بررسی حادثه قطار زاهدان- تهران در کمیته ویژه کمیسیون عمران/ بازداشت اعضای یک تشکل قانونی در هفت تپه/ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده/ پیشنهاد نامگذاری روز اول صفر، با عنوان"منع خشونت علیه زنان" و ...از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) نهم مهر ماه ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست لاریجانی برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده  در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

دراین جلسه رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده کرمان درباره اجرایی شدن سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری، تاکید کرد که دستور لازم برای اجرایی شدن سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری که از سوی رهبری ابلاغ شده، داده شده است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی جزئیات حادثه قطاز زاهدان- تهران و استماع گزارش کمیته فنی راه آهن در جلسه امروز کمیته ویژه این کمیسیون خبر داد و بیان کرد: در قطاری که از ریل خارج شده ۲۵۰ نفر حضور داشته که ۴ نفر جان باخته و ۱۵۷ نفر به بیمارستان منتقل شدند. ۴۰ نفر در بیمارستان بستری شده و پس از درمان مرخص شدند. وی  افزود: اکنون ۷ نفر از افراد همچنان در بیمارستان بستری هستند و مدیر عامل راه آهن دستور داده تا فردی در بیمارستان مستقر بوده و به وضعیت مصدومان رسیدگی کند.

همچنین رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در تذکری از بازداشت اعضای یک تشکل قانونی در هفت تپه خبر داد و گفت: کشاکش‌ها در هفت تپه ادامه دارد و دیروز یک تشکل قانونی (شورای اسلامی) در هفت تپه را بازداشت کردند.

بازداشت اعضای یک تشکل قانونی در هفت تپه

علیرضا محجوب در تذکری در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی گفت: کشاکش‌ها در هفت تپه ادامه دارد و دیروز یک تشکل قانونی (شورای اسلامی) در هفت تپه را بازداشت کردند.

وی خواستار پیگیری این موضوع از سوی مجلس و دستگاههای ذیربط شد.

ناطقین امروز مجلس

سبحانی‌فر: سفر اخیر رییس جمهور به سازمان ملل اقتدار نظام را نشان داد

رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌ دستور جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی گفت: خدا را شاکریم که در کشور علی‌رغم اختلافات اساسی، وجود رهبری معظم انقلاب و تاسی به رهنمودهای معظم له در سایه تعامل سه قوه با وجود حجم فشارهای طاقت‌فرسا در داخل و خارج به دولت و وابستگی اعتبارات به نفت که به شدت هم کاهش پیدا کرده و با وجود تمامی این مشکلات امروز دولت توانسته بسترساز توسعه کشور به اذعان سازمان‌های بین‌المللی در عرصه‌های مختلفی همچون فولاد، پتروشیمی، انرژی، صنایع دفاعی، کشاورزی‌های نوین و خدمات عمومی باشد.

وی ادامه داد: گرچه مردم ما این شرایط سخت تحریم‌ها را درک می‌کنند ولی از دولت انتظار می‌رود با مدیریت بهتر نسبت به کاهش آلام معیشتی مردم تلاش مضاعف داشته باشند. باید اذعان کرد که معاهده برجام آنقدر محکم و قوی نوشته شده است که علی‌رغم عدم اجرای تعهدات طرف مقابل و اجرای گام به گام عکس‌العمل متقابل طرف ایرانی مشمول تحریم‌های ذیل فصل هشتم منشور سازمان ملل نگردیده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این شرایط حضور رییس جمهور در سازمان ملل و ملاقات‌های ایشان با روسای جمهور کشورهای مختلف اقتدار نظام در دیپلماسی را نشان داد و توانست توطئه‌هایی را که به بهانه‌های واهی برای کشور با محوریت آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای دنباله‌روی آنها در منطقه طراحی شده بود خنثی شود. با توجه به این‌که امروز  پروژه شفاف‌سازی و فسادزدایی در جامعه پیگیری می‌شود و موجب خرسندی همگان است باید گفت موضوع فساد طی چند دهه ساختارمند شده و این ساختار به وجود نمی‌آید مگر این‌که به منشا قدرتی متصل باشد.

وی ادامه داد: برای از بین بردن آن هم باید برخوردی ساختاری با این پدیده داشته باشیم و اجرای سیستم‌های مکانیزه و فناوری‌های نوین را در این باره مورد توجه قرار دهیم که متاسفانه نهادها، دستگاه‌ها و سازمان‌ها برای پیوستن به دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاعات خودداری می‌کنند. از دستگاه‌های نظارتی و قضایی می‌خواهیم به منظور اجرای شفافیت و جلوگیری از فسادهای ساختاری با این سازمان‌ها به صورت جدی برخورد کند.

