واکنش قهرآلود چین به پیام منفی ترامپ به پکن

بین الملل /
شناسه خبر: 502418

هیأت چینی چند روزی بود که برای مذاکره با امریکایی‌ها درباره پایان دادن به جنگ تجاری دو کشور در واشنگتن به سر می‌برد و جامعه جهانی در انتظار اخبار خوش از این مذاکرات بود اما روز جمعه چینی‌ها به‌طور ناگهانی تصمیم گرفتند سفر را ناتمام بگذارند و به پکن بازگردند.

 آنها چند برنامه مربوط به‌روز جمعه را لغو کردند و هیچ توضیحی هم درباره علت نیمه تمام ماندن سفرشان ندادند. این اتفاق پس از آن رخ داد که ترامپ روز جمعه به طور ضمنی از بی‌نتیجه بودن مذاکرات خبر داده و گفته بود، تا پیش از انتخابات 2020 نیازی به توافق تجاری با چینی‌ها ندارد.
به‌گزارش سی‌ان‌بی‌سی، مذاکره‌کنندگان چینی قرار بود روز جمعه با کشاورزان امریکایی در «نبراسکا» دیدار و گفت‌و‌گو و از مزارع کشاورزی بازدید کنند اما بدون هیچ توضیحی این دیدارها را لغو و اعلام کردند، زودتر از موعد به کشورشان برمی گردند. این اتفاق باعث شد امیدها از نتیجه بخش بودن مذاکرات چین و امریکا بر سر جنگ تجاری به یأس تبدیل شود. البته به عقیده برخی تحلیلگران انتظار اینکه چینی‌ها سفر را زودتر از موعد به پایان برسانند می‌رفت زیرا ترامپ با اظهاراتش پیام روشنی به پکن داده بود که این پیام ماندن آنها در واشنگتن را بی‌معنا می‌کرد. ترامپ روز جمعه در جمع خبرنگاران گفته بود، نیازی به توافق تجاری با چین پیش از انتخابات ۲۰۲۰ ندارد چون به‌رغم نگرانی‌ها درباره رکود، اقتصاد امریکا «بشدت قوی» است. او تأکید کرده بود: من به‌دنبال یک توافق جزئی نیستم؛ دنبال یک توافق کامل هستم.
در چنین شرایطی که ترامپ سیگنال منفی داد و چینی‌ها هم بسرعت به آن پاسخ دادند، عجیب است که چطور هم خبرگزاری دولتی شینهوا چین و هم دفتر نمایندگی تجاری امریکا از سازنده بودن مذاکرات دو روزه در واشنگتن خبر دادند. البته نه شینهوا و نه این مرکز امریکایی اشاره‌ای به جزئیات مذاکرات نکردند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.