بحث برگزاری کنسرت‌های رایگان و خیابانی نخستین بار مرداد ماه سال گذشته از سوی همایون شجریان مطرح شد. بعد از مسکوت ماندن این جریان محمد معتمدی پروژه «هنر برای همه» را با همین ایده اجرا کرد. در اتفاقی جدید مدیرعامل برج میلاد تهران از برگزاری کنسرت رایگان «وداع» به خوانندگی حسام‌الدین سراج خبر داده که قرار است در قالب برنامه سوگواره عاشورایی از پنجم تا هفتم مهر ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شود.

نهادهای شهری مشکلی برای برگزاری کنسرت‌های رایگان و خیابانی ندارند و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهند؛ برگزاری چنین برنامه‌هایی در راستای برنامه سوم شهرداری تهران نیز قرار گرفته است. در واقع در جهت محقق کردن برنامه‌هایی چون هنر عمومی شهری و «هنر برای همه» مسأله خاصی از سوی شهرداری وجود ندارد؛ تنها یکسری فرآیندهای قانونی و سازوکارهای اداری وجود دارد که باید طی شوند. درباره تأمین فضا نیز، باید فضاهایی انتخاب شود که شهرداری بر آنها مدیریت داشته باشد و امکان برگزاری این کنسرت‌ها در آن میسر باشد و مشکلی پیش نیاید. به‌عنوان مثال در مورد برگزاری کنسرت رایگان و خیابانی آقای همایون شجریان از سوی مدیریت شهری مخالفت و ممانعتی در خصوص کنسرت‌های رایگان و خیابانی وجود نداشت. نوروز امسال هم تعدادی رویداد با عنوان «کنسرت برای همه» در فضاهای عمومی برگزار شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. نهادهای شهری در تلاشند نقش تسهیلگر در کسب مجوز کنسرت در فضاهای باز را ایفا کنند تا هم اجرای مناسبی برگزار شود، هم مردم دسترسی بهتر و آسان‌تری به این برنامه‌ها داشته باشند. این برنامه‌ها نباید به کنسرت‌هایی پرهزینه‌ هم تبدیل شوند؛ چرا که بحث فروش بلیت آن هم در این شرایط بسیار مهم است و حضور در برخی فضاها و اجراها برای هنرمند و اجر اکننده بازدهی مالی ندارد و بخش زیادی از آن صرف تجهیزات اجرا می‌شود. بنابراین باید محیط‌ها و فضاهایی برای کنسرت انتخاب شود تا اقشار و گروه‌های مختلف و افراد کم‌توان بتوانند از آن بهره ببرند و همچنین گروه‌های جمعیتی بیشتری از آنها استفاده کنند و مربوط به چند نقطه سالن‌های خاص اجرا یا نمایشی نباشد.
درباره‌ اجرای برنامه‌های آیینی و مناسبتی مانند کنسرت آقای سراج هم باید بگویم سازمان فرهنگی هنری و معاونت فرهنگی اجتماعی و همچنین دیگر معاونت‌های شهرداری در تلاشند شرایط برگزاری بهتر مراسم‌های آیینی بویژه در ایام محرم و صفر را تسهیل کنند. ضمن اینکه تنوع سبک و سلیقه از سنت تا رویکردهای نو نیز مدنظر قرار دارد و فضاهای شهری می‌تواند فضاهای خوبی برای برگزاری سوگواره‌ها و مراسم‌های آیینی در اشکال نوآورانه یا فرم‌های سنتی و یا مراسم‌های آیینی سنتی برای شهروندان باشد.‌‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.