اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

راه اندازی تالار شهر اردبیل تا دو سال آینده

راه اندازی تالار شهر اردبیل تا دو سال آینده

استاندار اردبیل گفت: براساس توافقی که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد کردیم، تا دو سال آینده تالار شهر اردبیل به عنوان یک مجموعه فرهنگی و هنری شایسته تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

اکبر بهنامجو در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: ما در استان اردبیل با توجه به شاخصه‌های دینی و مذهبی با هدف مقابله با آسیب‌های اجتماعی و کاهش تاثیرگذاری آن در زندگی مردم فعالیت‌ها و برنامه‌های خوبی را به شکل اصولی آغاز کردیم تا در یک هدفگذاری دو ساله بتوانیم برخی از دغدغه‌ها را کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با جمع‌بندی آسیب‌های اجتماعی دامنه‌دار در استان سعی بر این است تا در یک راهکار علمی و تحقیقاتی با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی و اساتید این دانشگاه بتوانیم برنامه‌ریزی واقع‌بینانه‌ای را در کاهش این آسیب‌ها انجام دهیم.
نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل ادامه داد: جلسات کارشناسی ما در حوزه فرهنگی و اجتماعی به صورت دو هفته یکبار و با همراهی کارشناسان و صاحبنظران با محوریت پنج آسیب مهم در سطح ملی و استانی دنبال می‌شود که امیدواریم خروجی و نتایج آن در حل این مشکلات و آسیب‌ها موثر باشد.
بهنامجو افزود: ما از چند هفته پیش موضوع ازدواج و طلاق را در دستور کار برنامه‌ریزی‌ها قرار دادیم و در این حوزه بر این باوریم بحث آموزش قبل از ازدواج بایستی مورد توجه قرار گیرد و حتی دانش‌آموزان از مقطع ابتدایی با مسایل و موضوعات درست و صحیح در این زمینه آشنا شوند.
وی با بیان اینکه 70 درصد طلاق در 7 سال اول زندگی رخ می‌دهدف اضافه کرد: این آمار نشان می‌دهد که زوجین باید با مهارت‌های زندگی آشنا شوند و از همین روی به تمام ادارات و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کردیم تا برنامه‌های آموزشی را برای پرسنل خود در اولویت قرار دهند.
استاندار اردبیل گفت: به شکل فراگیر و با استفاده از همه ظرفیت‌ها اعم از خیرین و افراد توانمند موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارائه مشاوره‌ها و برنامه‌های اجتماعی در دستور کار قرار گرفته و انتظار می‌رود با در نظر گرفتن ردیف اعتباری خاص به هر استان اجازه هزینه کرد در در پرداخت‌ هزینه‌های مشاوره را برای خانواده‌های کم توان مالی بدهند.
بهنامجو افزود: ادارات نمی‌توانند از محل هزینه‌های جاری که بسیار محدود است برای مباحث آموزشی و ارائه مشاوره‌ها هزینه کنند که انتظار می‌رود دولت در بودجه سال آینده ردیف اعتباری خاص برای کاهش آسیب‌های اجتماعی را در نظر بگیرد.
وی قول مساعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را در تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل تالار شهر اردبیل ظرف دو سال آینده یادآور شد.
در این جلسه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز گفت: شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل جزو پنج شورای برتر کشور در تشکیل جلسات و مصوبات پربار شناخته شده که امسال نیز در ارزیابی‌های کشوری این برتری‌ حفظ شده است.
سیدناصر اسحاقی به اهم مصوبات جلسات شورای فرهنگ عمومی در اشاعه فرهنگ ساده‌زیستی در استان اشاره و خاطرنشان کرد: برگزاری آئین نوروز بی‌تکلف، برگزاری ازدواج‌های آسان، جلوگیری از هزینه‌های گزاف در درگذشت اموات در قالب طرح خیرات اموات، برپایی سفره‌های افطاری ساده و تلاش برای کارآفرینی و حمایت از سرمایه‌گذاران و توسعه اشتغال پایدار در بخش فرهنگی و اجتماعی از جمله مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل بوده است.
وی ادامه داد: 6 هزار حافظ قرآن تحت پوشش برنامه‌های آموزشی قرار گرفته‌اند که رتبه استان اردبیل در این زمینه اول تا سوم کشوری است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از تحریر کتاب قرآن به اسم اردبیل خبر داد و تصریح کرد: تاکنون 100 صفحه از این کتاب به زیور طبع آراسته شده و امیدواریم به سرعت با تلاش هنرمندان این مجموعه آماده شود.
اسحاقی موضوع گفتمان فرهنگی و توجه به شفافیت عملکرد را در این زمینه یادآور شد و بیان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های مردمی تلاش بر این است تا فعالیت‌های حوزه فرهنگ و هنر توسعه یابد و براساس شعار تعریف شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت‌های این مجموعه باید به شکل شفاف و شیشه‌ای قابل ارائه باشد.
در این جلسه در کنار امضای تفاهمنامه مشترک بین وزارت ارشاد و استانداری اردبیل در تخصیص 60 میلیارد تومان اعتبار برای فعالیت‌های فرهنگی – هنری در دو سال آینده حکم امام جمعه اردبیل و استاندار در قالب شورای نظارت بر مساجد اعطا شد./ ایسنا

کپی