معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت جدیدی برای توسعه تجارت خراسان رضوی به دلیل روابط اقتصادی آن با برخی کشورهای عضو این اتحادیه و موقعیت جغرافیایی آن است.

علی رسولیان روز چهارشنبه افزود: عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اورسیا در آبان امسال به مرحله اجرا می رسد و سفر رئیس جمهوری به ارمنستان و شرکت در اجلاس اروسیا مقدمه ای برای تحقق این موضوع است.

وی که به عنوان نماینده خراسان رضوی و یکی از سه استان مهم و تاثیرگذار در ارتباط با کشورهای عضو اوراسیا در نشست شورای توسعه روابط اقتصادی در وزارت امور خارجه شرکت کرده است گفت: عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاثیری جدی بر شرایط اقتصادی این استان می گذارد زیرا کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی مانند قرقیزستان و قزاقستان عضو اوراسیا هستند.

رسولیان ادامه داد: کشورهای قزاقستان و قرقیزستان با خراسان رضوی روابط اقتصادی زیادی دارند به طوری که ۸۰ درصد کالاهای وارداتی به قرقیزستان توسط این استان انجام می گیرد و خراسان رضوی با کشور قزاقستان نیز مبادله کالا دارد.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: عضویت ایران در اوراسیا باعث می شود که تعرفه ترجیحی ۵۰۲ قلم کالای صادراتی از ایران بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش یابد که هم اینک فهرست این کالاها مشخص شده است  و پس از کاهش تعرفه، تجارت ایران با کشورهای عضو اوراسیا به صورت آزاد درخواهد آمد.

رسولیان افزود: کالاهایی که مشمول کاهش تعرفه می شوند از تولیدات خراسان رضوی به شمار می روند که از جمله آنها محصولات کشاورزی، مواد غذایی، خشکبار، مصالح ساختمانی، انواع شیرینی، ماشین آلات، ادوات صنعتی و منسوجات است که می تواند در آن کشورها زمینه خوبی برای رقابت پیدا کند.

وی اضافه کرد: از آنجا که خراسان رضوی در مسیر تجارت با کشورهای آسیای میانه قرار گرفته است کاهش تعرفه اقلام کالاهای صادراتی از ایران، حجم تجارت خارجی این استان را به نحو قابل توجهی افزایش خواهد داد.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: ایران نیز در برابر عضویت در اتحادیه اوراسیا تعرفه ۳۶۰ قلم کالاهای وارداتی از آن کشورها را کاهش خواهد داد و این در حالی است که خراسان رضوی در این حوزه نیز سهم قابل توجهی دارد به طوری که اقلامی مانند پنبه، حبوبات و نهاده های دامی مشمول کاهش تعرفه مزبور جزء کالاهای وارداتی به استان به شمار می روند.

رسولیان افزود: در این نشست به عنوان نماینده خراسان رضوی خواستار راه اندازی پرواز مستقیم بین مشهد و مراکز کشورهای ازبکستان و قرقیزستان و رفع مشکلات حمل و نقل ریلی در استان شدم که نماینده وزارت راه و شهرسازی در این نشست قول مساعد مبنی بر برطرف کردن این مشکلات داد.

وی تاکید کرد: عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاثیری جدی بر حوزه تجارت خارجی خراسان رضوی می گذارد و فرصت جدیدی برای استان است تا بتواند از این حیث منافع خوبی را نصیب مردم کند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد و کشورهای بلاروس، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.