سبحانی‌فر در پایان از دولتمردان به منظور خدمت‌رسانی در بخش‌های مختلف حوزه انتخابیه خویش همچون در بخش‌های گازرسانی، آب‌رسانی و ساخت بیمارستان و مراکز درمانی تشکر کرد.

 

انتقاد نماینده مردم اراک از وضعیت کارگران هپکو

علی اکبر کریمی  در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با اشاره به منابع و ظرفیت‌های صنعتی شهر اراک گفت: این شهر از نظر مشکلات کارگری و تولید مشهور شده است اگرچه عواملی مثل مشکلات ساختاری و تحریم‌های ظالمانه در بروز شرایط موجود در عرصه تولید و صنعت کشور تاثیر داشته‌اند اما علت اصلی نابسامانی‌های موجود سوءمدیریت برخی مسوولان و منفعت طلبان لیبرال مسلک است.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هزینه بالای شرکت‌هایی چون ماشین سازی تبریز، نیشکر هفت تپه و هپکوی اراک نباید به پای نظام و انقلاب نوشته شود. درمان مشکلات این واحدها قطع دست کسانی است که برای غارت و تاراج این شرکت‌ها تلاش کردند. هپکوی اراک یک شرکت بزرگ است که در چنبره مشکلات ناشی از خصوصی سازی رانتی گرفتار شده است. سوداگران لیبرال مسلک هپکوی اراک را بی سر و صدا در اختیار رفقای رانت‌خوار خود قرار داده و آن را آن چنان شخم زدند که بمباران رژیم بعث در سال‌های جنگ نتوانسته بود پیکر هپکو را زخمی کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با مطلوب خواندن وضعیت شرکت هپکو در سال ۸۶ اظهار کرد: در آن زمان این شرکت با حدود ۲۲۰۰ دستگاه و فروش سودآوری مطلوب و بدون بدهی بانکی در اوج اقتدار بود. در طی حدود ۱۳ سال اما زیر ضربات سنگین تازیانه غارت گران رانت تولید آن متوقف شده حجم بدهی‌ها از ۱۹۰۰ میلیارد تومان فراتر رفت و تعداد کارگران آن از دو هزار نفر به کمتر از ۸۰۰ نفر رسیدند.

کریمی ضمن انتقاد از شنیده نشدن صدای کارگران هپکو در مواقع مختلف تاریخی گفت: در سال ۹۵ این کارگران در شرایطی که هفت ماه حقوق نگرفته بودند برای فریاد زدن مظلومیت خود به خیابان‌ها آمدند. آقای رئیس جمهور! کارگران هپکو تا کی باید سفره‌های خالی خود را در میادین شهرهای اراک پهن کنند؟ آنها چه گناهی کرده‌اند که امنیت و آینده شغلی‌شان باید در گرو غارت گری سهامداران عمده این شرکت‌ها و بی کفایتی مدیران باشد؟

وی با بیان این که شرکت هپکو یک سرمایه  ملی است  ضمن تاکید به ضرورت شناسایی مقصران این اتفاق اظهار کرد: ژنرال‌هایی که با ادعاهای تحول مدیریت این شرکت را در دست گرفتند مقصر هستند و باید پاسخگوی ملت باشند.

کریمی افزود: دغدغه کارگران برای رسیدگی به مشکلات شرکت‌های آلومینیوم سازی، ماشین سازی، واگن پارس و آذر  آب باید قبل از این که به سرنوشت هپکو دچار شوند تدبیر شود.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ صنعتی شهر اراک نرخ بیکاری این استان را بالاتر از نرخ بیکاری کشور دانست و گفت: با حضور نامبارک برخی از مدیران نالایق میزان اشتغال صنعتی به نصف کاهش یافته و جذب نیرو در این شهر متوقف شده است. من به عنوان نماینده چه جوابی برای خیل عظیمی تحصیل کنندگان بیکار شهرم باید داشته باشم؟ اگر این کارخانه‌ها درست مدیریت می‌شد امروز این قدر بیکار نداشتیم.

کریمی با تاکید به خبر فسخ قرارداد هپکو و واگذاری سهام آن به دولت گفت: انتظار می‌رود اقدامات قانونی در اسرع وقت منتج به نتیجه شده و موجبات آرامش و امید در کارگران و مردم اراک ایجاد شود.

