اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
مهدی ذاکریان در گفت‌و‌گو با «ایران» از آینده سیاسی اسرائیل می‌گوید:

نتانیاهو در بن‌بست، گانتز در سنگلاخ

نتانیاهو در بن‌بست، گانتز در سنگلاخ

عبدالرحمن فتح اللهی – انتخابات 17 سپتامبر(26 شهریور) کنست اسرائیل بدون هیچ پیروزی به کار خود پایان داد. اما در پس این نتایج انتخاباتی به‌نظر می‌رسد ائتلاف جریان‌ها و احزاب برای تشکیل دولت، در سایه وجود بازیگران متعدد با منافع گاه متضاد در عرصه سیاسی اسرائیل در وضعیتی پیچیده قرار گرفته است. در گفت‌و‌گویی با دکتر مهدی ذاکریان، کارشناس و پژوهشگر حقوق بین‌الملل و تحلیلگر مسائل اسرائیل احتمالات پیش رو در وضعیت آتی رژیم صهیونیستی را بررسی کرده‎ایم.

چرا نتانیاهو برای پنجمین بار پیاپی نتوانست بدون نیاز به ائتلاف نخست‌وزیر شود؟
مسائل و تحولات اسرائیل بشدت وابسته و متأثر از اقتضائات امنیتی است، لذا دولت‌ها در اسرائیل به هر میزان در این زمینه موفق عمل کنند از رضایت بیشتر افکار عمومی برخوردار خواهند بود. نتانیاهو در این موضوع یک شیوه رادیکال حداکثری را در طول سال‌های اخیر به کار برد که تبعات بسیار منفی و سوئی برای امنیت اسرائیل در برداشت. مسأله یا فاکتور دیگر به اقتضائات داخلی سرزمین‌های اشغالی، بویژه در حوزه اقتصاد و رفاه بازمی‌گردد که باز هم بواسطه عملکرد نتانیاهو نارضایتی‌های جدی در میان افکار عمومی اسرائیل نسبت به اقدامات دولتش در طول این سال‌ها شکل گرفته بود.
 سناریوهای پیش رو برای ائتلاف‌سازی به منظور تشکیل دولت چه خواهد بود؟
آویگدور لیبرمن و سهم 9 کرسی حزب متبوعش یعنی اسرائیل خانه ما می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای برای ایجاد ائتلاف در جهت تشکیل دولت آتی داشته باشد. اما به هر حال واقعیت این است که اختلاف در جریان راستگرایان پیش از آنکه به اختلاف نگاه حزبی بازگردد بیشتر به نوعی تضاد آرای شخصی در برخی مسائل بازمی‌گشت. یعنی اگر نتانیاهو در خصوص معافیت خدمت سربازی دانش‌آموزان دینی ارتدوکس یهودی، رضایت لیبرمن را جلب می‌کرد اکنون دولت نتانیاهو نیازی به انتخابات مجدد پیدا نمی‌کرد. اما در این میان نباید وزن سیاسی برخی جریانات خردتر مانند فهرست مشترک عربی، اتحاد دموکراتیک، حزب کارگر، شاس و یهودیت توراتی متحده را نایده گرفت.
 سرنوشت بنیامین نتانیاهو را چگونه می‌بینید؟
سرنوشت و حیات سیاسی بنیامین نتانیاهو بواسطه پیچیدگی و در هم تنیدگی شرایط بعد از انتخابات در سرزمین‌های اشغالی بشدت مبهم است. چون اگرچه بنیامین نتانیاهو پیروز میدان انتخابات ۱۷ سپتامبر نشد، اما وی نیز شانس تشکیل ائتلاف با دیگر احزاب برای تشکیل دولت را دارد. با این تفاسیر یقیناً دولت آتی نمی‌تواند یک دولت راستگرای یکدست و هماهنگ باشد. البته ناگفته نماند که نتایج انتخابات نشان داده است که اگر چه نتانیاهو موفق به تشکیل دولت نشد، اما این مسأله لزوماً به معنای هموار بودن مسیر برای تشکیل دولت توسط جریان چپ و میانه با محوریت حزب آبی و سفید و شخص بنی گانتز نیست.
جریان آبی و سفید در صورت پیروزی نهایی و رسیدن به کرسی نخست‎وزیری، چه رویکردی نسبت به ایران و فلسطینیان خواهد داشت؟
با وجود آنکه گانتز در عرصه سیاست تازه وارد است، ولی او ژنرال بازنشسته ارتش اسرائیل است. لذا یقیناً حزب آبی و سفید و شخص بنی گانتز، حتی با مشی میانه خود در عرصه سیاست خارجی تفاوتی با اقدامات و رفتار بنیامین نتانیاهو نخواهد داشت. اما نکته بسیار مهمی که در این میان نباید فراموش کرد این است که تمام احزاب سیاسی در اسرائیل معتقد به بقای اسرائیل در سایه افزایش امنیت آن هستند و برای رسیدن به این منظور از هیچ کوششی فروگذار نخواهند بود.
متن کامل این گفت وگو را در «ایران آنلاین» بخوانید.

کپی