معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: نام تمامی شهرهای دارای صنایع دستی ملی و جهانی همراه با تولیدات آنها در تابلوهای راهنمای جاده‌های کشور درج خواهد شد.

پویا محمودیان روز چهارشنبه تاکید کرد: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت راه و شهرسازی قرار شد تا نام تمامی شهرهای ثبت شده صنایع دستی ایران در سطح ملی و جهانی بر روی تابلوهای راهنمای مسافران جاده‌های کشور درج شود.

وی افزود: این اقدام در راستای هدایت مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به تمامی شهرهای ملی و جهانی ایران و رونق اقتصادی این شهرها در حوزه صنایع دستی و گردشگری است.

محمودیان تصریح کرد: یکی از این شهرها، شهرکرد شهر ملی نمد است که می‌تواند میزبان مسافران داخلی و خارجی و ارائه انواع تولیدات نمدی به گردشگران باشد.

وی همچنین از بیمه ۸۱۲ هنرمند صنایع دستی در سال گذشته خبر داد و یادآور شد: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر  ۴ هزار نیز در روستاهای کشور بیمه شدند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: این در حالی است که بیمه هنرمندان صنایع دستی از ۵ سال قبل قطع شده بود.

وی گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و پیش‌بینی های انجام شده امسال سهم بیمه هنرمندان صنایع‌دستی کشور افزایش می‌یابد و نتیجه این پیگیری تا یک ماه دیگر مشخص می‌شود.

محمودیان تاکید کرد: امید است، بودجه مورد نیاز برای بیمه تمامی هنرمندان و فعالان صنایع دستی کشور تامین شود.

ایران به لحاظ تولید صنایع دستی سومین کشور دنیا و به سبب ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی نخستین کشور جهان است.

اکنون بیش از دو میلیون نفر به صورت غیررسمی و ۴۵۰ هزار نفر به صورت رسمی در ۲۹۵ رشته صنایع دستی ایران فعالیت دارند.

۷۵ درصد حوزه صنایع دستی ایران در سه بخش تولید، آموزش و بازرگانی در اختیار بانوان قرار دارد.

چهارمحال و بختیاری ۱۲ هزار هنرمند در ۵۲ رشته صنایع دستی دارد که از این تعداد سه هزار نفر فعالند./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.