رییس قوه قضاییه گفت: ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی باید به هنجارها تبدیل شوند که این هنجارها باعث می شود شاهد افزایش ورودی پرونده‌ها نباشیم.

 آیت الله سیدابراهیم رییسی در  دیدار با  قضات محاکم دادگستری کل استان تهران که در مجتمع  فرهنگی ورزشی شهید بهشتی برگزار شد، گفت: یکی از مشکلات قوه قضاییه، افزایش ورودی پرونده‌ها است که از کارهای این دوره آن است که تلاش همگان بویژه تلاش دولتمردان به کاهش ورودی پرونده‌ها به عدلیه بیانجامد.


وی افزود: ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی باید به هنجارها تبدیل شوند که این هنجارها باعث می شود شاهد افزایش ورودی پرونده‌ها نباشیم. البته ساز و کارهای قانونی می طلبد که این ساز و کارها دنبال می شود.


رییسی افزود: یک قسمت کار دست شما قضات است. اگر پرونده با رضایت شاکی ختم می شود، دادگاه با مصالحه قبل از صدور حکم آن را حل نماید و در اینجا شورای حل اختلاف کمک کند که مساله حل و فصل شود؛ البته در آن قسمت که مسایل و جرایمی با شکایت شاکی آغاز ولی ختم نمی شود کار مشکل است و با مجلس باید آن را حل کنیم.

وی افزود: شورای حل اختلاف به کارهای اصلی اش بپردازد. تاسیس این شورا برای این است که کار صلح و گسترش را دنبال کند.

 شورای حل اختلاف باید کارهای فصل الخصومت و ریش سفیدی کند 

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه طبق آماری که گرفتم بالاترین رقم پرونده‌های ورودی به  دادگستری مربوط به «توهین» و «تهدید» است، گفت: اینها مواردی است که با رضایت باید تمام کرد و این مسائل می تواند در شورای حل اختلاف وارد شود. شورای حل اختلاف باید کارهای فصل الخصومت و ریش سفیدی کند و کار بسیار خوبی است.

وی خطاب به قضات  افزود: هر چه حکم متقن و مستند و متناسب باشد خوب است. ببینید عدم تناسب حکم و موضوع چقدر شما را برافروخته می کند؟ یک سوزن به خود و یک جوالدوز به مردم بزنید.  ببینید مردم از صدور حکم نامتناسب چه می کنند؛ لذا عدالت امر مهمی است.

رییسی با بیان اینکه عدالت امر مهمی است، گفت: خیلی ها را دیدید که درس حقوق نخوانده‌اند ولی دادرسی حقوقی به احکام دارند؛ لذا انتخاب حکم و موضوع مهم است. انتظار عمومی از ما  این است که انتخاب حکم و موضوع فرق می کند. ممکن است کسی امروز بخاطر اینکه حقوقش عقب افتاده و بچه اش گرسنه است و معیشتش سخت است اعتراض کند، این فرد با کسی که قصد سوء استفاده کردن را دارد فرق می کند. او می خواهد زمینه تولید برایش فراهم شود لذا توصیه می کنم که در زمان صدور حکم، حقوق او را بدهید. این فرد اخلالگر نیست. برخورد باید با او با رافت و متفاوت باشد زیرا مشکل معیشتی دارد. 

وی با بیان اینکه قانون بین جرم سیاسی و امنیتی تفاوت قایل شده است گفت: رسیدگی به جرم سیاسی با حضور هیات منصفه است. بودن هیات منصفه برای این جرم بسیار به قاضی کمک می کند و می تواند به حکم علاوه بر مقبولیت قانونی، مقبولیت عمومی هم دهد.

وی با بیان اینکه تخلف و جرم با هم تفاوت دارد گفت: کسی که تخلف کرده و کسی که جرمی مرتکب شده با هم متفاوت هستند. کار سخت قاضی تشخیص این دو است.

رییسی خطاب به قضات و توصیه آنها به شنیدن سخن کارشناس، وکیل و ضابط گفت: قاضی نظر می دهد ولی حکم هر چه مبتنی به نظر کارشناسی باشد، بهتر و پسندیده تر است.

وی افزود: سخن وکیل را در دفاع از موکل باید شنید و اگر وکیل دفاع از حق کند و اگر کارشناس درست نظر دهد و اگر پزشکی قانونی درست ابعاد موضوع را مشخص کند، کمکی به قاضی است. این امر در کشف حقیقت کمک کننده است.

ادامه دارد.../ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.