پاکستان، عمان و ارمنستان صادر می‌شود و امیدواریم که پس از کاهش تحریم‌ها و رفع مسائل منطقه، جنوب خلیج فارس به یکی از بهترین مناطق برای صادرات گاز ایران تبدیل شود.» به‌گفته زنگنه تولید و صادرات گاز ایران در یکسال گذشته افزایش داشته است اما با این حال عادلی معتقد است که زمانی وزن ایران در بازار گاز بیشتر خواهد شد که حجم صادرات آن افزایش یابد و باید برای این جایگاه تلاش بیشتری کرد. ذخایر گاز ایران 33.2 تریلیون مترمکعب برآورد می‌شود و ظرفیت تولید بیش از 830 میلیون متر مکعب در روز را دارد اما بخش اعظم آن در داخل کشور مصرف می‌شود و سهم صادراتی آن ناچیز است. این موضوع نیازمند برنامه‌ریزی، سرمایه گذاری، بازاریابی و مذکرات بین‌المللی است.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.