اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

95 درصد بازنده‌اید‌

95 درصد بازنده‌اید‌
سامان احمدوند‌

بازار فارکس بازاری است که در آن ارزهای بین‌المللی و معتبر مبادله می‌شود. اما گاهی به اشتباه فارکس را بورس جهانی می‌خوانند در صورتی که این دو به هم ربطی ندارند. این بازار به 3 دلیل جذابیت‌هایی دارد؛ یکی اینکه درآمد ارزی دارد. دیگر اینکه می‌توانید همزمان ارزهای مختلف دنیا را مبادله کنید. دلیل دیگری که این بازار را جذاب می‌کند این است که با اعتباری که کارگزارهای بین‌المللی می‌دهند یعنی لوریج می‌توانید سودهای زیادی ببرید. اما در مقابل ضررهای بسیار سنگینی هم در این بازار نهفته است.

فارکس در ایران مدتی است طرفداران زیادی پیدا کرده است. البته آمار دقیقی از آنها نمی‌شود ارائه داد اما از کانال‌ها و گروه‌هایی که خودم در آنها عضو هستم می‌توانم بگویم اکنون بیش از 20، 30 هزار نفر از ایران در فارکس فعالند.
اولین دلیل این استقبال به کارگزاری‌ها بازمی‌گردد که تبلیغات زیادی درباره‌اش می‌کنند. آنها فقط سودها را نشان می‌دهند و از ضررها حرفی نمی‌زنند. دلیل بعدی هم جابه‌جایی قیمت ارز در ایران است. اینکه می‌توانید یک درآمد 100 دلاری از فارکس داشته باشید که برای حرفه‌ای‌های این بازار خیلی ساده است.
فارکس بسیار حرفه‌ای است و در کشورهای دیگر قوانینی دارد، مثلاً در فرانسه تبلیغات فارکس که خودش بخشی از این بازار است ممنوع است چون زیانده‌های فارکس بیشتر از سود ده هاست. اما در ایران معمولاً کارگزاری‌هایی که با ایران کار می‌کنند رگوله و معتبر نیستند، یعنی نهاد مالی اعتبارشان را تضمین نمی‌کند و این کارگزاری‌ها سرمایه‌گذارها را تشویق می‌کنند که سودهای روزی 5 و 10 درصد دلاری خواهید داشت.
در ایران تقریباً 10 درصد کسانی که در فارکس فعال هستند به‌صورت حرفه‌ای کار می‌کنند و شغل‌شان این است. بقیه افراد کسانی هستند که با همین سودها جذب می‌شوند و در نهایت بعد از سه یا چهار ماه از بازار بیرون می‌روند و فارکس تجربه بسیار بدی برایشان می‌شود.
95 درصد سرمایه‌گذاران در فارکس بازنده هستند چون ذات فارکس این است؛ بشدت باید حرفه‌ای باشید و شاید کسی که 10 سال در بازار بورس فعالیت داشته براحتی در فارکس بازنده شود چون معادلات آنجا کاملاً متفاوت است.
چیزی که سود و ضرر فارکس را مشخص می‌کند اعتبار یا لِورِیج است. معمولاً کارگزارهای معتبر حساب‌های زیر 1000 دلار باز نمی‌کنند. اما کارگزاری‌هایی که رگوله نیستند برای جذب مخاطب حساب زیر 100 دلار هم باز می‌کنند و اعتبار هم به آن می‌دهند. مثلاً می‌گویند 100 برابر سرمایه‌تان به شما اعتبار می‌دهیم. یعنی 100 دلارتان در صورت سود تبدیل به 10 هزار دلار می‌شود. آن وقت اگر در معامله یک درصد هم سود کنید یک درصد 10 هزار دلار را سود می‌کنید. عکسش هم همین است و وقتی ضرر می‌کنید یک درصد 10 هزار دلار را ضرر می‌کنید که دقیقاً می‌شود 100 دلار و در واقع پول و حساب شما صفر می‌شود که در فارکس به آن کالمارجین می‌گوییم. کسی که کالمارجین و حسابش صفر شد از بازار اخراج می‌شود. مارجین لِوِل نسبتی از سرمایه شماست و هرچه به صفر نزدیک شود کارگزار شما را از مارکت جدا می‌کند.
ایرانی‌هایی که وارد بازار می‌شوند چون معمولاً اطلاعات درست و دقیقی ندارند حساب‌های زیر 1000 دلاری دارند و جذب کارگزاری‌هایی می‌شوند که معتبر نیستند و شما را به بازار وصل نمی‌کنند و در واقع شما درون کارگزاری مبادله انجام می‌دهید نه بازار.
یک فرد حرفه‌ای در فارکس می‌تواند تا ماهی 5 درصد سود به دست بیاورد. 5 درصد برای ایرانی‌ها با این تورم‌ها عددی نیست اما چرا این بازار وسوسه‌کننده می‌شود؟ چون این 5 درصد درآمد ارزی است. اگر دلار در ایران 200 درصد گران شود سود 205 درصد می‌شود. چون مابه‌التفاوت نرخ ارز هم برای سرمایه‌گذار سود می‌شود.
اما درصد موفقیت در فارکس در دنیا 95 به 5 است و این آمار رسمی است. آن 95 درصد یا بازنده‌اند یا سودی نمی‌کنند یا اگر سودی می‌کنند با معامله دیگری سود را به بازار پس می‌دهند.
اما در ایران افراد موفق در فارکس هم داریم. شخصی را می‌شناسم که سرمایه فارکسی او از بزرگترین کارگزار بورس ایران بیشتر است و یک تیم 100 نفره برای تحلیل دارد ولی در سکوت کار می‌کند.
بازار فارکس ایران برای این افراد جذاب‌تر است چون حتی اگر به ترکیه بروند باید 25 درصد از سود فارکس‌شان را مالیات بدهند اما چون در ایران بازار زیر زمینی است مالیاتی نمی‌پردازند.‌/ایران جمعه

کپی