اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
بحث بر سر مکان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همچنان ادامه دارد

پتانسیل‌های «شهر آفتاب» جدی گرفته شود

پتانسیل‌های «شهر آفتاب» جدی گرفته شود
نادر قدیانی مدیرمسئول نشر قدیانی‌

چند روز پیش محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران در سخنانی شهر آفتاب را بهترین محل برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خواند. او بازگشت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به این محل را اتفاقی درست خواند و از اختصاص بودجه‌ای قابل‌توجه برای راه‌اندازی و تکمیل بخش‌های نیمه تمام این مجموعه خبر داد.

منکر ویژگی‌های مثبت شهر آفتاب برای میزبانی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیستم. شهر آفتاب فضای باز زیادی دارد و تسهیلاتی هم  برای رفت و آمد به آن در نظر گرفته شده است. اما مسأله این جاست که تجربه حضور دو ساله ناشران در این مجموعه نمایشگاهی چندان خوشایند نبوده است. شاید یادتان باشد که چطور با چند بارش و وزش باد سالن‌هایی که در سازه‌های موقت برپا بودند، با آبگرفتگی و حتی خطر برق گرفتگی روبه‌رو شدند. اتفاقا در یکی از آن وقایع آقای صالحی، معاون وقت فرهنگی وزارت ارشاد هم حضور داشتند و شاهد جرقه سیم‌های برق در سالن کتاب‌های کودک و نوجوان بودند. اگر روند ساخت و سازهای شهر آفتاب به گونه‌ای پیش رفته باشد که فاز یک و دو آن به‌طور کامل تکمیل شده باشد، به عنوان یکی از اهالی نشر، موافق بازگشت نمایشگاه به آن هستم. در آن دو سالی که نمایشگاه به میزبانی شهرآفتاب برگزار شد هم مسئولان شهرداری مدعی تکمیل فاز یک بودند، اما هم سرویس‌های بهداشتی موقت بودند و هم غرفه داران با مشکل بسیاری برای پارکینگ مواجه بودند؛ حتی ایستگاه مترو شهر آفتاب هم با نواقص بسیاری روبه‌رو بود. اگر قرار باشد وضع به همان منوال ادامه پیدا کند شهر آفتاب به هیچ وجه محل مناسبی برای برگزاری مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشورمان نیست. اطلاعی از اینکه در این مدت چه تحولاتی در آنجا رخ داده ندارم، اما امیدوارم زیرساخت‌ها و نقاط ضعف به‌طور کامل ساخته و برطرف شده باشند.
نکته دیگری که مسئولان شهرداری در تکمیل این مجموعه نمایشگاهی باید به آن توجه داشته باشند ضرورت اضافه کردن حداقل یک خط دیگر به مترو نمایشگاه است؛ در تمام مراکز نمایشگاهی جهان ایستگاه‌های مترو حداقل برخوردار از چند خط هستند. عوارضی تهران-قم هم یکی دیگر از مشکلاتی بود که به گمانم وزارت راه برخلاف قرارهای قبلی با جمع کردن آن موافقت نکرد و همچنان شاهد وقوع ترافیک سنگینی در آن محدوده بودیم. با توجه به این موارد به گمانم مصلای تهران همچنان بهترین گزینه برای برپایی نمایشگاه کتاب سال آینده است. البته به شرطی که اگر مسئولان در آیین نامه برگزاری نمایشگاه کتاب که بیست سالی می‌شود بی‌تغییر مانده است تجدیدنظر کنند. طی سال‌های برگزاری این رویداد فرهنگی ما شاهد گسترش بی‌رویه غرفه‌ها بودیم و این در حالی ست که ظرفیت واقعی نمایشگاه کتاب بسیار کمتر است. با حذف سازمان‌ها و نهادها و ناشرنماها می‌توان فضای بیشتری در اختیار ناشران قرار داد. از طرف دیگر می‌توان در راهروهای تنگ و باریک میان غرفه‌ها هم تجدید‌نظر کرد که در سال‌های گذشته منجر به آزار بازدید‌کنندگان می‌شدند.

کپی