اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

رئیس ستاد انتخابات: حضور مردم در این دوره از انتخابات مجلس از ادوار قبل بیشتر خواهد بود

رئیس ستاد انتخابات: حضور مردم در این دوره از انتخابات مجلس از ادوار قبل بیشتر خواهد بود

در ۱۰ دوره انتخابات مجلس میانگین حضور مردم در پای صندوق‌های رای بالای ۶۰.۵ درصد بوده است و استان های زاگرس نشین در این دوره‌های میانگین مشارکت سیاسی بیشتری نسبت به استانهای دیگر داشته‌اند.

معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور پیش بینی کرد حضور مردم در این دوره از انتخابات نسبت به ۱۰ دوره گذشته بیشتر و حداکثری باشد.

جمال عرف روز پنجشنبه در نشست با جمعی از معتمدین و تشکل‌ها و سازمان‌های مردمنهاد، فعالان سیاسی و نمایندگان اقشار مردم چهارمحال و بختیاری افزود: تاکنون ۳۶ دوره انتخابات در کشور با حضور چشمگیر مردم برگزار شده است، که میانگین مشارکت مردم در انتخابات در این دوره‌ها ۶۳ درصد بوده است و مردم نسبت به سرنوشت خود و مشارکت سیاسی توجه لازم را دارند.

به گفته وی، در ۱۰ دوره انتخابات مجلس نیز میانگین حضور مردم در پای صندوق‌های رای بالای ۶۰.۵ درصد بوده است و استانهای زاگرس نشین در این دوره‌های میانگین مشارکت سیاسی بیشتری نسبت به استانهای دیگر داشته‌اند.

وی، مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت را مهمترین مولفه‌های انتخابات دانست و گفت: متعمدین و فعالان سیاسی و سازمانهای مردمنهاد در افزایش مشارکت عمومی در انتخابات کشور نقش مهمی برعهده دارند.

معاون سیاسی وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد : این دوره از انتخابات را ناظران بیرونی و کسانی که به هیچ تعهد و وعده‌ای پایبند نیستند ، خواهند دید و میزان ارتباط بین مردم و نظام سیاسی و دولت را ارزیابی خواهند کرد و اگر مشارکت مانند دوره‌های گذشته باشد، بسیاری از آرزوهای آمریکاییها درباره ایران بر باد خواهد رفت و آنها باید واقعیت نظام جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند.

عرف ،با اشاره به تحولات اخیر آمریکا نیز افزود : ترامپ به راحتی جان بولتون را کنار گذاشت چرا که نمی‌خواست حضور بولتن بیش از این برای دولت آمریکا هزینه داشته باشد و تمام طرح‌هایی که جان بولتون و گروه B داشتند، با انسجام ملی در ایران برهم خورده است و آمریکا وقتی به تحریم افراد می‌رسد یعنی چیز دیگری برای تحریم ندارد و ایستادگی و مقاومت مردم ایران باعث ناامیدی آمریکاییها شده است.

به گفته وی، مردم به سرنوشت خود حساس هستند و پیش‌بینی می‌شود مشارکت مردم در این دوره از انتخابات نسبت به ۱۰ دوره گذشته بیشتر خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد: مهمترین سیاست‌های دولت دوازدهم تحت چند کلید واژه شامل آزادی، آرامش، امنیت و پیشرفت مطرح شد و محوریت سیاست داخلی دولت بر محور این ۴ کلیدواژه است.

عرف ادامه داد : وزارت کشور موظف است زمینه آزادی‌های مدنی در کشور را ایجاد کند و کمیسیون ماده ۱۰ اجزاب متولی راهبری احزاب است که این کمیسیون فراقوه ای است که نمایندگان قوه مجریه ، قضاییه و مقننه در آن حضور دارند.

به گفته وی، تا قبل از قانون جدید بیش از ۲۵۰ گروه سیاسی و حزب نام‌نویسی و ثبت‌نام کرده بودند که برخی از این احزاب در ایام انتخابات شکل می‌گرفتند.

وی گفت : تاکنون ۱۱۰ حزب سیاسی در کشور خود را با قانون جدید تطبق داده‌اند و چندین حزب دیگر نیز در دستورکار قرار دارد و احساس می‌شود در عمل گفت و گو و شنودی بین احزاب کم است.

به گفته وی، باید زمینه را برای تحزب ایجاد کرد و این را وزارت کشور دنبال می کند و ۳ کمیسیون کارگری و دانشجویی و اقوام زیر مجموعه کمیسیون زیر مجموعه شوری امنیت وزارتخانه است.

معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: در مساله دانشجویی با حضور معاونان دانشجویی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و درمان نشست‌های مختلفی پیگیری شد و مساله های دانشجویی پیگیری شد.

به گفته وی، در سال جاری  ۳ اولویت وجود دارد و یکی از اولویت‌ها با وجود تهدیدات دشمن، تاکید بر تقویت انسجام ملی در همه زمینه است و هیچ مساله ای نباید برروی انسجام ملی تاثیرگذار باشد.

عرف یادآور شد: در مساله آب باید همه نسبت به اسناد بالادستی و تصمیمات شورای عالی آب و قانون تمکین کنند و در نهایت این بحثها نباید شاکله اصلی انسجام ملی را برهم بزند.

به گفته وی، مسائلی که ناظر بر استان است مسوولیت اش بر عهده نماینده عالی دولت در استان است و آنچه فرااستانی است در وزارت کشور پیگیری می شود.

به گزارش ایرنا، با حضور معاون سیاسی وزیر کشور ، شهرستان خانمیرزا دایر شد و فرمانداری این شهرستان بهره برداری و نخستین فرمانداری آن نیز منصوب شد./ ایرنا

 

کپی