اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

بروجرد؛ پایتخت ورشو

بروجرد؛ پایتخت ورشو
سید امین قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان

صنعتگران استان لرستان در 52 رشته صنایع دستی فعالیت دارند و می‌توان آنها را به بخش صنایع دستی بومی و رایج تقسیم‌بندی کرد. بخشی از این صنایع دستی مانند ورشو، ماشته بافی، حرمی بافی و خراطی روی چوب با توجه به آداب و رسوم و تاریخ دیرینه و شرایط زندگی در این منطقه شکل گرفته‌اند که برای ما نیز به‌همین دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و در اولویت برنامه‌های حمایتی میراث فرهنگی استان قرار دارند.

  البته صنایع دستی رایج مانند قلم زنی و معرق کاری هم از جمله صنایع دستی‌ای هستند که با اقبال عمومی مواجه شده‌اند و هنرمندانی را به سوی خود جلب کرده و آنها نیز جایگاه خود را در استان دارند.
درهمین حال دو رشته صنایع دستی ورشوسازی و حرمی بافی تنها رشته‌های بومی هستند که به‌صورت خاص در بروجرد شکل گرفته‌اند. تاریخچه رشته ورشوسازی در استان لرستان به قرن نوزدهم برمی‌گردد که وسایل پذیرایی چای از کشور روسیه به ایران آمد. آن زمان چلنگران بروجردی که با ابزار‌آلات فلزی سروکار داشتند به سمت ورشوسازی روی آوردند و به مرور استادان بنامی در بروجرد مطرح شدند.
آن زمان فلزی که برای ورشوسازی به کار می‌رفت از چندین کشور وارد می‌شد اما از آنجا که این فلز بیشتر از ورشو پایتخت لهستان می‌آمد، این ورق فلزی به‌نام ورشو معروف شد. این فلز بسیار گرانبهاست و سال‌هاست که وارد نمی‌شود اما با هدف زنده نگه‌داشتن این صنعت با دانشگاه صنعتی شریف و بنیاد فرهنگی نخبگان لرستان مذاکراتی انجام داده‌ایم و این دو مرکز علمی به ما قول داده‌اند درصورت حمایت از آنها ورق ورشو را در کشور تولید کنند.
به هرجهت ثبت ملی شهر بروجرد به‌عنوان شهر ورشو با توجه به پتانسیل‌های این شهر حق مسلم صنعتگران و مردم این دیار است که رایزنی‌های لازم در این خصوص انجام شده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قول مساعد داده و ما امیدواریم پس از ثبت ملی بتوانیم شهر بروجرد را به‌عنوان شهر جهانی ورشو هم مطرح کنیم.
درحال حاضر با همکاری استادکاران کهن ورشوی بروجرد در حال پرورش استادانی برای آینده هستیم و خوشبختانه با شروع فعالیت موزه ورشوی بروجرد از سه سال پیش تاکنون توانسته‌ایم آثار فاخر استادان بنام این صنعت از جمله سماور 7.5 متری زغالی دست‌ساز را یکجا جمع‌آوری و در معرض دید عموم قرار دهیم.

کپی