اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

اعتراضات ضد دولتی در هنگ کنگ ادامه دارد

اعتراضات ضد دولتی در هنگ کنگ ادامه دارد

پس از شبی مملو از خشونت و درگیری در هنگ‌کنگ که پلیس از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی برای متفرق کردن معترضانی استفاده کرد که اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف به سوی آن‌ها ‌کرده و در خیابان‌ها آتش به پا کردند، انتظار می‌رود روز دیگری با اعتراضات جدید آغاز شود.

 مسوولان حمل و نقل هنگ‌کنگ دو ایستگاه در خط تندروی فرودگاه را بستند تا مانع از اخلال احتمالی در جابجایی‌ها در این دولت‌شهر شوند. جدای از این، اعتراضاتی برای عصر مقابل یک مرکز خرید در حومه منطقه شاتین اعلام شده است.

اداره فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ اعلام کرد، این قطار امروز (یکشنبه) تنها میان ایستگاه فرودگاه و پایانه در مرکز این شهر فعالیت خواهد داشت. فعالیت برخی از مسیرهای اتوبوس‌های فرودگاه هم به حالت تعلیق درآمده است. معترضان ضد دولتی هنگ‌کنگ چندین درخواست از جمله برگزاری انتخاباتی کاملا دموکراتیک در این شهر نیمه خودمختار چینی دارند.

معترضان جوان با پوشیدن نقاب‌هایی که هویتشان را پنهان می‌کند، در محوطه‌ یک مرکز خرید تجمع کرده، شعارهایی سر داده و نوشته‌هایی با درخواست برای دموکراسی و دیگر موارد در دست داشتند. معترضان همچنین خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های پلیس در سرکوب معترضان شده‌اند.

پلیس هنگ‌کنگ تدابیری را برای امروز در نظر گرفته است که شامل ایست‌های امنیتی می‌شود تا برنامه معترضان دموکراسی‌خواه را مختل کند. فرودگاه هنگ‌کنگ که هشتمین فرودگاه شلوغ جهان است، به هدف گاه و بیگاه معترضان تبدیل شده است.

انجمن‌های آنلاین هنگ‌کنگ امروز خواستار "محک استرس" فرودگاه این دولت‌شهر شدند که کد اختلال در خطوط مسافری یا اشغال ساختمان‌ها است. مسوولان حمل و نقل هنگ‌کنگ هم برای کاهش حضور معترضان در فرودگاه از تعداد ایستگاه‌های خط تندور کاسته‌اند.

در همین حال معترضان سرشناس هنگ‌کنگ شنبه شب از واشنگتن به سمت این دولت‌شهر حرکت کردند تا در دو مراسم سالروز حاضر باشند. جاشوآ وونگ ۲۲ ساله و دنیس هو ۴۲ ساله، ضرر شخصی برای ایستادگی مقابل حاکمیت چین و رهبری حامی چین آن در دولت‌شهر هنگ‌کنگ را کم اهمیت دانستند. آن‌ها به چهره‌های یک جنبش اعتراضی بدون رهبر تبدیل شده‌اند.  / ایسنا

کپی