رئیس جمهوری و ظریف از تلاش ترامپ برای ملاقات با روحانی در حاشیه اجلاس سازمان ملل خبردادند

سیاست روایت نیویورک هفتم

سیاسی /
شناسه خبر: 505581

5 روز بعد از بازگشت حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان از نیویورک، او از تلاش‌هایی گفت که دونالد ترامپ انجام داده بود تا در نیویورک با روحانی دیدار کند.

 رئیس جمهوری امروز در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه «خیلی‌ها تلاش کردند که مذاکراتی در سطح سران 1+5 در سازمان ملل تشکیل شود»، اظهارداشت: «ظاهرش این بود که بگوییم مخالفیم و شرکت نمی‌کنیم تا همه تقصیرها گردن ایران بیفتد و بگویند درست است که امریکا مقصر بوده ولی الان که تسلیم است و می‌گوید حاضراست که با شما بنشیند و به قول یکی از رهبران اروپا، همه ما الان در نیویورک جمع هستیم و این بهترین فرصت تاریخی است.»
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، وی با تأکید بر اینکه «آنچه این روزها برخی در تبلیغات جهانی مطرح می‌کنند با واقعیت فاصله دارد»، گفت: «البته این حرف که طرحی را فرانسه آماده کرده بود و کلیت آن طرح به یک معنا می‌توانست قابل قبول باشد، چون کلیت آن برمی‌گشت به اینکه ایران دنبال سلاح هسته‌ای نباشد که همیشه این را گفتیم؛ ایران به صلح منطقه و صلح آبراه‌های منطقه کمک کند که همیشه کمک کردیم. امریکا کل تحریم را کنار بگذارد و فروش نفت بلافاصله آغاز و پول نفت در اختیار قرار بگیرد.» رئیس جمهوری اضافه کرد: «این اصولی بود که فرانسه با امریکایی‌ها مطرح کرده بود و بعد با ما مطرح کرد؛ لذا اصل این حرفی که الان در روزنامه‌ها و تبلیغات دنیا شایع و مطرح شده و خود رئیس جمهوری فرانسه به صورتی بیان کرده، درست است.»
رئیس جمهوری با اشاره به ملاقات رئیس جمهوری فرانسه برای بار دوم ظرف 24 ساعت و ارائه طرح، ادامه داد: «کلیت این طرح از نظر ما قابل قبول است اما عبارت‌های این طرح را اصلاً قبول نداشتم؛ چرا که عبارت‌هایش نادرست بود و رئیس جمهوری فرانسه گفت که بسیار خوب، عبارت‌هایی که خودتان می‌گویید و وزرای خارجه با هم به یک نتیجه برسند و آن عبارت به‌عنوان مبنای مذاکره ما باشد.»
روحانی با بیان اینکه «همه بحث این بود که این طرح قابل قبول و فرض بگیریم اصلاحات جمهوری اسلامی ایران را مد نظر قرار دهند، اما با چه اطمینانی وارد این جلسه شویم»، ادامه داد: «زمانی کسی می‌گوید 1+5، که یعنی برجام، کسی می‌گوید من برجام را قبول دارم و اشتباه کردم، می‌شود 1+5 و حداقل کسی می‌گوید من راه قبلی را نمی‌خواهم ادامه دهم و حداقل نگوید همه تحریم را برداشتم، بگوید من راه قبلی را فهمیدم نادرست بوده است.»
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه «در همان 24 ساعتی که اوج تحولات سیاسی و مذاکرات دیپلماتیک بود، رئیس جمهوری امریکا در دو نوبت یکبار در سخنرانی در سازمان ملل و در سطح جهانی و یکبار دیگر صریحاً اعلام کرد که می‌خواهیم تحریم‌ها را تشدید کنیم»، افزود: به دوستان اروپایی گفتم که کدام بخش را قبول کنیم؟ سخن شما را قبول کنیم که می‌گویید امریکا آماده است یا حرف رئیس جمهوری امریکا را قبول کنیم که در 24 ساعت دو بار به صراحت اعلام کرده که به‌دنبال تشدید تحریم‌هاست.
رئیس جمهوری خطاب به ملت ایران تأکید کرد: «نمایندگان ملت ایران و من به‌عنوان خادم و نماینده ملت ایران، برای اینکه حقوق ملت ایران را به کرسی بنشانیم، هیچ دریغی نکردیم و اگر من حداقل اعتماد را پیدا می‌کردم نه حداکثر، - حداکثر با این جماعتی که امروز در کاخ سفید هستند، ناممکن است - که این مذاکرات نتیجه‌اش چیزی است که به نفع ملت ایران است، یعنی عزت ملت ایران حفظ می‌شود، حکمت مربوط به ملت ایران هم مدنظر است و مصلحت ملت ایران هم حاصل می‌شود، حتماً این کار را می‌کردیم.»
