سفر اسپانیایی‌ها به ایران دو برابر شد

فرهنگی /
شناسه خبر: 502703

اسپانیا جایگاه چهارم را در بین کشورهای اروپایی دارد که بیشترین تعداد گردشگر را به ایران می‌فرستد و سالانه این تعداد دو برابر می‌شود.

ادواردو لوپز بوسکتس ـ سفیرپادشاهی اسپانیا در ایران ـ در نشست افتتاح نمایشگاه «میراث باستان‌شناسی اسپانیا» که یکشنبه ۳۱ شهریور در موزه ملی ایران برگزار شد، با یادآوری این‌که گردشگران اسپانیایی معمولاً در آغاز فصل پاییز و بهار به ایران می‌آیند، گفت: بیشتر آن‌ها از شهرهایی مانند کاشان، اصفهان و یزد و همچنین برخی از شهرهای دیگر بازدید می‌کنند که در شناخت میراث فرهنگی ایران تاکنون تاثیر بسزایی داشته است.

اهمیت گردشگری تاریخی در این است افرادی که به این سمت می‌آیند سطح دانش‌شان کمک زیادی در سفرشان به ایران کرده است.

سفیر اسپانیا در تهران همچنین تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه را اتفاقی مهم دانست و انتخاب علی‌اصغر مونسان به عنوان وزیر و طالبیان، ‌ معاون میراث فرهنگی این وزارتخانه را تبریک گفت و تاکید کرد: این اتفاق برای دولت اسپانیا بسیار مهم است.

وی با بیان این‌که ایران با تنوع گسترده‌ی تاریخی‌اش وزارتخانه‌ای که مشخصا به موضوع گردشگری و میراث فرهنگی بپردازد نیاز داشت، گفت: روابط دو جانبه بین ایران و اسپانیا در سطح خوبی است، در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی روابط مناسبی داریم، هرچند سطح روابط اقتصادی دو کشور کاهشی شده است.

به گفته‌ی او، برای همکاری‌های فرهنگی یک عنصر اصلی یعنی میراث فرهنگی نیاز است که بتواند به سایر ملل و کشورها نشان دهد توریسم فرهنگی اصلی‌ترین حوزه است.

 

 

سفیر اسپانیا در تهران، دو بازوی این همکاری مشترک را موزه ملی ایران و موزه ملی «الیکانته» در اسپانیا معرفی کرد و افزود: در موزه ملی ایران باید بر اهمیت جهانی موزه الیکانته اشاره کنیم،   اهمیت این موزه باستان شناسی (الیکانته) در این حد است که انعطاف بالا، ظرفیت و توانایی‌هایش با انطباقِ شرایط قابل تحقق است.

معمولاً گرایش کلی موجود در حوزه تبادلات فرهنگی، برگزاری نمایشگاه عکس است، چون بسیاری از جابه‌جایی‌ها در این شرایط عبور از مرزها را نمی‌طلبد، اما کار ارزشمند و سخت در این موقعیت، جابجایی قطعات و اشیای ارزشمند مانند دو نمایشگاه ایران و الیکانته است که باید نسبت به این کار با حجم بالا، تاکید کرد.

بوسکتس با تأکید بر این‌که یک دانش ویژه و خاص در منطقه الیکانته و حوزه گردشگری و توریسم وجود دارد که آمادگی زیادی در آن هست، بیان کرد: از این منطقه برای تبادلات ارتباطات با کشورهای دیگر و همچنین در کنار دریا می‌توان استفاده کرد، مانند تبادلات با تهران که ظرفیتی را ایجاد می‌کند.

 

/ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.