اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

اختصاص 50 میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات کارگران هپکو

اختصاص 50 میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات کارگران هپکو

گروه اجتماعی/ در چند روز اخیر با ضمانتنامه و سند، 21 نفر از کارگران هپکو آزاد شدند. قرار، اما این بود تا تعدادشان بیشتر باشد. کارگران هپکو از اینکه مسیر آزادی هرچند با ضمانت هموار شده، خوشحالند. ظاهراً قرار شده، فیش‌های حقوقی خودشان، ضمانت آزادی همکاران بازداشتی‌شان باشد.

به گزارش ایلنا اعتراضات چند روز پیش کارگران معترض هپکو، 29 نفر را روانه بازداشتگاه‌ها کرد. چند روز بعد بیشترشان آزاد شدند، اما هنوز چند نفری در بازداشتند، با این همه کارگران همچنان مطالباتشان را درخواست می‌کنند، آنها می‌خواهند مسئولان به وعده‌هایی که از قبل داده‌اند، عمل کنند. درخواست کارگران شفاف است، آنها معوقات پرداخت نشده‌شان را می‌خواهند. مطالباتی که کاملاً قانونی است. اغلبشان به لحاظ معیشتی شرایط سختی را می‌گذرانند، آنها می‌گویند زندگی برایشان آنقدر سخت و طاقتفرسا شده که زیر بار شرمندگی، کمر خم کرده‌اند. اتحادیه‌های کارگری نیز با حمایت از آنها با صدور بیانیه‌هایی تأکید کرده‌اند که نباید با کارگرانی که ماه‌ها معوقات مزدی خود را نگرفته‌اند، برخورد کرد! در مقابل البته خبرهای خوشی از آینده هپکو به گوش می‌رسد. مسئولان در این چند وقت تلاش‌های زیادی کرده‌اند تا سرنوشت کارگران هپکو تغییر کند. کارگران اما همچنان چشم انتظار تحقق وعده‌هایی هستند که در این مدت کم نشنیده‌اند. در این میان دژ‌پسند، وزیر اقتصاد قول داده تا شرکت هپکو هفته آینده تعیین تکلیف ‌شود. او گفته است که درباره سهامدار عمده شرکت هپکو اراک مذاکراتی با دو نفر از متقاضیان داریم که یکی از آنها به مرحله نهایی رسیده و امیدواریم طی این هفته به‌طور قطعی تعیین تکلیف شود!
شا کرمی، معاون وزیر کار هم خبرهای خوشی برای کارگران دارد. او از 50 میلیارد تومانی خبر می‌دهد که قرار است از محل منابع بانک ملی برای تأمین سرمایه در گردش و پرداخت مطالبات کارگران اختصاص یابد.
او با بیان اینکه شرط تحقق واگذاری سهام و همچنین تأمین نقدینگی مورد نیاز بنگاه، استقرار و تعیین تیم مدیریتی توانمند است، می‌گوید: از کارگران این شرکت انتظار داریم سعه صدر داشته باشند و به آنها این نوید را می‌دهیم که در اسرع وقت مشکلات هپکو هم برطرف شود. لذا برخوردهای هیجانی و احساسی فقط مشکلات را افزایش می‌دهد و کمکی به حل مشکل نمی‌کند. استاندار مرکزی هم خبرهای خوبی برای مجموعه‌های هپکو و آذر آب دارد. او به مردم شهر اراک و کارگران این مجموعه‌ها نوید می‌دهد که با تلاش‌هایی که در این مدت از سوی دولت انجام شده و فشارهایی که به ارگان‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه وارد شده ، تا یک ماه آینده اخبار خوبی به‌گوش برسد. او در گفت‌و‌گو با تسنیم تأکید می‌کند با اقداماتی که به دست نمایندگان مجلس این شهر انجام شده، در حال ارائه فرمولی برای شرکت هپکو هستیم تا این معضل را یک بار برای همیشه برطرف کنیم.

کپی