اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

فرار به سوی پیروزی

فرار به سوی پیروزی

سرانجام عوامل داخلی در زندان، موفق شدند با جابه‌جا کردن افسران مأمور خدمت در زندان، ترتیبی دهند که در شب موعود نوبت نگهبانی افسر کشیک داخل زندان به ستوان رفعت محمدزاده برسد و ستوان حسین قبادی هم به‌عنوان افسر نگهبان خارجی زندان تعیین شود.

محمد بلوری
روزنامه نگار پیشکسوت
قسمت دهم/  از آن پس برای اجرای برنامه فرار مشکل عمده‌ای به‌نظر نمی‌رسید. در آن نیمه‌شب آن که لباس افسری به تن داشت کنار راننده کامیون ارتش نشست و بقیه افراد با لباس سربازی در کامیون جای گرفتند و روبه سوی زندان قصر راه افتادند. سرنشینان کامیون به نشانه مسلح بودن جلدهای پارابلوم را به کمر بسته و داخل آنها را با توده‌ای از کاغذ پر کرده بودند تا خود را مأموران مسلحی جلوه بدهند.

---


کامیون ارتش مقابل دروازه زندان قصر توقف کرد، افسر قلابی که حکم جعلی با امضای سپهبد رزم‌آرا را در دست داشت از کامیون پیاده شد و با نشان دادن آن به سرباز جلوی در گفت: از طرف دادستانی ارتش آمده‌ایم و مأموریت داریم چند زندانی را به بازداشتگاه لشکر 2 زرهی انتقال بدهیم. باید کامیون وارد دالان زندان شود.
سرباز مقابل دروازه زندان، افسر نگهبان خارجی زندان را که ستوان قبادی بود صدا زد، تا کسب تکلیف کند. ستوان قبادی با نگاهی به حکم ساختگی به سرباز اشاره کرد دروازه را باز کند تا کامیون وارد دالان زندان شود.
ستوان قبادی در تماس قلابی با تلفن داخلی زندان به ستوان رفعت، افسر نگهبان داخلی اطلاع داد هرچه زودتر باید 53 زندانی سیاسی آماده شوند دستور رسیده آنها را به بازداشتگاه ارتش انتقال بدهند.
همه این زندانیان را در دالان داخلی زندان سوار کامیون کردند و هر دو افسر نگهبان هم بسرعت سوار شدند و به این ترتیب فرار سران زندانی حزب انجام شد. ساعتی بعد در زندان قصر متوجه شدند از ستوان حسین قبادی مازندرانی و ستوان رفعت محمدزاده این دو افسر نگهبان شب خبری نیست.غیبت این دو افسر نگهبان و انتقال 53 زندانی سوءظن کادر افسری را برانگیخت. خروج زندانیان در نیمه‌شب و غیبت ناگهانی هر دو افسر نگهبان شب به مرکز شهربانی کل کشور و ستاد ارتش ابلاغ شد و با افشای این فرار بزرگ مأموران جست‌وجوی سراسری در شهر را آغاز کردند و با هواپیما هم جاده‌های اطراف تحت نظر قرار گرفت اما اثری از فراریان به‌دست نیامد. طراحان نقشه فرار، همه 53 زندانی نجات یافته و دو افسر فراری را به یک خانه امن انتقال دادند و اثری از آنها به‌دست نیامد.
بسیاری از این عده از جمله بزرگ علوی و نورالدین کیانوری به آلمان شرقی گریختند اما سرنوشت دو افسر فراری پس از خروج از ایران و پناهنده شدن به روسیه شوروی، به گونه دردناکی رقم خورد. این دو افسر در سیاهچال‌های جهنمی سازمان جاسوسی (کا. گ. ب) طی سال‌ها روزگار دردناکی را سپری کردند و سران حزب توده که نجات خود را  از زندان قصر تا گریختن به آلمان شرقی و رسیدن به رفاه و امنیت نسبی،مدیون ستوان رفعت محمدزاده و ستوان قبادی، این جوان ساده دل مازندرانی بودند، در کمال ناجوانمردی هر دو را از یاد بردند و هیچ تلاشی برای نجات‌شان نکردند.
از سرنوشت ستوان محمدزاده اطلاعی ندارم اما سال‌ها بعد در جریان رفتار ناجوانمردانه عوامل کا.گ.ب شوروی نسبت به ستوان حسین قبادی، قرار گرفتم.
 

کپی