درباره تأکید رهبر انقلاب برای رعایت حقوق عامه انجام شد

نامه‌نگاری فراکسیون حقوق شهروندی مجلس با سران قوا

سیاسی /
شناسه خبر: 505335

گروه سیاسی/ 5 روز بعد از تأکید رهبر معظم انقلاب بر حفظ حقوق عمومی جامعه در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس از نامه‌نگاری با سران قوا برای ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های آینده‌شان در این زمینه خبر داده است.

همزمان هم یک نماینده مجلس خبرگان رهبری و یک عضو مجمع روحانیون مبارز هم بر لزوم توجه به این بخش از سخنان رهبری تأکید کرده‌اند. رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با اعضای مجلس خبرگان رهبری نگاه نظام اسلامی به حقوق عمومی آحاد مردم فارغ از مذهب و طایفه آنان را یکسان خواندند و گفتند که «فارغ از اینکه یک فرد مسلمان است یا غیرمسلمان، یا به نظام اسلامی وفادار است یا نیست، حقوق عمومی او باید محفوظ باشد، مثلاً نباید در کشور ناامنی وجود داشته باشد و باید آزادی و نگاه عادلانه برای همه مردم یکسان باشد.» دیروز در همین رابطه عبدالکریم حسین زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس در جمع خبرنگاران گفت: ما در فراکسیون حقوق شهروندی بر اساس فلسفه شکل‌گیری فراکسیون در دو سال گذشته پیگیر رعایت این حقوق در دستگاه‌های مختلف بودیم و این بار که همین حقوق عمومی تبدیل به مطالبه رهبری و مردم شده مکاتبه‌ای با رؤسای قوای سه‌گانه داشتیم تا گزارش عملکرد و برنامه‌های آتی خود را برای مردم و فراکسیون ارائه کند. به گزارش «ایران»، وی با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب گفت: وقتی بالاترین مقام کشور این گونه صریح و شفاف درباره این حقوق عمومی صحبت می‌کند و حقوق عمومی همه شهروندان را فارغ از دین، مذهب، قومیت، جنسیت و فارغ از میزان تعلق یا عدم تعلق خاطرشان به نظام و همچنین فارغ از میزان وفاداری یا عدم وفاداری‌شان به انقلاب بیان می‌کند، تمام دستگاه‌ها باید موظف به رعایت این قاعده بازی حقوق عمومی باشند. وی مکاتبات صورت گرفته با رؤسای سه قوه را «جدی» توصیف کرد اما توضیح داد: درمورد محتوای مکاتبات فعلاً صحبتی نمی‌کنیم چرا که نمی‌خواهیم فضای غیرآرام و تنش‌زا و مسائلی از این دست را که متن در آن گم می‌شود و درگیر حاشیه می‌شود به وجود بیاوریم، بلکه می‌خواهیم به دنبال اصل هدفمان باشیم و به دنبال این مسأله باشیم که چرا حقوق عمومی تا به این لحظه روی زمین مانده است. وی تأکید کرد: ما به دنبال عملیاتی کردن فرمان رهبری هستیم و اجازه نمی‌دهیم مطالبه ملت که به صورت شفاف در کلام رهبری آمده است روی زمین بماند، تا به نتیجه دقیق تقنینی و نظارتی در این حوزه نرسیم قاعدتاً دست از این موضوع برنمی‌داریم.
مردم به مثابه پدافند غیرعامل
دیروز همچنین آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی در همین رابطه در گفت‌وگویی با «جماران» گفت: من احساس می‌کنم که رعایت حقوق عمومی در جامعه ما بسیار ضعیف است. این موضوع اولاً بهانه به دست دشمنان می‌دهد و دوم اینکه نارضایتی‌ها را بالا می‌برد. این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به کمرنگ بودن حقوق عمومی در جامعه ایران، تأکید کرد: ما نباید از دشمنان بترسیم. امریکا و دیگران نمی‌توانند هیچ غلطی بکنند. ما از خودمان بترسیم. اگر قرار باشد خطری متوجه این نظام شود، فقط از ناحیه دشمن نخواهد بود. دشمن هم بیشتر از نقطه ضعف‌های خود ما استفاده می‌کند. از حرف‌ها، اختلافات و بی‌عدالتی‌های خود ما استفاده می‌کند. وی گفت: متأسفانه در کشور ما گاهی حقوق عمومی پایمال می‌شود.  برخی تریبون‌های عمومی و حتی تریبون‌های مقدس ما از حقوق عمومی و حقوق ناس عاری است و بلکه حقوق را می‌شکند.  مردم پدافند غیرعامل ما هستند که بسیار از پدافند عامل مهم‌تر است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.