امضای ترامپ روی دیوار مرزی مکزیک

بین الملل /
شناسه خبر: 501968

دونالد ترامپ با امضای نام خود بر دیوار مرزی مکزیک که در حال احداث است، آن را "سیستمی امنیتی با کلاس جهانی" نامید که نفوذ به آن عملا غیر ممکن است.

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی بازدیدی از مراحل ساخت دیوار مرزی بین این کشور و مکزیک در جنوب شهر سن دیگو به عمل آورد.

این رئیس‌جمهوری، سال پیش در سفری مشابه به همین منطقه، پیش‌نمونه‌ای از مرز مذکور را مورد بررسی قرار داده بود. این پیش‌نمونه بعدتر خراب شد تا با تیرک‌های آهنی جایگزین شود. ترامپ درخصوص نمونه نخست این دیوار می‌گوید: "آن مثل ورقه‌ای آهنی بود و مردم به راحتی می‌توانستند آن را کنار بزنند".

به گفته ترامپ، این تیرک‌ها جاذب گرما هستند -"می‌توانید روی آن تخم‌مرغ نیمرو کنید"- و در عمق زمین فرو رفته‌اند تا از تونل‌زنی ممانعت به عمل آید و ماموران مرزی بتوانند تهدیدها از سوی خاک مکزیک را مهار کنند.

ترامپ از دولت مکزیک برای ارسال ده‌ها هزار نیرو جهت حفاظت از مرزهای شمالی و جنوبی این کشور و کاهش میزان مهاجرت مردم به سوی آمریکا، قدردانی کرده است.

او گفت: "می‌دانید که مکزیک هیچ‌گاه تلاش نکرده تا مردم را از روانه شدن به سوی کشور ما بازدارد، اما حال، برخلاف این کار می‌کنند؛ این شگفت‌انگیز است".

رئیس‌جمهوری آمریکا با اظهار اینکه مقامات مرزی و نیروهای گشت‌زنی او را متقاعد کرده‌اند طرحی پرهزینه‌تر برای دیوار ارائه شود، استفاده از تیرک‌های پرشده با بتون را به جای دیوار بتنی ترجیح داده تا ماموران بتوانند آن سوی دیوار را نیز مشاهده کنند.

ارتفاع این تیرک‌ها به گفته ترامپ، ۳۰ فوت (حدودا ۹ متر) است. او می‌گوید "این، نسخه رولز-رویس است".

هفته پیش، دادگاه عالی آمریکا با پذیرش درخواست ترامپ، اجازه داد تا افرادی که بدون داشتن وضعیت حفاظتی در "کشور ثالث" اقدام به عبور از مرز آمریکا و مکزیک می‌کنند، از اعطای پناهندگی محروم شوند.

پنتاگون اخیرا بودجه‌ای به میزان ۳.۶ میلیارد دلار که به بیش از صد پروژه نظامی تخصیص یافته بود، لغو و به احداث ۱۷۵ مایل از دیوار مرزی اختصاص داد. ترامپ طی کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ گفته بود هزینه احداث مرز را دولت مکزیک خواهد پرداخت.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.