روحانی تصریح کرد: «به‌عنوان نماینده ملت ایران قبلاً گفتم و الان هم می‌گویم که برای هرگونه فداکاری که منجر به احقاق حقوق و رفاه مردم شود، آماده‌ام.»
رئیس جمهوری اظهار داشت: «آنچه در نیویورک انجام گرفت ولو اینکه به ظاهر ممکن است برخی فکر کنند که در نقطه حل بود، اما با حل مسأله فاصله داشت و نمی‌شود یک امر بسیار مهم را در ظرف چند ساعت و مدت کوتاه بدون در نظر گرفتن همه جوانب و نتایج آن و سوء‌استفاده‌ای که آنها می‌خواستند در آن مقطع انجام دهند، به انجام رساند.»
روحانی تصریح کرد: «البته برای امریکایی‌ها مهم بود که این موضوع به یک بمب خبری تبدیل شود و بواسطه آن، شرایط داخلی امریکا مقداری برایشان تغییر کند اما برای ما مهم نیست که هدف آنها چیست؛ برای ما منافع ملی اهمیت دارد و اصل منافع ملی، جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران است.»
رئیس جمهوری با بیان اینکه راه تمام و مسیر بسته نشده و باز هم اروپایی‌ها و دیگران تلاش می‌کنند، گفت: «هر زمانی که حقوق ملت ایران مورد احترام و کرامت ملت ایران مورد توجه قرار بگیرد و حاضر شوند به عزت این ملت توجه کنند، راه بسته نیست؛ باز هم راه باز است.»
 ظریف: اروپایی‌ها از برجام خارج نمی‌شوند
وزیر امور خارجه گفت: طرح ۴ ماده‌ای مکرون حاوی دیدگاه‌های ما نیست. به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در پاسخ به این پرسش که آیا تهدید اروپا برای خروج از برجام صحت دارد، اظهار کرد: آنها چنین چیزی اعلام نکردند آنچه گفته‌اند این است که ممکن است مسیر حل اختلافات که در مواد 36 و 37 برجام آمده را پیگیری کنند.
ظریف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تلاش مکرون برای برقراری تماس تلفنی میان ترامپ و روحانی گفت: روحانی حتماً تماسی نداشته است. ایجاد این مذاکره تلفنی از سوی دیگران طراحی شده بود؛ ولی روحانی حضور نداشت و مکرون و ترامپ صحبت کردند.
وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا خرید 15 میلیارد دلار نفت ایران نیز در طرح اخیر مکرون وجود دارد، گفت: بحث 15 میلیارد به‌عنوان آتش‌بس مطرح بود و برای فروش نفت ایران در چهار ماه، اما طرح چهار ماده‌ای مکرون مربوط به رفع همه تحریم‌هاست. اگر آن وضعیت (رفع تحریم‌ها) انجام شود دیگر بحث 15 میلیارد هم موضوعیت ندارد. وی در مورد آخرین وضعیت درمانی تخت روانچی در نیویورک و احتمال انتقال وی به ایران، بیان کرد: تخت روانچی بعد از اینکه به نیویورک رفت مشخص شد سرطان دارد اگر در ایران این تشخیص داده شده بود، درمان وی در ایران انجام می‌گرفت. عمل درمان وی با موفقیت انجام شده است و دور دوم شیمی درمانی هم انجام شده وسط درمان هم مصلحت نیست که جای بیمار عوض شود بزودی مراحل درمانی وی آغاز می‌شود. یکی از دلایلی که تخت روانچی الان با مشکل مواجه است این است که در مرحله اول دوران نقاهت استراحت نکرده است و پس از درمان در شورای امنیت مجمع عمومی سخنرانی کرده و مصاحبه هم داشته است. انشاءالله خداوند به خاطر صداقت وی در انجام وظایفش وی را شفا می‌دهد. وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا مکرون به تهران سفر خواهد کرد، اظهار کرد: وی دعوت دارد ولی فعلاً چنین سفری مطرح نیست.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.