اهدای کتاب را از اطرافیان خودمان شروع کنیم

فرهنگی /
شناسه خبر: 505317

تجربه برگزاری باشگاه‌های کتابخوانی و جشنواره‌هایی همچون انتخاب پایتخت کتاب کشور نشان داده که مردم ما دور از کتاب و کتابخوانی نیستند. با این حال کاهش توان اقتصادی مردم، منجر شده دسترسی به کتاب برای همگان امکانپذیر نباشد. در گزارش صفحه شش امروز در گفت‌وگو با کارشناسان به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم؛ موضوعی که دعوت به مشارکت در آن تنها به مسئولان فرهنگی و اهالی کتاب محدود نشده و چهره‌های فرهنگی و هنری هم سعی می‌کنند در آن مشارکت کنند. مرضیه برومند یکی از همین چهره‌ها است.

این نخستین دفعه‌ای نیست که چنین فراخوان‌هایی منتشر می‌شوند. هر از چندی با فراخوان‌هایی روبه‌رو می‌شویم که گاه از سوی تشکل‌های مردم‌نهاد و گاهی هم از سوی ارگان‌های دولتی منتشر می‌شوند و هدف آنها هم تشویق مردم به مشارکت در افزایش سرانه مطالعه است. در روزگار فعلی به سبب مشکلات ریز و درشتی که در بحث مسائل اقتصادی پیش روی مردم قرار گرفته بیش از هر زمان دیگری به همیاری عمومی برای کمک به حفظ حیات یار مهربان نیاز است. حتی اگر کمی اهل مطالعه باشیم خانه‌های اغلب‌مان مملو از کتاب‌هایی است که تنها یک مرتبه خوانده‌ایم و محتوای آن به گونه‌ای نیست که دوباره به سراغ مطالعه‌شان برویم. وقتی خانه‌ها هر روز کوچک و کوچک‌تر از قبل می‌شوند طبیعی است که جای چندانی برای نگهداری کتاب‌های‌مان نداشته باشیم. البته مگر کتاب‌هایی که از آثار مرجع هستند و ناچار به نگه داشتن آنها هستیم یا آنهایی که در زمره علاقه‌مندی‌هایمان به شمار می‌آیند.
بهترین تبلیغ برای این کار این است که از اطرافیان خودمان شروع کنیم. از آنان بخواهیم به جای آن‌که کتاب‌های خود را در کارتن‌های کوچک و بزرگ و در انباری‌ها بگذارند دست به اهدای‌شان بزنند. از این طریق هم تکلیف وسایل‌شان روشن می‌شود هم به هموطنان خود کمک کرده‌اند تا از کتاب و کتاب‌خوانی دور نشوند. شاید برای این قبیل کارها به هیچ کدام از ما جایزه‌ای ندهند. اما باید توجه کنیم که نفع انجام چنین مشارکت‌های در درازمدت متوجه جامعه می‌شود. زیرا جامعه‌ای که خواهان پیشرفت باشد باید از کتاب آغاز کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.