مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه، از نصب و راه‌اندازی ۲۹۵ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای جنگلی شهرستان‌های ثلاث‌باباجانی، جوانرود و دالاهو از ۲ سال قبل تاکنون خبر داد.

ان‌شالله کولانی روز سه‌شنبه افزود: در اجرای پروژه تغییر الگوی مصرف سوخت این اداره کل در قالب قراردادهای اجرایی مطابق با سیاست‌های دفتر فنی حفاظت و حمایت، تا پایان سال ۹۷ موفق به نصب و راه اندازی تعداد ۲۳۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای جنگلی شهرستان های ثلاث، جوانرود و دالاهو شده است.

وی اظهار داشت: در همین راستا در سال ۹۸ تعداد ۶۵ دستگاه آبگرمکن خورشیدی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، صیانت و بوم سازگان زاگرس تهیه و در حال نصب و راه اندازی است.

وی گفت: طبق برآورد تخمینی با توجه به مصرف متوسط سوخت هرخانوار روستایی برای گرم کردن آب و استحمام، سالیانه از قطع حدود ۳۵۰ درخت جلوگیری می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه افزود: همچنین در صورت استفاده از کپسول، حداقل هزینه خرید یک کپسول در ماه برای خانواده‌ روستایی کاهش می‌یابد.

کولانی ابراز امیدواری کرد که با گسترش استفاده از انرژی‌های خورشیدی در زمینه سوخت و گرمایش، بتوان نقش مهمی در حفاظت از  جنگل ها و جلوگیری از تخریب ایفا کرد.

وی در ادامه سخنانش گفت: امروز باوجود پیشرفت علم، نگرانی انسان در نگهداری از طبیعت پیرامون خود به علت استفاده از منابع تجدید ناپذیر و سوخت‌های آلود کننده محیط زیست افزایش یافته است و برای حل مشکل باید به دنبال انرژی‌های جدید و جایگزین باشیم که یکی از در دسترس‌ترین انرژی ها، انرژی خورشید است.

او تصریح کرد: انرژی خورشید پاک، ارزان و بی پایان و همچنین به راحتی قابل ذخیره بوده و عظیم ترین منبع انرژی در جهان می باشد و در مناطق جنگلی فاقد لوله کشی گازرسانی که همواره وابستگی به جنگل جهت تأمین سوخت و گرم کردن آب وجود دارد، استفاده از انرژی های خورشیدی می تواند سهم مهمی در کاهش قطع جنگل و یا کاهش هزینه های تهیه سوخت برای گرم کردن آب داشته باشد.

یک میلیون و ۷۱۷ هزار هکتار از مساحت استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه، منابع طبیعی است که ۵۲۷ هزار هکتار آن را جنگل و یک میلیون و ۱۹۰ هزار هکتار دیگر را یعنی حدود ۱.۵ درصد از وسعت منابع طبیعی کشور مراتع تشکیل می دهند.

استان کرمانشاه با ۲۴ هزار کیلومتر مساحت در غرب کشور واقع شده و به دلیل میزبانی از رشته کوه های زاگرس، مملو از جنگل های بلوط است.

استان کرمانشاه ۲ هزار و ۶۰۰ روستا دارد که اکنون یک هزار و ۳۰۸ روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.