ایجاد عدالت و ممانعت از فقر یکی از الزاماتی است که بر اساس برنامه ششم توسعه برای دولت در نظر گرفته شده است.

 ایجاد عدالت و ممانعت از فقر یکی از الزاماتی است که بر اساس برنامه ششم توسعه برای دولت در نظر گرفته شده است. در این راستا پدیده سالمندی، حقوق افراد سالمند و دستیابی آنها به رفاه اجتماعی همانند سایر گروه‌های سنی مورد توجه خاص قرار گرفته شده به‌طوری که در اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به آن اشاره شده است. در شرایطی که تنها یک درصد از مجموع قوانین تصویب شده در کشور مربوط به سالمندان است با بررسی‌ها و تلاش‌های بسیار سند ملی سالمندی تدوین شد. در حقیقت در سال 1395 سند ملی راهبردی سالمندان کشور در دبیرخانه شورای ملی سالمندان تدوین شد. سندی که با استانداردهای جهانی همخوانی داشت به تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسید و در نهایت در سال 1396 به دستور سازمان برنامه و بودجه، سند وزارت بهداشت و درمان پزشکی با سند تدوین شده در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تلفیق شد. به این ترتیب سندجامع راهبردی سالمندان تدوین شد.
سند ملی سالمندی منشوری ایده آل از وضعیت آینده سالمندان بوده است؛ منشوری که همانند یک کتاب مرجع با محتویاتی مناسب است اما برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید به تک تک اهداف ذکر شده در آن پرداخت و شرایط عملیاتی شدن آن را فراهم کرد.
در شرایطی که به گفته سازمان بهداشت جهانیWHO شیب سالمندی در ایران تند‌تر از بسیاری از کشورهای جهان است و تا سال 2050، از هر سه نفر یک نفر سالمند خواهیم داشت باید نگرش سیاستگذاران به موضوع سالمندی تغییر کند تا در آن سال‌ها با مشکلات جدی مواجه نشویم.
سالمندی موضوعی نیست که بتوان از بروز آن پیشگیری کرد و در همه کشورهای جهان حتی کشورهای در حال توسعه هم  وجود دارد. بنابراین باید زمینه‌های اجرایی شدن سند ملی سالمندی فراهم شود تا بتوان از دوران سالمندی به‌عنوان دوران فرصت‌ها یاد کرد نه دوران تهدید‌ها و ناملایمات زندگی. حقیقت این است که شیب سالمندی در کشور ما زیاد است و سرعت پیر شدن کشور در حال افزایش است. تا جایی که می‌توان گفت شاید زمان کافی برای دستیابی به ایده آل‌ها نداریم. پس باید عزمی جدی به‌کار گرفت و گام‌های مؤثری برداشت.
سند ملی سالمندی قدمی بزرگ در این مسیر ناهموار است. از این‌رو باید ناهمواری‌ها و ناملایمات از این مسیر حذف شود. رفع ناملایمات تنها در سایه همگرایی دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط و تأمین بودجه امکان پذیر است.
به یاد داشته باشیم هدف دبیرخانه سالمندی از تدوین این سند، داشتن سالمندانی سالم و مستقل در کشور است نه سالمندانی بیمار، ناتوان و وابسته.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.