اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

نتانیاهو؛ «بازنده‌ای» که ترامپ دیگر دوستش ندارد

نتانیاهو؛ «بازنده‌ای» که ترامپ دیگر دوستش ندارد

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از ناکامی اخیر در انتخابات این رژیم نه تنها با وضعیتی نامطلوب در محافل سیاسی داخل مواجه شده، بلکه مهم‌ترین هم‌پیمان خارجی او یعنی دونالد ترامپ نیز اکنون برخورد سردی با وی دارد.

روزنامه هاآرتص امروز (جمعه) در گزارشی تحلیلی به موضوع شکست بنیامین نتانیاهو در انتخابات اخیر پرداخته و به این موضوع اشاره کرده است که در پی ناکامی‌های اخیر، برخورد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که پیش از این بارها نتانیاهو را دوست نزدیک خود قلمداد کرده بود، اکنون بسیار سرد شده است.

وضعیت پیچیده‌ای که پس از انتخابات برای نتانیاهو پیش آمد، باعث شد که او از شرکت در یکی از محبوب‌ترین رویدادهای بین‌المللی خود صرف نظر کند. دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که نتانیاهو امسال به نیویورک نخواهد رفت و در نتیجه سخنرانی او در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد لغو شده است.

لغو این سفر البته نتیجه دیگری هم داشت و آن لغو دیدار برنامه‌ریزی شده نتانیاهو با ترامپ بود. قرار بود در این دیدار دو طرف درباره یک «توافق دفاعی» مشترک صحبت کنند اما بدین ترتیب به نظر می‌رسد ترامپ ترجیح خواهد داد که صبر کند تا قبل از هر گونه صحبتی، وضعیت ثبات سیاسی اسرائیل و سرنوشت نتانیاهو در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی مشخص شود.

روزنامه هاآرتص واکنش سرد روز چهارشنبه ترامپ به نتیجه انتخابات رژیم صهیونیستی و وضعیت نتانیاهو را یک وضعیت دراماتیک قلمداد کرده است. ترامپ در واکنش خود نه تنها به نام نتانیاهو اشاره‌ای نکرد بلکه گفت که روابط ویژه ایالات متحده با اسرائیل است (نه با شخص نتانیاهو).

در گزارشی که هاآرتص امروز منتشر کرده، آمده است، خواندن ذهن نه چندان پیچیده ترامپ، کار چندان پیچیده‌ای نیست. او دو بار به نتانیاهو یاری رسانده است؛ ترامپ درباره تصمیم‌های مربوط به بلندی‌های جولان و انتقال سفارت به قدس و نیز صحبت از «توافق دفاعی» جایگاه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را بهبود بخشیده است.

در مقابل اما نتانیاهو چیزی جز «ناامیدی بزرگ» برای ترامپ به بار نیاورده است. در مرحله اول نتانیاهو از تشکیل ائتلاف برای معرفی کابینه بازماند و در مرحله دوم نیز نتوانست اکثریت را در کنست به دست آورد.

واقعیت این است که ترامپ از «بازنده‌ها» خوشش نمی‌آید و برخوردش با آنها اغلب تحقیرآمیز است. به دنبال ناکامی‌های پیاپی سیاسی و انتخاباتی نتانیاهو به رغم تمامی کمک‌های راهبردی ترامپ، احساس فعلی رئیس‌جمهوری آمریکا این است که نتانیاهو دیگر گزینه برنده در اسرائیل نیست./ ایسنا

کپی