بعد از 7 سال صورت گرفت

خداحافظی اراکی از مجمع تقریب مذاهب اسلامی

سیاسی /
شناسه خبر: 502427

گروه سیاسی/ آیت‌الله محسن اراکی، پس از 7 سال از سمت دبیرکلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی کناره‌گیری کرد. او روز گذشته به «تسنیم» گفت: «اخیراً از مقام عظمای ولایت خواهش کرده‌ام که در صورت صلاحدید و امکان اجازه ادامه سربازی اینجانب را در سنگر علم فراهم کنند که درخواست اینجانب مورد موافقت معظم له قرار گرفته است.»

آیت‌الله اراکی 24تیرماه 1391 «به پیشنهاد شورای عالی مجمع» از سوی رهبر معظم انقلاب به این سمت منصوب شده بود. رهبر انقلاب در حکم خود با اشاره به تلاش دشمنان اسلام برای تحمیل جنگ شیعه - سنی بر ملت‌های مسلمان تأکید کردند: «در این برهه‌ خطیر و حساس انتظار می‌رود با بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند گذشته و نیز خلاقیت و ابتکارات مورد نیاز شرایط کنونی،‌ با همکاری و همدلی نخبگان جهان اسلام بویژه اندیشمندان حوزه و دانشگاه «دیپلماسی وحدت اسلامی» را راهبرد خود قرار داده و پایه‌گذاری تشکیل امت واحد اسلامی را در مقابل اردوگاه استکبار به عنوان چشم‌انداز آینده ترسیم نماید.»
دبیرکل سابق مجمع تقریب مذاهب اسلامی، از آذرماه سال 80 تا پیش از انتصاب به این سمت نیز، به حکم آیت‌الله خامنه‌ای، امامت جمعه مرکز اسلامی لندن را برعهده داشت.
برگزاری سالانه کنفرانس وحدت اسلامی، یکی از کارویژه‌های مجمع تقریب مذاهب است که در راستای همین تأکید رهبر معظم انقلاب ارزیابی می‌شود. مجمع تقریب مذاهب اسلامی، همچنین سازوکارهای بوروکراتیک گسترده‌ای دارد. معاونت امور بین‌الملل، معاونت امور راهبردی دولت و مجلس، معاونت امور فرهنگی، معاونت امور اجتماعی، معاونت امور ایران، دانشگاه تقریب مذاهب، پژوهشگاه مطالعات تقریبی و درنهایت خبرگزاری تقریب و مرکز اطلاع رسانی قم، نشان دهنده گسترده و متنوع بودن فعالیت‌های این نهاد است. هرچند جز برگزاری سالانه کنفرانس وحدت اسلامی با حضور شخصیت‌هایی از جهان اسلام، برونداد ویژه دیگری از این نهاد رسانه ای نشده است.  با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع تقریب مذاهب اسلامی، می‌توان برخی دیگر از فعالیت‌های این نهاد را مشاهده کرد، مانند برگزاری کارگاه آموزشی بین‌المللی «زن و خانواده در شریعت اسلامی و قانون مدنی» که آبان ماه 96 به همت «اتحادیه جهانی زنان مسلمان» در لبنان برگزار شد که ریاست آن برعهده آیت‌الله اراکی است. همچنین منوچهر متکی، وزیر خارجه دولت  احمدی نژاد نیز معاونت امور بین‌الملل این نهاد را برعهده دارد.
باوجود فعالیت‌های بین‌المللی و گسترده مجمع تقریب مذاهب، اما نزدیک‌ترین خاطره افکار عمومی از رئیس سابق آن، به اظهارنظرهای سیاسی او باز می‌گردد، امری که او را به عنوان یک کنشگر سیاسی مطرح کرد. یکی از آخرین اظهارنظرها در این باره، خردادماه امسال بود که او در گفت و گو با «فارس» به پرونده هسته‌ای و عملکرد دولت پرداخت و انتقاداتی را متوجه حسن روحانی، محمدجواد ظریف و علی لاریجانی کرد، از جمله اینکه آنچه به زعم خود، اشتباهات دولت‌ها خواند را ناشی از انتخابات و فرآیند رأی‌گیری برای انتخاب رؤسای جمهوری دانست و گفت که «یک راه اینکه اصلاً انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند. اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد و انسجام مدیریتی بالا می‌رفت، منتها نقش مردم کم می‌شد.» او درعین حال رئیس جمهوری را به فضاسازی متهم کرد و مدعی شد «آنچه امروز دولت را سر پا نگه داشته،‌ طرفداران دولت نیستند، خویشتنداری طیف انقلاب است.» آیت‌الله سید‌هاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان رهبری در واکنش به این سخنان اراکی گفته بود: «اگر قرار است انتخاب مدیران از طریق انتخابات نباشد و به صورت شخصی انجام شود، این که می‌شود همان زمان قبل انقلاب.» بطحایی  درباره  القای وجود دو نیروی انقلابی و غیرانقلابی در کشور نیز گفته بود: «آقای روحانی از برخاسته‌های انقلاب است و از آغاز انقلاب و در جنگ همه جا بوده و هست. ضمن اینکه مگر معنای انقلاب غیر از این است که یک رژیم وابسته به امریکا که پشتش به ملت بود، رفت و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به کشور بازگشت؟ یکی از نیروهای انقلابی همین آقای روحانی است که این استقلال را به کشور بازگرداندند.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.