زنگنه وزیر انرژی جدید عربستان را دوست قدیمی خواند

اقتصادی /
شناسه خبر: 505573

وزیر نفت که برای شرکت در سومین مجمع بین‌المللی انرژی‌ویک روسیه به مسکو رفته است، وزیر انرژی جدید عربستان سعودی را با وجود تنشهایی که میان دو کشور وجود داشته به مدت بیش از دو دهه یک دوست به حساب آورده است.

به گزارش رویترز، بیژن زنگنه در یک کنفرانس انرژی در مسکو گفت: شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان به مدت ۲۲ سال یک دوست بوده است.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان که در سپتامبر به سمت وزیر انرژی عربستان سعودی منصوب شد، یکی از اعضای عالی خاندان سلطنتی این کشور است.

به نقل از رویترز، بیژن زنگنه در یک کنفرانس انرژی در مسکو گفت: شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان به مدت 22 سال یک دوست بوده است.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان که در سپتامبر به سمت وزیر انرژی عربستان سعودی منصوب شد، یکی از اعضای عالی خاندان سلطنتی این کشور است.

اگرچه ایران و عربستان سعودی از اعضای بزرگ اوپک بوده‌اند اما همواره بر سر سیاست این گروه اختلاف نظر داشته‌اند و در حالی که عربستان سعودی توافق کاهش تولید اوپک را پیشنهاد و مدیریت کرد اما ایران با اشاره به تحریمهای آمریکا، خواستار معافیت از مشارکت در کاهش تولید شد و معافیت اوپک را به دست آورد.

وزیر نفت کشورمان گفت: با وجود فراز و نشیبی که در روابط سیاسی میان ایران و عربستان سعودی وجود داشته است، ما با شاهزاده عبدالعزیز دوست بوده‌ایم و امیدوارم در آینده هم دوست بمانیم؛ ما هیچ مشکلی با وی نداشتیم.

زنگنه در ادامه افزود: مشکلات در روابط ایران و عربستان سعودی از سوی طرف ایرانی ایجاد نشده است. ما بر این باوریم که همه کشورهای مسلمان، همه کشورهای همسایه باید فضای مسالمت آمیزی میان خودشان داشته باشند و دشمن ما، کشور دیگری خارج از منطقه است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تاثیری که حملات هوایی اخیر علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی روی ایران داشته است، گفت: این حملات روی تولید و صادرات نفت ما تاثیری نداشت اما این مسائل، تنش‌ها در منطقه را افزایش داده است.

زنگنه گفت: همه کشورهای منطقه خلیج فارس باید تلاش کنند منطقه را باثبات کرده و از صلح در منطقه دفاع کرده و عبور امن نفت و کالاهای دیگر از تنگه هرمز به بازار بین‌المللی را تضمین کنند.

وزیر نفت کشورمان اظهار کرد که فشار فزاینده در قالب تحریمهای آمریکا علیه نفت و صنایع دیگر ایران، موثر واقع نشده است. ما معتقدیم که همه کشورهای سراسر جهان بر این باور هستند که یکجانبه‌گرایی جواب نمی دهد و افزایش فشار روی ایران نمی‌تواند راه حل یک وضعیت باثبات و یک فضای صلح آمیز در منطقه و تضمین امنیت عرضه نفت، گاز و LNG برای جهان باشد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.