اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
رئیس رژیم صهیونیستی بعد از مذاکره با احزاب، از میان نتانیاهو و گانتز، یک نفر را به عنوان مأمور تشکیل دولت انتخاب می کند

«ریولین»، سر دوراهی «بی‎بی» و «بنی»

«ریولین»، سر دوراهی «بی‎بی» و «بنی»
بنفشه غلامی

قصه انتخابات رژیم صهیونیستی، برای سران این رژیم به قصه ای اشکبار تبدیل شده است. «بی‎بی» (نتانیاهو) و «بنی» (بنی گانتز)، هر دو روی لبه تیغ، چشم به دهان «روون ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی دوخته‎اند تا ببیند نام کدام یک از آنان را به زبان می‌آورد و او را مأمور تشکیل دولت می‎کند.

 اما به همان میزان که «نتانیاهو» و «گانتز» در استرس شنیده شدن نام خود به سر می‎برند، «ریولین» نیز در اضطراب سرانجام ماجرا به سر می‎برد. او دیگر نمی‎خواهد یک بار دیگر به بن‌بست بخورند و برپایی انتخابات سوم تتمه آنچه را که او هیمنه این رژیم می‎بیند، فرو بریزد.
«ریولین» که برای پرهیز از این رسوایی مجبور است، از کیسه آبروی سیاسی خود خرج کند، از فردا مشورت‎ها و مذاکرات خود با احزاب شرکت‌کننده در انتخابات را آغاز می‎کند تا مانع تکرار انتخابات برای بار سوم شود. به‌گزارش روزنامه صهیونیستی «تایمز آو اسرائیل»، رئیس رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه قول داد از تمام قدرت خود استفاده کند تا مانع از آن شود که سرزمین‎های اشغالی برای بار سوم در یک سال مجبور به برپایی انتخابات شود. او روز پنجشنبه نامه‎هایی را از احزاب دریافت کرد که در آنها نمایندگان هر حزب به وی معرفی شدند. «ریولین» فردا با این افراد دیدار می‎کند و پس از آن یک نفر را مأمور تشکیل دولت می‎کند. مطابق قوانین رژیم صهیونیستی، پس از این مرحله رهبر حزب معرفی شده، 28 روز برای تشکیل کابینه و ائتلاف‎های احتمالی فرصت خواهد داشت. این زمان می‎تواند 14 روز تمدید شود و در نهایت فرد مأمور به تشکیل دولت، نخست‎وزیر رژیم می‎شود.
 اما نتایج انتخابات این دوره باعث ایجاد بن‌بستی در تل‎آویو شده است. زیرا حزب «لیکود»، حزب نتانیاهو، 31 کرسی در اختیار دارد و حزب «آبی و سفید»، حزب گانتز، صاحب 33 کرسی شده‎ است. طبیعتاً گانتز به لحاظ تعداد کرسی پیشتاز است. اما نتانیاهو نیز خود را پیروز می‎داند. او به‌همین دلیل و با توجه به وخامت اوضاع، سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی را لغو کرد. سفری که با توجه به حضور رئیس‎جمهوری ایران در آن برای وی اهمیتی بسیار داشت. او برای حفظ کرسی نخست‎وزیری خود، حتی تا آنجا پیش رفت که روز پنجشنبه دوبار به «بنی گانتز» اصرار کرد، بیاید و با او وارد مذاکره شود تا دولت وحدت ملی تشکیل دهند و با نخست‎وزیری چرخشی مانع بن‌بست احتمالی شوند. اما «گانتز» این پیشنهاد را نپذیرفت و گفت، فقط حاضر به ائتلافی است که وی در آن نخست‎وزیر باشد.
این اقدام نتانیاهو با واکنش آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل بیت نو» نیز مواجه شد. او پیشنهاد نتانیاهو را یک «نمایش» نامید و به «بی‎بی» توصیه کرد، به جای این پیشنهادهای نمایشی، صادقانه وارد مذاکره با او و گانتز شود. «اویگدور» به «بی‎بی» و «بنی» تا روز یکشنبه مهلت داد تا نظر او را برای ائتلاف جلب کنند. با توجه به اینکه نتانیاهو در حال حاضر موفق به چند ائتلاف شده و کرسی‎های خود در پارلمان را به 55 کرسی رسانده است، ائتلاف او با «اسرائیل بیت نو» می‎تواند کرسی‎های او را به حد نصاب 61 کرسی رسانده و او را تبدیل به پیروز انتخابات کند.
نقش مهم ائتلاف عربی
بجز اویگدور لیبرمن و حزبش، نقش ائتلاف 4 حزب عربی نیز در خروج رژیم صهیونیستی از بن‌بست حاضر، بسیار تعیین‌کننده است. در طول 7 دهه گذشته، هیچ‎گاه هیچ حزب عربی حاضر به ائتلاف با احزاب صهیونیستی نشده است. احزاب صهیونیست نیز چنین ائتلافی را برای خود ضد ارزش می‎دانند. اما گانتز حتی در صورت ائتلاف با دیگر احزاب چپ نمی‎تواند به حدنصاب 61 کرسی دست یابد و تنها درصورتی می‌تواند اکثریت را به دست آورد که با ائتلاف عربی به‌عنوان سومین جناح قدرتمند پارلمان، وارد مذاکره شود. از همین رو روز چهارشنبه بعد از اعلام نتایج انتخابات خبرها حاکی از آن بود، «گانتز» با «ایمن عوده»، یکی از دو رهبر ائتلاف عربی مذاکره کرده ‎است. هرچند «عوده» بعد از این مذاکره تلفنی تأکید کرد: «ما در یک گروه جای نمی‎گیریم» اما اکنون رسانه‎های اسرائیلی به ائتلاف عربی همسان با اویگدور لیبرمن، به چشم بازیگر نقش اصلی این انتخابات نگاه می‎کنند.

کپی