اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

نگاهی به حضور مربیان خارجی در دربی

نگاهی به حضور مربیان خارجی در دربی

گروه ورزش / دربی سرخابی‌های فوتبال ایران در شرایطی برگزار می‌شود که باز هم مربیان خارجی هدایت این دو تیم را برعهده دارند. تا پیش از این 16 مربی خارجی هدایت استقلال و پرسپولیس را در دربی برعهده داشته‌اند که زدراکو رایکوف، آلن راجرز، ایوان کونوف، ولادیمیر جکیچ، یورگن گده، استانکو پابلوکوویچ، یوگنی سکوموروخوف، رولند کخ، وینگو بگوویچ، راینر زوبل، آری‌ هان، مصطفی دنیزلی، زلاتکو کرانچار، مانوئل ژوزه، برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر این مربیان بوده‌اند.

 در این میان، سرخ‌پوشان با 12 مربی سهم بیشتری در آمار استفاده از مربیان خارجی داشته‌اند. نکته دیگر این که در 12 دربی هم  سرمربیان هر دو تیم خارجی بوده‌اند. از دربی 8 تا13 و همچنین دربی 15 (در مجموع 7 دربی) راجرز و رایکوف به عنوان سرمربیان انگلیسی و یوگسلاو به ترتیب روی نیمکت پرسپولیس و استقلال نشستند که در 4 بازی تیم راجرز و در 2 بازی هم تیم رایکوف برنده شد. ضمن اینکه یک بازی آنها هم مساوی شد. رایکوف همچنین در دربی 19 مقابل کونوف روس قرار گرفت که آن بازی هم مساوی شد. در لیگ‌های هفدهم و هجدهم هم 4 دربی برگزار شد که برانکو و شفر روی نیمکت استقلال و پرسپولیس حضور داشتند که در 2 بازی تیم برانکو و در یک بازی تیم شفر برنده شد و یک دربی با مربیگری آنها هم مساوی شد. در مجموع این دربی‌ها با مربیان خارجی، پرسپولیس در 6 دربی و استقلال در 3 دربی برنده بوده و 3 دربی هم مساوی شده است.
حالا برای سومین فصل پیاپی، مربیان خارجی روی نیمکت دو تیم حضور دارند. مربیانی که در این فصل برای هر 2 تیم تغییر کرده‌اند و برای اولین بار است که دربی پایتخت را تجربه می‌کنند. روی نیمکت پرسپولیس، گابریل کالدرون حضور دارد. مربی 59 ساله آرژانتینی با سابقه بازی در تیم ملی آرژانتین که حضور در فینال جام جهانی 1990 در کنار دیه‌گو آرماندو مارادونا را هم تجربه کرده است. کالدرون که بازی در ترکیب تیمی مانند پاری سن‌ژرمن را نیز در کارنامه خود دارد، سابقه مربیگری در لالیگا و تیمی مانند رئال بتیس را هم دارد و در کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله تیم‌های مطرح لیگ عربستان حضور داشته است. او که قهرمانی‌هایی را با الاتحاد و الهلال تجربه کرده، این بار به ایران آمده تا از عنوان قهرمانی پرسپولیس در 3 دوره گذشته فوتبال ایران دفاع کند. در سمت دیگر، آندره‌آ استراماچونی روی نیمکت استقلال می‌نشیند. مربی 43 ساله ایتالیایی که سابقه هدایت اینترمیلان را در کارنامه‌اش دارد و مربیگری تیم‌های سرشناس دیگری مانند اودینزه، پاناتینایکوس و اسپارتاپراگ هم بوده است. استرا هم که سابقه قهرمانی با تیم جوانان اینتر در اروپا را دارد، حالا برای اولین بار به آسیا آمده و می‌خواهد با موفقیت در استقلال، دوباره خودی در مربیگری نشان دهد. سرمربی جوان استقلال در اینتر خود را به عنوان مربی‌ای مطرح کرد که می‌تواند در بازی‌های بزرگ، بازی را به سود تیمش به پایان برساند. پیروزی ۱–۳ اینتر مقابل یوونتوس که رکورد شکست ناپذیری یوونتوس بعد از ۴۹ بازی در خانه شکست، برد ۰–۱ برابر میلان و پیروزی ۲–۱ برابر ناپولی از این دست مسابقه‌هاست. نکته دیگری که درباره کالدرون و استراماچونی وجود دارد، این است که با حضور این دو مربی، دربی برای اولین بار با حضور مربیان آرژانتینی و ایتالیایی برگزار می‌شود.

کپی