خوشبختانه پس از مدت ها تلاش فراوان مدیران، سیاستگذاران، متخصصان و کارشناسان از بخش های مختلف سند ملی سالمندان کشور تهیه شد.

 خوشبختانه پس از مدت ها تلاش فراوان مدیران، سیاستگذاران، متخصصان و کارشناسان از بخش های مختلف سند ملی سالمندان کشور تهیه شد. اولین سند ملی سالمندان ایران با هدف پاسخ هماهنگ به چالش ها و فرصت های ناشی سالمندی جمعیّت ایران برای رسیدن به بهترین نتیجه برای همه ایرانیان علی رغم سنشان تهیه شده است. این سند برای هدایت سیاستگذاری ها، برنامه ها و فعالیت های آینده در امور سالمندان تهیه شده است.

هدف نهایی سند: سندجامع راهبردی سالمندان، تکریم، ارتقاء سلامت جسمی و روانی، تأمین حمایتی و رفاهی، مراقبتی و امنیتی را برای همه سالمندان تضمین می کند. این سند مسائل مربوط به حقوق سالمندی را در مباحث، سیاست ها و سیاست گذاری های ملی محفوظ نگه داشته و مشارکت و تعامل سالمندان را در توسعه ملی چه در حال و چه آینده با دیدگاه سالمندی کارآمد و مثبت، تضمین خواهد کرد و به عنوان مسیری به منظور یکپارچگی خدمات مرتبط با تمامی ابعاد سلامت و رفاه سالمندان، در تمامی دستگاههای مرتبط جاری خواهد کرد.
 این سند شامل شش هدف اصلی شامل: (1) ارتقای سطح فرهنگی جامعه در خصوص پدیده سالمندی، (2) توانمندسازی سالمندان، (3) حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، (4) ارتقای سرمایه اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی، (5) توسعه زیرساخت های مورد نیاز در امور سالمندی و (6) امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان می باشد.

برنامه عملیاتی سند

برای هر هدف راهبردها و سیاست های اجرایی تعیین شده اند و در نهایت برنامه عملیاتی این سند شامل:
(1)   فعالیت‌ها، (2) اعتبار مورد نیاز، (3) تعیین متولیان فعالیت‌ها و (4) زمان بندی تهیه خواهد شد.
در این سند با هدایت دولت همکاری بین بخشی همه دستگاه ها و افراد جامعه می توانیم شرایط بهتری برای همه ی افراد جامعه علی رغم سن داشته باشیم و برنامه ها و سیاست ها را به عمل تبدیل کنیم. در واقع سند ملی سالمندان کشور یک چهارچوب استراتژیک طولانی مدت برای فعالیت ها متوسط و کوتاه مدت برای رسیدن به جامعه ای بهتر برای سالمندان و همه گروه های سنی جامعه است.

    شیب تند سالمندی در ایران

جمعیّت سالمندان ایرانی با سرعتی حتی بیشتر از سرعت رشد آسیا و دنیا در حال افزایش است. اضافه شدن تعداد سالمندان فرصت بسیار مناسبی برای جامعه ما محسوب می شود چون جامعه تعداد بیشتری افراد با تجربه و خردمند را خواهد داشت که می تواند هم تهدید و هم فرصت برای کشور باشد و باید به طور دقیق به آن پرداخته شود. اما از طرف دیگر اگر چه فرایند سالمندی مستقیماً منجر به بیماری نمی شود اما در افراد سالمند معمولاً در اثر گذشت زمان و سبک زندگی افراد، در این دوران خطر ابتلا به انواع بیماری ها و مرگ و میر افزایش می یابد. لذا لازم است که در یک همکاری بین بخشی و برنامه ریزی مناسب برای مشارکت، سلامت، استقلال، توانمند سازی سالمندان در سال های باقیمانده عمر در یک فرصت برابر با سایر گروه های سنی تلاش کنیم.

    توانمند سازی سالمندان

از دیگر اهداف مهم این سند، توانمندسازی سالمندان است که از طریق تأکید بر آموزش و یادگیری مادام العمر مهارت آموزی فرد و مراقبین سالمندان، ایجاد و توسعه محیط های توانمندساز و توسعه مشارکت اجتماعی سالمندان قابل دستیابی است. ترویج تکنولوژی های جدید برای آموزش سالمندان، تلاش در جهت سوادآموزی سالمندان و آگاهسازی سالمندان از حقوق خود می تواند در توانمندسازی سالمندان ایرانی نقش مهمی داشته باشد به خصوص که بسیاری از سالمندان در حال حاضر بی سواد هستند و با تکنولوژی های جدید آشنایی کافی ندارند که اینها می توانند منجر به جدایی سالمند از جامعه و تنهایی او شوند.

