هلهله در «پکن»، خشم در «هنگ کنگ»

بین الملل /
شناسه خبر: 505305

دیروز سه‌شنبه در حالی که چین هفتادمین سالگرد حکمرانی حزب کمونیست را با مراسم رژه باشکوه و دیگر مراسم‌های مختص این روز جشن می‌گرفت، در هنگ کنگ، «دولت شهری» که چین آن را یکی از قلمروهای خود می‌داند، شورش‌ها علیه دولت پکن آنقدر بالا گرفت که پلیس ضدشورش برای نخستین بار برای متفرق کردن معترضان از گلوله واقعی استفاده کرد و رئیس پارلمان این دولت شهر نیز دستور تخلیه فوری این مکان به خاطر نگرانی‌های امنیتی را داد.

به‌گزارش الجزیره، دیروز همزمان با هفدهمین هفته ناآرامی‌های هنگ کنگ و هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، یک گلوله واقعی از اسلحه پلیس ضدشورش هنگ کنگ بیرون آمد و بر سینه یک معترض نشست. اتفاقی که در 17 هفته گذشته در هنگ کنگ سابقه نداشت و حالا فردی که هدف این تیراندازی قرار گرفته وضعیت جسمی وخیمی دارد و بعید نیست، جانش را از دست بدهد. دیروز همچنین تا لحظه تنظیم این گزارش، دست کم 30 نفر از معترضان به دست پلیس دستگیر و بیش از 15 نفر دیگر با گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی زخمی شده بودند. اتفاقی که می‌تواند هنگ کنگ را بیش از پیش ملتهب کند زیرا یک مقام پلیس ضدشورش که نخواسته نامش فاش شود، تأیید کرده است، پلیس با گلوله واقعی معترضان را هدف قرار داده است. البته مقامات انتظامی و امنیتی هنگ کنگ نیز دیروز به رسانه‌ها گفتند، معترضان از مایعات اسیدی علیه پلیس استفاده کرده و چند مأمور انتظامی و حتی چند خبرنگار را زخمی کرده‌اند. اوضاع امنیتی دیروز در هنگ‌کنگ به قدری وخیم بود که سخنگوی پارلمان این دولت شهر به نقل از رئیس پارلمان بیانیه‌ای را قرائت کرد که در آن دستور تخلیه فوری پارلمان داده شده بود. علاوه بر این، صبح دیروز سه‌شنبه مسئول مترو هنگ کنگ اعلام کرد، به‌خاطر نگرانی‌های امنیتی 19 ایستگاه مترو تعطیل است. کمیسیون اروپا نیز دیروز خواستار «کاهش تنش» و «خویشتنداری» در هنگ‌کنگ شد.
رهبران معترضان هنگ کنگ، دیروز سه‌شنبه را «روز خشم» نامیده و از حامیان خود یا به قول خودشان، حامیان دموکراسی خواسته بودند، به‌صورت گسترده و پرتعداد به خیابان‌ها بیایند. معترضان در روزهای یکشنبه و دوشنبه هم به خیابان‌ها آمده بودند تا در آستانه جشن‌های 70 سالگی حکومت حزب کمونیست در چین نارضایتی خود را از پکن و دولت دست نشانده‌اش در هنگ کنگ اعلام کنند. این اعتراض ها در حالی بود که کری لم، رئیس دولت محلی هنگ‌کنگ که متهم است اختیار عمل ندارد و تمام دستورات را از پکن می‌گیرد، دیروز سه‌شنبه در بحبوحه ناآرامی‌های کشورش برای شرکت در جشن‌های چین، به پکن سفر کرده بود. در هنگ‌کنگ هم برخلاف سنت هرساله که جشن‌های سالگرد حکومت چین در خیابان‌ها و مقابل دیدگان مردم برگزار می‌شد، دیروز به‌صورت غیرعلنی و بسیار محدود برگزار شد.
جشن و شادمانی در پکن
اعتراض‎ها در هنگ کنگ در حالی بود که در پکن، پایتخت چین میدان تیان‎آن‎من شاهد برپایی جشن‎ هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین با حضور رهبری چین و مقام‌های ارشد این کشور بود که برای تماشای رژه نظامی به همین مناسبت با ۱۵ هزار نیرو و تسلیحاتی شامل پهپادهای مافوق صوت و موشک‌های بالستیک جدید گردهم آمده‎بودند. به گزارش ایرنا، «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین در سخنانی در این مراسم، اظهار کرد امروز چین سوسیالیست در شرق جهان ایستاده است و هیچ نیرویی نمی تواند موضع چین را تکان دهد و مانع حرکت رو به جلوی جمهوری خلق چین شود. پس از سخنان او بزرگترین رژه تاریخ چین که اولین نمایش متمرکز نظامیان این کشور پس از اصلاحات است، به مدت حدود ۸۰ دقیقه برگزار شد. این رژه متشکل از ۵۹ تیم با حدود ۱۵ هزار سرباز، بیش از ۱۶۰ فروند هواپیما و ۵۸۰ دستگاه تجهیزات نظامی بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.