اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

آتش زیر خاکستر "بقیق" و "خریص"

آتش زیر خاکستر "بقیق" و "خریص"
عطیه لباف خبرنگار

آیا قیمت‌های کاهشی در بازار جهانی نفت نشان از ثبات دارد؟ دو هفته از حمله ارتش یمن به تاسیسات نفتی عربستان می گذرد. اتفاقی که 5 درصد از عرضه نفت خام جهان را از بازارها خارج کرد.

سیگنال های ارسالی از سوی سعودی ها مبنی بر بازگشت بخشی از تولید نفت خام عربستان، موافقت احتمالی آنها با آتش‌بس در برخی از نقاط یمن و همینطور تضعیف رشد اقتصادی جهان، باعث شده که بازار نفت در ظاهر به ثبات نسبی برسد، اما در عمل بعید به‌نظر می‌رسد.

قیمت نفت در آخرین معاملات پیش از پایان به کار هفتگی بازارها وارد کانال 61 دلار برای هر بشکه شد. یعنی تنها چند سنت بالاتر از قیمت نفت خام در پیش از وقوع حمله به تاسیات نفتی "بقیق" و "خریص" عربستان. درحالی که بعد از حمله یمنی ها به این تاسیسات نفتی عربستان، قیمت نفت خام برای معاملات آتی به بشکه ای 71 دلار و 95 سنت نیز رسیده بود.

اما چرا گفته می شود که ثبات بازار و کاهش قیمت های جهانی نفت خام مانند پوسته وقایع است و در داخل هنوز التهاب دیده می شود؟

نخست آنکه، بازار هنوز به احیای ظرفیت تولید نفت خام ریاض و جبران این 5.7 میلیون بشکه در روز نفت خارج شده از بازار، اطمینان کافی ندارند

دوم، دیگر خریداران نسبت به نفت تولیدی عربستان نگاه سابق را ندارند. ریاض که همواره خود را تضمین کننده ثبات در بازار نفت معرفی می کرد، اکنون زیر فشار زیادی است و خریداران دیگر حاضر نیستند که تمام تخم مرغ های خود را در سبد انرژی کشوری قرار دهند که ممکن است دامنه جنگ های خارجی آن به تاسیسات نفتی اش کشیده شود.

موضوع سوم، بد اقبالی ارزش سهام آرامکو به عنوان یکی از شرکت های نفتی بزرگ جهان است که نشان می دهد بازار دیگر به نفت عربستان و موقعیت آن نگاه سابق را ندارد.

تحلیل اتفاقات اخیر بازار نفت و چشم انداز آن را فردا در صفحه اقتصادی روزنامه ایران بخوانید.

کپی