این روزها هفته فیلم فنلاند از رویدادهای مهم سینمایی کشور است

سینما نباید زیر سایه سیاست قرار بگیرد

فرهنگی /
شناسه خبر: 505312

«هفته فیلم فنلاند» که از ۶ تا ۱۲ مهرماه در حال برگزاری است هشتمین هفته فیلمی است که به همت مؤسسه هنروتجربه سینمای ایران برگزار می‌شود. از سال 96 تا مهرماه امسال هفته فیلم‌های ارمنستان، برزیل، آلمان، هفته اروپایی 2018، صربستان، نگاهی بر سینمای چین، هفته فیلم اروپایی 2019 برگزار شده و دهم تا شانزدهم آذرماه نیز قرار است هفته فیلم لهستان برگزار شود.

برگزاری هفته‌ فیلم کشورهای مختلف اتفاق مبارکی است به مفهوم واقعی کلمه و نه به مفهوم شعاری‌اش؛ البته به این شرط که به عنوان سینماگر به این باور برسیم که می‌توانیم از این اتفاق فرهنگی برداشت هم داشته باشیم و به عنوان مثال به تولید مشترک برسیم و فضای کارمان را بین‌المللی کنیم. ما که معتقدیم سینمای ایران سینمای بین‌المللی است چرا در طول این سال‌ها نتوانسته‌ باشیم به شکل نظام‌یافته یا حداقل قابل توجهی فیلم مشترک تولید کنیم؟ چند نمونه حداقلی هم که داشتیم تولید مشترک به معنای واقعی‌ آن نبوده‌اند. مثلاً عباس کیارستمی از ایران دعوت شده و به کشور دیگر رفته و در آنجا فیلم ساخته است. تولید چنین کارهایی هم به باور عمومی نیاز دارد و هم منطبق شدن با قواعد و اصول بین‌المللی. ما در ایران وقتی تصمیم می‌گیریم فیلم بسازیم به شرط فراهم بودن سرمایه یک ماه بعد کار را کلید می‌زنیم. در صورتی که در چارت بین‌المللی همه چیز با برنامه‌ریزی حساب شده، هماهنگی، صبر و دقت پیش می‌رود. اما ما دوست داریم سریع همه کارها را انجام بدهیم تا به آمال و آرزویمان یعنی جشنواره فیلم فجر برسیم. هیچ‌کس هم نمی‌گوید که مگر برای فیلمی که در جشنواره حضور دارد چه اتفاقی می‌افتد که برای فیلمی که حضور نداشته نمی‌افتد. معاشرت در هفته‌های فیلم یک فرصت آموزشی است تا سینمای ما با سینمای دیگران منطبق شود. تا بین ما و آنها تشریک مساعی شکل بگیرد.
البته یکی از اشکالات این رویدادهای فرهنگی این است که به مسائل سیاسی گره خورده و عموماً اتفاقات دیپلماتیک با فراز و فرود همراه است. هر مسأله کوچکی در ارتباط سیاسی با کشور مقابل ممکن است این اتفاق فرهنگی را تحت‌الشعاع قرار دهد. کاش بین هنر و سینما و سیاست خط‌کشی اتقاق بیفتد.  اگر در حوزه سیاست به جهان وسیعتر و بزرگتری فکر می‌کنیم بهترین و مؤثرترین راه همین سینماست. لازمه‌اش هم این است که حضور واقعی در کشورهای دیگر داشته باشیم، فیلمسازان‌مان سلیقه‌هایشان را ارتقا بدهند و نگاه‌شان را تخصصی‌تر و با کیفیت‌تر کنند. هر چند که گروه هنر و تجربه تلاش می‌کند این اتفاق بیفتد اما نباید به همین بسنده کنیم. باید حمایت شود و گسترش پیدا کند و البته دستاورد عملی هم داشته باشد. مثلاً اگر رئیس صندوق تولید فیلم فنلاند به ایران آمده باید بتوانیم به سازوکار اجرایی برسیم و نه این که فقط یک تفاهمنامه امضا کنیم بلکه باید آن را اجرایی کنیم و عملگرا باشیم. هر چند در شرایط فعلی برگزاری این هفته‌ها حتی اگر فقط در حد پر کردن بیلان باشد باز هم خوب است ولی مؤثر نیست.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.