اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

آرامکو افسانه دود گرفته بن‌سلمان

آرامکو افسانه دود گرفته بن‌سلمان
فریدون مجلسی

دود اتفاقی که در عربستان افتاد و حمله‌ای که به تأسیسات نفتی عربستان شد در وهله اول به چشم خود عربستان خواهد رفت و از طرف دیگر به چشم مردم این کشور. همانطور که همه می‌دانند جنگ در خاورمیانه به نفع هیچکس نیست و کوچکترین اشتباه استراتژیک ممکن است این منطقه را به سمت یک جنگ ویرانگر پیش ببرد که شاید قرنها جبران خسارتهایش بهطول بینجامد.

عربستان، اگر منابع نفتی خود را به خاطر حمایت از امریکا بهعنوان یک همپیمان در معرض آسیب قرار بدهد و همچنان به گردنکشیهای خود ادامه دهد، نه تنها اولین آسیب را به خود میزند، بلکه کاملاً در جهت منافع امریکا حرکت میکند.

من از خسارتی که به مردم عربستان وارد میشود واقعاً متاسفم اما مسئولیت این خسارتهای تاسفبار به خود پادشاه عربستان، یعنی بنسلمان برمیگردد که از زمان روی کار آمدنش تا امروز برخلاف پزهای روشنفکرانه و اصطلاحطلبانهاش مدام بر طبل تنش و جنگ و بگومگوهای سیاسی کوبید.

شعارهای تندی که عربستانی‌ها میدهند در نهایت باعث خوشحالی امریکا خواهد شد که عربستان را برای ترمیم خسارتهایی که از هم‌پیمانی با امریکا و اسرائیل نصیب شده، باز نیازمند خود کند. در این بین حاصلی که امریکا از بازار خاورمیانه به دست می‌آورد چیزی نیست جز بالارفتن قیمت نفت.

عربستان، که مدام ایران را به دخالت در این مسأله و مسأله‌های دیگر متهم میکند، در بین کشورهای عربی هم آنچنان هم‌پیمان مهمی ندارد و در اتحادیه عرب نمیتواند یک راهبرد ضد ایران را راهبری کند و پاسخ مجاب‌کننده‌ای برای پرسش‌های دولتهای عربی داشته باشد. عربستان اگر بخواهد امریکا را با خود هم‌پیمان کند باید بداند آنها مایل به جنگ با ایران نیستند.

ضربه به تأسیسات یک هشدار بود و باید یک جایی جلوی این مناقشات در خاورمیانه گرفته شود. دولتمردان باید در عمل به این نتیجه برسند که راه رسیدن به رفاه، آسایش و آرامش مردم منطقه، جنگ نیست. نگاهی به کشورهایی که درگیر جنگ شدند نشان میدهد که این کشورها هنوز که هنوز است سر از ویرانیهای جنگی برنداشتهاند و روی آرامش ندیدهاند.

امریکایی‌ها پول و نفت عربستان را بردهاند و حالا همان پولها را بر سر مردم منطقه میریزند؛ آنهم با بمب و... عربستانیها به جای اینکه به نقش اقتصادی خود، با این همه منابع انرژی، بیندیشند، وارد جهان جنگ و گردن‌کشی شده‌اند و دنیای غرب را که از تسلط انحصاری بر جهان خارج شده چاق‌تر میکنند.

غرب سالهاست این انحصار را از دست داده و وارد یک بازار رقابتی شده اما چنین جنگ‌طلبی‌هایی به ضرر عربستان تمام خواهد شد. دولت عربستان که میتواند کشورش را به توسعه فرهنگی برساند درگیر چنین گرفتاریهایی شده که کمکم به نظر من وارد رکود اقتصادی خواهد شد و نتیجه‌اش را به‌زودی خواهیم دید.

این کشور همچنان به همراه ونزوئلا، عراق و ایران، آقایان انرژی جهان هستند اما حالا عربستان باید بداند حریم غیرقابل نفوذی که برای خود قائل بود، افسانهای بیش نبود و باید با ملاحظه بیشتر رفتارهای خود را اصلاح کند. عربستان و هم‌پیمان‌هایش خوب میدانند آقایی در انرژی جهان از آن ایران است و همین مسأله ایران را به کشوری بسیار مهم در جهان تبدیل کرده؛ آنهم به این دلیل که ایران بیشترین سهم را در تولید انرژی نفت و گاز در جهان دارد.

مسیر ما باید به سمتی باشد که از آقایی خود استفاده کنیم و البته نمایش قدرت ما در جهان باید در حد آقایی ما بر انرژی و سهم ما از جهان امروز باشد و این قدرت سرمایه‌ای است که کشورهای دیگر منطقه را متوجه می‌کند فقط با همکاری ایران میتوانند منطقه را به آرامش و ثبات برسانند.

امریکا در خاورمیانه منافعی دارد. با اینکه مدعی است به منابع خودش اتکا دارد اما در طولانی مدت روی منافعش در خاورمیانه حساب میکند و بقای اسرائیل چیزی است که از جان خاورمیانه میخواهد. امریکا برای این کار حاضر است دست به هر کاری بزند./ ایران‌جمعه 

کپی