نماینده مردم اراک با انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور گفت: آیا مسئولین دولت می‌توانند معادله گوشت ۱۲۰ هزار تومانی، مرغ ۳۰ هزار تومانی، هزینه فلج کننده پوشاک و مسکن  با حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را حل کنند. آیا رئیس جمهور خبر دارد که بعضی از وزارت خانه‌ها و شرکت‌های دولتی  هنوز حقوق نجومی دریافت می‌کنند ولی رتبه بندی فرهنگیان و متناسب سازی حقوق بازنشستگان همچنان در راهروهای سازمان برنامه و بودجه رها شده است؟

وی در پایان ضمن تشکر از رئیس دستگاه قضا عملکرد قوه قضاییه را موفق دانست و گفت: از مسوولان قضایی و امنیتی می‌خواهم که سریعا به پرونده‌های هپکو و آذرآب رسیدگی کنند و با بوقچی‌های خود فروخته در فضای رسانه‌ای کشور که مشغول الحاق ناامیدی و ناکارآمدی هستند برخورد شود.

ابطحی: برای خنثی‌سازی توطئه‌های داخلی دشمن به سید حسن‌ نصرالله‌ها نیاز داریم

سید‌ محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت:‌ امروز جامعه ایران از تکلیف‌گرایی فاصله گرفته بسیاری از کنش‌ها در حوزه سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی تحت سیطره محاسبه‌گری غلیظ هویت دینی خود را از دست داده است. بسیاری نخبگان سیاسی اهداف و برنامه‌های خود را نه در نسبت به آرمان‌های دینی و آرمان‌های انقلابی بلکه در محاسبه چگونگی غلبه بر رقیب و سود و منفعت تنظیم می‌کنند. در حوزه اقتصاد این محاسبات اقتصادی افراد، نخبگان و برخی کارگزاران نظام کمتر با هدف دستیابی به عدالت و رفع محرومیت است بلکه راه‌های کسب سود و منعفت هدف محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگ این محاسبه سود و زیان وضعیت خطرناکی را رقم زده است. ایده‌های زشتی مانند فیلم‌ها، تئاتر‌ها، مطبوعات زرد رواج پیدا کرده است که هدف تهیه‌کنندگان آنها صرفا کسب پول بدون توجه به معارف دینی و اهداف انقلابی است. اینها در حالی است که در حال حاضر کشور با دو جنگ رسانه‌ای و اقتصادی روبه‌رو است که از دیدگاه مقام معظم رهبری جنگ رسانه‌ای مهم‌تر و مقدمه جنگ اقتصادی است. جنگ روانی اتفاقاتی است که در حوزه شناختی جامعه رخ می‌دهد و در گام اول افراد را نسبت به وضع موجود ناامید ساخته و سپس اذهان را به سوی الگوها و پیام‌های دشمن جلب می‌کند و در این شرایط تاکید دوباره بر تکلیف‌گرایی با هدف ترویج بیشتر آرمان‌ها و اهداف الهی و معنوی امری ضروری است.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: اکنون قدم به قدم حرمت‌ها را می‌شکنند و حساسیت‌ها را می‌سنجند غیرت را از مردان و حیا را از زنان سلب کرده‌اند و عده‌ای هم به ظاهر حزب‌اللهی با مصلحت‌اندیشی دائم در حال عقب‌نشینی از مواضع انقلابی هستند.

ابطحی عنوان کرد: اهانت‌های بی‌سابقه به احکام اسلامی و زیر سوال بردن عصمت ائمه (ع) و درس مذاکره از عاشورای حسینی، کشف حجاب در ماجرای جشن ریاست جمهوری و ضرب و شتم ناهیان از منکر، هنجارشکنی در فیلم‌ها، حضور مردان در ورزشگاه‌های فوتبال بانوان، مربی مرد تایلندی برای دختر‌ها از مواردی است که باید مورد توجه باشد. این حرمت‌ها شکسته شده ولی این در حالی است که در فرهنگ، اختلاس و رشوه و ربا زرنگی محسوب می‌شود.

