خلخال سرای سالمندان ندارد

استانها /
شناسه خبر: 505415

معاون دانشکده علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت خلخال گفت: برغم روند رو به رشد جمعیت سالمند ، شهرستان خلخال فاقد سرا و مراکز نگهداری سالمندان است.

ایرج اعتبار روز چهارشنبه افزود: قوی بودن فرهنگ نگهداری از والدین سالخورده از سوی فرزندان از جمله عوامل نبود مراکز نگهداری سالمندان است ولی با توجه به افزایش روزافزون جمعیت سالمند منطقه راه‌اندازی مراکز نگهداری سالمندان برای افزایش مراقبت‌های دوران پیری در خلخال ضرورت دارد.

او با بیان اینکه میانگین جمعیت سالمند در کشور ۱۱.۵ درصد و در استان اردبیل ۱۰ درصد است، گفت: این شاخص در جمعیت سالمند خلخال ۱۶.۲ درصد می‌باشد.

وی با بیان اینکه انواع بیماری‌های روحی و روانی از جمله افسردگی بلحاظ زندگی فردی و تنها زیستن جمعیت سالخورده این شهرستان را تهدید می‌کند، اظهار داشت: ۱۲ هزار و ۸۳۲ نفر از جمعیت روستایی خلخال و هفت هزار و ۵۲۹ نفر از جمعیت شهری این شهرستان سالمند بوده و نیازمند مراقبت‌های ویژه دوران پیری و کهنسالی هستند.

او گفت: تناسب آمار جمعیت سالمند در جامعه روستایی ۱۹ درصد و در جامعه شهری ۱۲ درصد است و روستای خمس از توابع بخش مرکزی خلخال با داشتن ۳۹ درصد بیشترین جمعیت سالمند روستایی را بخود اختصاص داده است.

اعتبار اجرای برنامه‌های آموزشی از جمله تغذیه، فعالیت‌های بدنی، مراقبت‌های فشار خون و تنظیم قند و پوکی استخوان سالمندان ۶۰ تا ۷۰ ساله خلخال را از جمله برنامه‌های در دست اجرای مرکز بهداشت خلخال ذکر کرد و گفت: سالمندان سرمایه‌های معنوی جامعه بوده و باید به نحو احسن از این سرمایه‌ها حفظ و نگهداری شود.

او با بیان اینکه ترویج فرهنگ تکریم سالمندان و نگهداری سالمندان توسط فرزندان ضرورت دارد، بیان کرد: شهرستان خلخال فاقد مرکز نگهداری سالمندان بوده و سالمندانی که از نعمت داشتن فرزند محروم بوده و یا به هر دلیلی فرزندان آنها حاضر به نگهداری بزرگان خانواده خود نیستند، شناسایی می‌شوند.

وی با گرامیداشت ۹ مهرماه سالروز جهانی سالمند اظهار کرد :دسترسی عادلانه و آسان سالمندان به خدمات شهروندی از جمله مناسب‌سازی اماکن دولتی و عمومی برای تسهیل در تردد سالخوردگان همراه با برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های شاد و نشاط‌آور در طول سال برای جمعیت سالمند انتظار دستگاه بهداشت و درمان خلخال از سایر دستگاه‌های اجرایی عضو شورای سالمندان این شهرستان است.

هزار و ۶۰۰ سالمند دارای معلولیت جسمی، حرکتی، شنوایی، بینایی اعصاب و روان و مشکلات گفتاری در شهرستان خلخال شناسایی شده است، از مجموع جمعیت سالمند نیز ۳۵۰ نفر زیرپوشش ۱۹ مورد خدمات ارائه شده اداره بهزیستی از جمله دریافت مستمری و خدمات توانبخشی قرار دارند.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.