اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

بررسی شرایط سرخابی‌ها برای دربی 90

بررسی شرایط سرخابی‌ها برای دربی 90
جلال چراغپور کارشناس فوتبال

دربی 90 در حالی برگزار می‌شود که شرایط تیم‌ها در مواردی به‌ همدیگر شباهت دارد اما برخی فاکتورها باعث می‌شود تا تیم پرسپولیس برتر از رقیب سنتی خود باشد. در ادامه به برخی آیتم‌ها می‌پردازم، اما پیش از آن باید بگویم قبول ندارم که می‌گویند دربی ویترین فوتبال ایران است، این اشتباهی است که متأسفانه مصطلح شده است.

دربی ما بسرعت از شکل فوتبال خارج می‌شود و به سمت تمارض، خطا و موارد حاشیه‌ای دیگر می‌رود در حالی که در فوتبال دنیا و حتی فوتبال ملی ما این گونه نیست. دربی بازی زیبایی نیست به این دلیل که هر دو تیم از باخت می‌ترسند و ترجیح می‌دهند که نتیجه بازی مساوی شود.
1-بار روانی / هفته سوم مسابقات لیگ در حالی به پایان رسید که استقلال از نظر روحی- روانی به شرایط مورد نظر خود نرسید. این تیم در سه هفته ابتدایی به نتایج خوبی دست نیافته و از نظر روحی - روانی شرایط مناسبی ندارد و قطعاً بازیکنان این تیم برای دربی بار روانی سنگینی به دوش خواهند کشید. در سوی دیگر پرسپولیس با برد لیگ را آغاز کرد اما باخت مقابل تراکتور در هفته دوم ترمز این تیم را کشید و با وجود پیروزی در هفته سوم مقابل صنعت نفت این تیم هم در دیدار با رقیب دیرینه‌اش شرایط روحی- روانی چندان مناسبی ندارد. پرسپولیس در سال‌های اخیر در هفته‌های ابتدایی از رقبای خود فاصله می‌گرفت اما در فصل جاری این اتفاق نیفتاد و این تیم با 3 امتیاز اختلاف نسبت به صدرنشین لیگ (شهرخودرو) در رده ششم قرار دارد.
2-تغییر سبک / با تغییر دو مربی سرخابی ما منتظر تغییر استایل سرخابی‌ها بودیم. ما می‌خواهیم از تیم استقلال با آمدن استراماچونی فوتبالی به سبک ایتالیا ببینیم. فوتبالی که بر استایل فرارها، دریبل نخوردن‌ها، دفاع مستحکم و... استوار است که البته در سه هفته اخیر از تیم استقلال این سبک فوتبال را ندیدیم. برانکو، پرسپولیس را متحول کرده بود و ما در زمان حضور او شاهد تغییر سبک این تیم بودیم. پرسپولیس اسکلت‌بندی سال‌های گذشته خود را حفظ کرده اما با جدایی برانکو و حضور کالدرون ما منتظر این هستیم تا استایل پرسپولیس تغییر کند و شاهد فوتبال امریکای لاتین در این تیم باشیم. فوتبالی که بر پایه بازی هجومی استوار است و با گذشت سه هفته این مورد در پرسپولیس دیده نشد.
3- هماهنگی بازیکنان / استقلال در فصل جاری بازیکنان جدید زیادی جذب کرده که برای رسیدن به هماهنگی نیازمند زمان بیشتری است. استقلال هافبک طراح خوبی ندارد بنابراین مهاجم این تیم مرتضی تبریزی نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد. علی کریمی، هافبک طراح این تیم تمایل دارد که بیشتر عقب‌تر بازی کند و در کل کریمی جزو هافبک‌های طراح خوب نیست و استقلال از این نقص رنج می‌برد. از سویی هماهنگی لازم بین بازیکنان استقلال به وجود نیامده است.در سوی مقابل شرایط پرسپولیس تا حدودی متفاوت‌تر است. پرسپولیس تغییرات زیادی نداشته و هماهنگی خوبی میان برخی بازیکنان قدیمی و جدید این تیم به وجود آمده که یکی از این بازیکنان حسین کنعانی زادگان است. کنعانی زادگان بخوبی با شجاع خلیل‌زاده مَچ شده و قطعاً در بازی‌های آینده این موضوع بیشتر به چشم خواهد آمد.
4- پسا دربی / باخت استقلال در دربی باعث می‌شود تا این تیم هفته‌ها در نیمه پایینی جدول دست و پا بزند. استقلال در جایگاه پانزدهم قرار دارد و در صورت شکست برای ریکاوری روحی هفت هفته را از دست خواهد داد اما در صورت برد شرایط برای آبی‌ها کاملاً متفاوت می‌شود و این تیم بعد از دو، سه هفته با توجه به شرایط خوب روحی پس از برد در دربی می‌تواند به بالای جدول برسد. پرسپولیس هم‌اکنون در رده ششم جدول قرار دارد و در صورت شکست این تیم در دربی این تیم به انتهای جدول نزدیک می‌شود و برای نجات از این شرایط حداقل به پنج هفته زمان نیاز دارد. اما در صورت پیروزی در دربی شرایط سرخ‌ها خوب می‌شود و این تیم به جمع مدعیان می‌پیوندد.
شانس بالای پرسپولیس برای پیروزی
شرایط دو تیم را می‌توان در آیتم‌های دیگری بررسی کرد که یکی از این آیتم‌ها نمره به خطوط دفاع، هافبک و مهاجم دو تیم است که پرسپولیس در تمامی خطوط حدود یک نمره از رقیبش جلوتر است به این دلیل شانس برد پرسپولیس را با توجه به آیتم‌های بالا و نمره خطوط مختلف بیشتر می‌بینم.

کپی