وی اشاره کرد: با این رویکرد نتیجه‌گرایی و دور شدن از تکلیف‌گرایی تکلیف طبقاتی به دره طبقاتی تبدیل شده است و این در حالی است که به دستان کدخداهای دروغین نگاه کرده که آنها کاری برای اقتصاد ما انجام دهند و وام اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری آن هم به ازای حذف مسائل موشکی ما در منطقه اختصاص دهند. رییس جمهوری در سازمان ملل اشاره کرد که ما هرگز بر سر آرمان‌ها معامله نمی‌کنیم، اما متحیر هستم که جایگاه و شأن مجلس شورای اسلامی کجاست.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی تا آنجا که توانسته با تصمیمات دولت همراه شده و با دست برداشتن از اقتدار نظارتی خود به گونه‌ای عمل کرده که برخی حتی مجلس را حتی از سر دلسوزی مورد هجوم قرار دهند. حرمت امامزاده با متولی آن است. هنگامی که آیین‌نامه مجلس توسط کسانی که به اجرای آن سوگند خوردند زیر پا گذاشته می‌شود چه انتظاری از دیگران می‌توانیم داشته باشیم. برای صیانت و شفاف‌سازی خواستار تحقیق و تفحص از مجلس شدیم اما خبری از آن نیست مانند خریداران ضرردیده سوهانک و تغییر ساختار بودجه.

وی در پایان گفت: هشدار می‌دهم دشمنان امروز در اتاق عملیاتی روانی با تحریک گسل‌های خودساخته حجاب و حقوق زنان و کارگران را علم کرده‌اند. برای خنثی‌سازی این توطئه‌ها به افرادی نظیر شیخ زکزاکی و سید حسن نصرالله نیاز داریم نه به شیخ زکزاکی و سید حسن تقی‌زاده‌ها.

انتقاد یک نماینده از افزایش قیمت لوازم التحریر

حسن بهرام‌نیا نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس گفت: از رهبر معظم انقلاب به دلیل ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری تقدیر و تشکر می‌کنم و خود را در خانه ملت موظف به اجرای مو به موی این سیاست‌های ابلاغی تعالی‌بخش می‌دانم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات امروز کشور تورم است دولت بداند که گرانی کمر مردم را خم کرده است. از مصادیق آن می‌توان به موضوع تامین مایحتاج دانش‌آموزان در آغاز سال تحصیلی اشاره کرد.

بهرام‌نیا با اشاره به افزایش قیمت لوازم التحریر نسبت به سال گذشته گفت: برای مثال یک دفتر ۸۰ برگ از ۴۰۰۰ تومان به ۱۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. خانواده‌هایی که سه دانش‌آموز دارند حداقل باید ۹۰۰ هزار تومان برای خرید لوازم‌التحریر هزینه کنند.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار کاهش میزان معاملات انجام شده و از سویی افزایش قیمت اجاره‌بها نسبت به سال گذشته تصریح کرد: قیمت اجاره مسکن نیز از مسائل دیگر روز است. قیمت اجاره‌بها تابعی از قیمت خود مسکن است. در اوایل فروردین‌ماه سال گذشته در مقایسه با همین ماه سال جاری قیمت‌ها متفاوت شده است.

بهرام‌نیا در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: امسال به واسطه ریزش باران و شرایط جوی در نهاوند ما متوجه خسارات ناشی از بارندگی و سیل بودیم ۶۵ میلیارد تومان خسارت دیده‌ایم که فقط ۶.۵ میلیارد تومان آن به شهرستان اختصاص پیدا کرده است.

وی در پایان اضافه کرد: اکنون تا پایان سال در فصل کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی است. این موضوع باعث می‌شود مواردی را همچون گرانی سم، کود، نهادهای کشاورزی و ارزانی خرید گندم توسط دولت را که یکی از مطالبات مهم کشاورزان است را مورد توجه قرار دهیم.

رضیان: اصولگرا و اصلاح‌طلب حرمت مردم را نگه دارند

عبدالله رضیان در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه)مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: شاید بسیاری چه در خارج و چه در داخل بر این باور بودند که دیوانگی‌های ترامپ این بار ملت ایران را از پای درخواهد آورد اما تحریم‌های آمریکا، آرزوی سالیان همه ما را تحقق بخشید و ما فهمیدیم که می‌شود کشور را بدون نفت اداره کرد.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس خطاب به مسئولان اجرایی کشور ادامه داد: اصول‌گرا و اصلاح‌طلب باید بپذیرند که این ملت، بزرگ و شایسته حرمت‌داری است. شاید مشکل ما هستیم که نتوانستیم درست حرمت‌داری کنیم. شهوت قدرت که به دنبال خود شهوات دیگر را می‌آورد، بلای جان این مردم شده است.

