اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
٥٧تا٦٧ انقلاب و جنگ تحمیلی به روایت امیرشهاب رضویان

روایت شخصی از سال‌های پرالتهاب ایران

روایت شخصی از سال‌های پرالتهاب ایران
امیرشهاب رضویان کارگردان‌

نمایشگاه نقاشی «٥٧تا٦٧ انقلاب و جنگ به روایت امیرشهاب رضویان» از روز جمعه در گالری کاما افتتاح شد. آثار این نمایشگاه بیانگر خاطرات امیرشهاب رضویان از سال‌های ۵۷ تا ۶۷ است.

این نمایشگاه و نقاشی‌ها روایت شخصی من است از دوران پیروزی انقلاب و جنگ. خاطراتی که در قالب 9 تابلوی نقاشی روایت شده‌اند و هر کدام حکایتی دارند:
حکایت آتش گرفتن سینما الوند همدان. حکایت تانکی که برای حفاظت از مجسمه شاه، در وسط میدان مرکزی همدان ایستاده بود. حکایت روز سینما سوزان. حکایت روز حمله گردان 160 به پایگاه عراقی‌ها 18 شهریور 64. حکایت روز بعد از عملیات و خشم جناب سرگرد، ١٩ شهریور 1364. حکایت گروهبان سوم کادر خبیری در تابستان 1364. حکایت سرباز وظیفه فالح بلناسب اعزامی از اهواز در تابستان 1364. حکایت بمباران پادگان پسوه در کردستان، زمستان ١٣٦٤ و حکایت روز شادمانی، سال‌ها پس از پایان جنگ. که ٦ تابلو مربوط به زمان جنگ است و 3 تابلو مربوط به سال 57. تابلوها مجموعه وقایعی هستند که به موازات هم و در امتداد هم تعریف می‌شوند و به‌همین دلیل شبیه پرده خوانی است. چون روایت‌ها را از جایی در یک تابلو شروع می‌کنم و در جایی دیگر از تابلو ادامه می‌دهم.
شاید بتوان گفت شبیه به کمیک استریپی است که کادر و مرز ندارد. مجموعه نقاشی‌ها پیوستگی فرم و روایت دارند و در امتداد هم دیده می‌شوند. در هر نقاشی یک شخصیت محوری و چند شخصیت حاشیه‌ای حضور دارند.
این نمایشگاه و نقاشی‌های آن یک مدل شخصی است و من از کسی آن را یاد نگرفته ام. نقاشی‌هایی که از زوایای مختلف قابل دیدن هستند و هر کدام بر مبنای یک درام شکل گرفته‌اند. در واقع من درام‌ها را تصویر کرده ام.
سینماهای همدان یعنی سینما تاج و سینما الوند نقش پررنگی در تابلوهای زمان پیروزی انقلاب دارند. سینماهایی قدیمی که کسانی مانند من با فیلم دیدن در آنها به سینما علاقه‌مند شدیم و در دوران انقلاب هم حوادثی که در آنها رخ داد بسیار تعیین‌کننده بود.
اتفاقاتی در ایران افتاده که جوانان شاید اصلاً آنها را نشنیده باشند و این معضل دنیای مجازی است که باعث شده اطلاعات ما از هرچیز سطحی باشد. اما جوانانی که سال 57 و دوران جنگ را ندیده‌اند با این تابلوها از زاویه دیگری با این وقایع آشنا می‌شوند. زاویه‌ای که با همه تلخی اش با طنز همراه است و می‌تواند در آنها سؤال ایجاد کند. من تلاش کرده‌ام نقاشی هایم لایه‌های متنوعی داشته باشد و قصه‌هایی را بگویم که برای جوانان جذاب است و برایشان سؤال ایجاد می‌کند که این اتفاق را می‌شود اینگونه هم تعریف کرد؟
شاید بتوانم بگویم نقاشی‌های من قصه آدم‌هایی را تعریف می‌کند که رسانه‌ها هیچ وقت آنها را نشان نداده‌اند.‌

کپی