    تغییر الگوی بیماری ها و ناتوانی ها

با افزایش جمعیّت سالمندان شاهد تغییر الگوی بیماری ها و ناتوانی ها باشیم. در این سند برای حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان می توان از طریق توسعه کمی و کیفی اقدامات پیشگیرانه، درمانی و توانبخشی برای سالمندان اقدام کرد.برای جلب مشارکت بخش غیردولتی در ارایه خدمات توانبخشی می توان با تأکید بر ارایه خدمات توانبخشی در محل زندگی، توسعه کمی و کیفی مراکز ارایه خدمات توانبخشی و بهبود دسترسی به تجهیزات پزشکی و کمکی نوین در مراقبت از سالمندان به ارتقای خدمات توانبخشی در سالمندان کمک کرد.
ارتقای سرمایه اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی از دیگر اهداف این سند می باشد که از طریق تأمین معیشت و خدمات مالی به سالمندان و توسعه و تقویت خدمات نگهداری از سالمندان قابل دستیابی است. اگر چه در این سند در راستای حفظ و تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی کشور ایران سعی بر زندگی سالمندان در خانه خود و در کنار خانواده و جامعه می باشد ولی لازم است انواع مدل های مراقبت برای سالمندان در جامعه فراهم باشد.

    توسعه زیرساخت ها

توسعه زیرساخت های مورد نیاز در امور سالمندی از اهداف بسیار مهم سند ملی سالمندان کشور است. این امر از طریق تأمین سرمایه انسانی مورد نیاز، توسعه فناوری در خدمات رسانی به سالمندان، مدیریت اطلاعات و آمار سالمندان و نهادسازی در حوزه سالمندی قابل دستیابی خواهد بود.
برنامه های جامعی نظیر توسعه آموزش فراگیر مهارتهای زندگی و سلامت دوران سالمندی با همکاری مراکز علمی، اجتماعی و رسانه ها، بیمه مراقبتی سالمندان، ایجاد شهرهای دوستدار سالمند، راه اندازی بنیادهای فرزانگان (کانونهای آموزشی، فرهنگی، بهداشتی، ورزشی و تفریحی)، پیگیری طرح تکریم سالمندان در دستگاههای دولتی و غیردولتی (تسهیلات ویژه، نوبت دهی جدا ، ...)، بهبود وضعیت معیشتی سالمندان و بازنشستگان، گسترش پایش سلامت سالمندان و پیشگیری از ناتوانیها از طریق طرحهای غربالگری، بهبود وضعیت بیمه های درمانی پایه و تکمیلی، گسترش آموزش طب سالمندان، فعال کردن شوراهای ساماندهی امور سالمندان استانها و..... با جدیت و از طریق تشکیل جلسات شورای ملی سالمندان، جلسات کارگروههای تخصصی بین دستگاه های عضو شورای ملی سالمندان و همچنین استفاده از ظرفیتهای قانونی دولت و مجلس شورای اسلامی پیگیری می شود.

    فرصتهای موجود:

 •          اهمیت مقوله سالمندی برای تمام اقشار جامعه
 •         وجود سالمندان نخبه بعنوان الگوی توانمندی
 •           وجود نهادهای مرتبط و دارای برنامه های ویژه سالمندان
 •           وجود امکانات بالقوه     
 •           قانون برنامه چهارم
 •           شورای ملی سالمندان
 •           وجود نهادهای مردمی
 •           چالش ها و موانع :
 •           باورهای غلط
 •           کمبود قوانین پشتیبان حقوق سالمندان و ضمانتهای اجرایی
 •           عدم استفاده کافی از ظرفیتهای شورای ملی سالمندان
 •           عدم توجه کافی به ساماندهی سالمندان در قانون برنامه پنجم
 •          فعالیتهای موازی و عدم وجود گزارش منسجم – جامع و کامل از عملکرد دستگاهها
 •           نامشخص بودن جمعیت هدف و عدم وجود بانک اطلاعات
 •           عدم کارآیی برخی از فعالیتها
 •           پوشش ناکافی رفاهی و بیمه ای
 •           ضعف و عدم کارآیی نهادهای مردمی مرتبط
 •           عدم کفایت سیستم بهداشت ، درمانی و توانبخشی موجود در امور تخصصی سالمندان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.