اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

حمایت کم‌سابقه‌ از یک رهبر خارجی در خاک امریکا / حضور ترامپ، مودی و هزاران هندی در تجمع تگزاس

حمایت کم‌سابقه‌ از یک رهبر خارجی در خاک امریکا / حضور ترامپ، مودی و هزاران هندی در تجمع تگزاس

حدود ۵۰ هزار شهروند هندی -‌ آمریکایی امروز (یکشنبه) در استادیوم هیوستون در تگزاس امریکا حاضر خواهند شد تا حمایت خود را از نخست‌وزیر هند نشان دهند. دونالد ترامپ هم در این گردهمایی حاضر خواهد شد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند امروز در کنار دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در استادیوم هیوستون حاضر می‌شود. حضور و حمایت این شهروندان در این استادیوم نمایش کم‌سابقه‌ای از حمایت از یک رهبر خارجی در خاک آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این می‌تواند فرصتی برای مودی باشد تا به روابطش با هندی-آمریکایی‌ها که حامیان سیاسی فعال او هستند، جان تازه‌ای ببخشد. در همین حال ترامپ با تجمعی از مخاطبان رو به رو است که در خارج از آمریکا متولد شده‌اند و احتمالا پذیرای پیام‌های مهاجرستیزانه او نیستند.

میزان حمایت مردم از ترامپ در هیوستون که بخشی از ایالت تگزاس است، نقش مهمی در پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ دارد. نظرسنجی‌ها اما نشان‌دهنده حمایت قابل توجهی از دونالد ترامپ از سوی رای‌دهندگان هندی-آمریکایی نیستند؛ شهروندانی که در انتخابات ۲۰۱۶ حمایتی ۷۵ درصدی از هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات ترامپ نشان دادند.

سازمان‌دهندگان این تجمع اما معتقدند که جامعه هندی‌های آمریکا از ترامپ کاملا استقبال می‌کنند و حضور او در این مراسم را نشانگر حمایتش از تقویت روابط با هند می‌دانند. آمریکا چهار میلیون شهروند هندی-آمریکایی دارد که حدود ۳۰۰ هزار تن از آن‌ها در هیوستون و دالاس زندگی می‌کنند.

سفر مودی به آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که او به دلیل اقدامات اخیرش در جامو و کشمیر با انتقادات گسترده‌ای روبه‌رو شده است. پیش‌بینی ‌می‌شود گروه‌هایی از مسلمانان و سیک‌ها در اطراف استادیوم هیوستون و علیه سیاست‌های مودی در کشمیر دست به تجمع اعتراض‌آمیز بزنند./ ایسنا

کپی