وی با بیان اینکه « برخی افراد در ظاهر کلام گاهی می‌گویند مطیع محض رهبری هستیم» اظهار کرد: اختلاف‌افکنی‌ها، دادن خوراک تبلیغاتی به شبکه‌های بیگانه، بازارگرمی شبکه‌های مجازی، ناامید و بی‌اعتماد کردن مردم از اصول رفتاری این افراد است. شخصی بالای درخت رفته و شاخه آن را می‌زند و نمایندگان را خبیث و دولت را فاسد می‌داند، این کارها آب به آسیاب دشمن ریختن است.

رضیان ضمن تشکر از قوه‌ قضائیه، به از بین بردن زمینه‌های فساد تاکید کرد.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن با تاکید بر وضعیت معیشتی اقشار کم‌درآمد تصریح کرد: در این گیرودارهای سیاسی امروز دو معضل بیکاری و فقر، پنهان شده و هیچ برنامه‌ریزی مناسبی برای رفع این دو مشکل وجود ندارد. لازم است همه ارکان نظام توجه به این دو مشکل را جدی بگیرند.

نماینده قائم شهر در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه‌اش گفت: شغل اصلی مردم مازندران کشاورزی بوده و برنج کشور از این استان تامین می‌شود. واردات بی‌رویه برنج باعث شده است که بعد از برداشت برنج خریداری وجود نداشته باشد.

 

***

در جلسه علنی امروز مجلس، نمایندگان ماده ۷ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند و بر اساس آن نرخ مالیات کالاها و خدمات را ۹ درصد تعیین شد.

در ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده نمایندگان همچنین ماخذ محاسبه مالیات واردات کالاها را مشخص کردند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز فصل مربوط به معافیت‌ها در لایحه بر مالیات بر ارزش افزوده نیز جهت بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

پزشکیان در پاسخ به تذکر قاضی‌پور: دولت به وضعیت کشاورزان رسیدگی کند

مسعود پزشکیان در پاسخ به انتقاد نماینده ارومیه از وضعیت کشاورزان خطاب به دولت گفت: به وضع کشاورزان رسیدگی کرده و این مسئله را جدی بگیرید.

 نادر قاضی‌پور در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری گفت: به داد کشاورزان آذربایجان غربی و ارومیه برسید. گوجه فرنگی انبوه و سیب درختی مردم مظلوم آذربایجان روی دست‌شان مانده است. چرا قیمت پایه خرید محصولات کشاورزی را اعلام نمی‌کنید؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به مسعود پزشکیان گفت: چرا دولت به فکر معیشت و مسکن کشاورزان نیست؟ چرا دولت تدبیر این را ندارد که محصولات کشاورزان را خریداری کرده و آن‌ها را صادر کند؟ وزارت جهاد کشاورزی، کشاورزان را با واردات بی‌رویه و عدم صدور مجوز صادرات محصول به خاک سیاه نشانده است.

وی در پایان ضمن انتقاد از مشکلات معیشتی فرهنگیان گفت:‌ مهرماه آمد و کتاب‌های درسی زبان ترکی منتشر نشد. فرهنگیان از وعده‌های تحقق نیافته خسته شده‌اند. دولت عملکرد خود را اعلام و به مصوبات قانونی عمل کند.

مسعود پزشکیان که اداره جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر نادر قاضی‌پور گفت: دولت به وضعیت کشاورزان رسیدگی کرده و این مسئله را جدی بگیرد

بیرانوندی: چرا اعلام وصول استیضاح‌ها پیگیری نمی‌شود؟

محمد بیرانوندی  نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری به هیات رییسه مجلس گفت: پیرامون اعلام وصول استیضاح‌ها چندین بار تذکر دادیم ولی فردی این موضوع را پیگیری نمی‌کند.

وی در تذکری به وزیر کشور اظهار کرد: تعلل در آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌ و معابر حوزه انتخابیه‌ام کار اداره آب فاضلاب را در احداث آب و فاضلاب ماسور خرم آباد را با مشکل روبه رو کرده است، اجازه ندهید مردم بیش از این از خرابی ها در این حوزه آزرده شوند.

بیرانوندی در تذکری به وزیر نیرو گفت: برای احیای بخشی از  حق تضییع شده مردم لرستان در بخش تخصیص آب با خون جگر دو سد زیبامحمد و مخمل کوه را آغاز کردیم، امروز که زمان تنظیم بودجه است اعتبارات این دو سد را به شکل مناسبی در نظر گیرید تا بعداً نگویید  که دیر شده است.

