هجوم طرفداران تتلو به میراث فرهنگی استان فارس

اجتماعی /
شناسه خبر: 505464

در روزهای اخیر طرفداران یک خواننده پرحاشیه که با نام تتلو شهره است، با اسپری رنگ به کوره ثبت ملی شده هنرکار شیراز هجوم بردند.

 طرفداران یک خواننده پرحاشیه که عنوان تتلیتی‌ها را برای خود برگزیده‌اند در روزهای اخیر با اسپری رنگ به کوره ثبت ملی شده هنرکار شیراز هجوم بردند.

برج کوره هنرکار مربوط به دوره پهلوی است و در بلوار مدرس، ابتدای خیابان فضیلت، داخل پارک فضیلت شیراز قرار دارد.

این اثر تاریخی در ۳۰ بهمن ۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۸۰۶ در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

برج کوره هنرکار شیراز به تازگی توسط فرد یا افراد ناشناس با نوشته شدن اسم یک خواننده پر حاشیه مخدوش شده است.

امیر مقصودلو که دوست دارد خود را تتلو بنامد،‌در نوشته های اینستاگرامی و کنسرت هایش که در خارج از کشور برگزار شده،به افراد،مذهب و مظاهر ملی توهین و فحاشی میکند.

بی پاسخی مسئولان میراث فرهنگی فارس  

مسئولان اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس مانند هفته‌های اخیر این بار نیز پاسخی در این باره ندادند.

صبح چهارشنبه اقدام به برقراری تماس با معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی فارس و فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان کرد تا از این افراد مسئول جزئیات این ماجرا را جویا شود اما این دو مدیر پاسخی ندادند.

در زمان تخریب خانه تاریخی در کوچه مولا رو به روی مسجد حاج نظام در بافت تاریخی شیراز که اول مهر ۹۸  رخ داد و ایرنا برای نخستین بار خبر آن را منتشر کرد باز مسئولان میراث فرهنگی فارس پاسخی در این باره ندادند تا جائی که معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی دستور توقف و بررسی این موضوع را صادر کرد.

۲۷ مرداد ۹۸ نیز تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که فردی را در حال مسابقه دادن و بالا رفتن از دیواره‌های ارگ کریم خان شیراز نشان می داد اما با گذشت بیش از یک ماه و نیم از ماجرا هنوز تکلیف این افراد که دست به این اقدام زده بودند مشخص نشده است.

قانون و تخریب میراث فرهنگی

فصل نهم قانون مجازات اسلامی ،مجازات در تخریب اموال تاریخی، فرهنگی را در بر می‌گیرد که در ماده ۵۵۸ آن ذکر شده که هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، یا تزئینات، ملحقات تأسیسات، اشیا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور، که مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی- تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ۱۰ سال محکوم می‌شود./ایرنا

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.