وی در تذکری به وزیر راه عنوان کرد: ضمن سپاس از امورات انجام شده احداث و تعریض و تکمیل پروژه‌های راه مورد توجه باشد، برخی از این پروژه‌ها صرفا برای ٥ یا ١٠ درصد باقی مانده و مردم نمی توانند بهره برداری کنند.

بیرانوندی در تذکری وزیر نیرو گفت: برای تأمین آب قلعه سنگی تشکر کرده و می‌خواهم آب چهار منطقه دیگر را به سرانجام برسانند؛ همچنین لازم است وزیر آموزش و پرورش به تعیین تکلیف وضعیت نیروهای نهضتی و حق‌التدریس توجه کند و  سریعتر به وضعیت آنها رسیدگی کند.

 

مرادی: جذب نیروهای غیر بومی توسط تعزیرات حکومتی هرمزگان بی عدالتی است

احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری به وزیر دادگستری گفت: متاسانه سازمان تعزیرات حکومتی در استخدام نیروهای مورد نیاز خود در هرمزگان نیروهای خارج از استان را پذیرش کرده است، خود استان نیروهای حقوقدان فراوانی دارد، وزیر پاسخگوی این بی‌عدالتی و تبعیض در حق جوانان استان هرمزگان باشد.

وی در تذکری به وزیر راه ضمن اشاره به جاده‌های خطرساز حوزه انتخابیه خود اظهار کرد: بارها گفته شده است که وضعیت جاده‌های هرمزگان مناسب نیست و جان مردم در خطر است. تا کی مردم باید تحمل این بی‌عدالتی و عدم توجه دولت به راه های استان هرمزگان بوده و تا کی باید شاهد کشته شدن فرزندان خود در این مسیرها باشند؟ وزیر راه توجه ویژه‌ای را به این جاده‌ها داشته باشد.

بدری: هیئت رئیسه مجلس در حفظ شأن مجلس عملکرد مناسبی نداشته است

صدیف بدری در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به هیئت رئیسه مجلس گفت: در آستانه انتخابات مجلس یازدهم، مجلس شورای اسلامی و برخی نمایندگان مورد هتاکی قرار می‌گیرند. فارغ از نام و نشان نمایندگان دوره‌های مختلف،  شأن و جایگاه قوه مقننه باید حفظ شود. متأسفانه هیئت رئیسه مجلس در حفظ شأن و جایگاه مجلس، عملکرد مناسبی نداشته است.

نماینده مردم اردبیل و سرعین در مجلس  خطاب به رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به پایان هفته دفاع مقدس بر ضرورت شنیدن درد دل جانبازان و ایثارگران و رسیدگی به مشکلات آنها تاکید کرد و گفت: چرا یک جانباز ۷۰ درصد و قطع نخاع باید از تامین هزینه درمان خود عاجز باشد؟

***

اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر ارشاد پیشنهاد کردند روز اول صفر به عنوان روز منع خشونت علیه زنان نامگذاری شود. سیده فاطمه ذوالقدر با اعلام این خبر  توضیح داد: روز اول صفر به عنوان روز ورود حضرت زینب (س) و خاندان اهل بیت به شام در اکثر کشورهای اسلامی از جمله سوریه، عراق و لبنان به عنوان روز منع خشونت علیه زنان گرامی‌ داشته می‌شود.

سیده فاطمه ذوالقدر با اعلام این خبر به ایسنا گفت: روز اول صفر به عنوان روز ورود حضرت زینب (س) و خاندان اهل بیت به شام در اکثر کشورهای اسلامی از جمله سوریه، عراق و لبنان به عنوان روز منع خشونت علیه زنان گرامی‌ داشته می‌شود.

وی افزود: در همین راستا اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر ارشاد پیشنهاد دادند یکم صفر در تقویم ملی ایران نیز به عنوان روز منع خشونت علیه زنان نامگذاری شود.

به گفته‌ی وی انتظار می‌رود  این خواسته اعضای فراکسیون زنان در شورای فرهنگ عمومی مورد بررسی قرار گیرد.

فاطمه سعیدی هم با اشاره به حضور نوبخت در مجمع عمومی فراکسیون امید گفت که طبق توضیحات آقای نوبخت دولت توانسته با مدیریت منابع و صرفه جویی در هزینه‌ها از به وجود آمدن بحران بودجه‌ای جلوگیری کند.

 

این گزارش درحال تکمیل است...


 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.