اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

محدودیتی در افزایش بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی روستاییان نداریم

محدودیتی در افزایش بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی روستاییان نداریم

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفت: دولت هیچ محدویتی را برای افزایش تعداد بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر قایل نشده و اهتمام نیز بر این است که افراد متقاضی در کمترین زمان ممکن به عضویت صندوق دربیایند.

اسدالله رازانی، شامگاه چهارشنبه(27 شهریور) در دومین جلسه ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان کردستان که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان در سال 84 شکل گرفته است، گفت: کشاورزان و روستاییان مهمترین نقش را در تولید کشور دارند که در گذشته بیمه نداشتند اما با تاسیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر این خلاء پر شد.

وی افزود: در حال حاضر یک میلیون و 160 هزار نفر در سطح کشور از مزایای این بیمه برخوردارند که بالغ بر یک میلیون و 50 هزار نفر آنها بیمه شده فعال هستند و 106 هزار نفر نیز به دلیل بازنشستگی پیش از موعد، یا فوت سرپرست خانوار و یا از کارافتادگی سرپرست خانوار، مستمری بازنشستگی دریافت می‌کنند.

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر عنوان کرد: اگر امروز بخواهیم سرپرست خانوارهای روستایی را بیمه کنیم 2 میلیون خانوار باقی مانده است که در سال‌های آینده با احتساب کشاورزان غیرساکن و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار خانوار و سرپرستان خانوار جدید، جامعه هدف ما به شش الی هفت میلیون نفر می‌رسد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پرداخت حق بیمه براساس سطح درآمدی فرد است، ادامه داد: در کل کشور 80 درصد بیمه شدگان در سطح هشت که بالاترین سطح است، ثبت نام کرده‌اند.

رازانی با اشاره به اینکه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، دولتی بوده و دولت نیز اهتمام اصلی بر این بخش دارد، گفت: در این نوع از بیمه، تنها یک سوم حق بیمه از سوی روستائیان پرداخت شده و دو سوم آن را دولت پرداخته می‌کند.

وی ادامه داد: دولت هیچ محدویتی را برای افزایش تعداد بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر قایل نشده و اهتمام نیز بر این است که افراد متقاضی در کمترین زمان ممکن به عضویت صندوق دربیایند.

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در ادامه اعلام کرد: در استان کردستان 44 هزار نفر بیمه شده فعال این صندوق هستند که 4.3 درصد بیمه شدگان کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه جمعیت کردستان 2 درصد جمعیت کل کشور است؛ تحت پوشش قرار گرفتن بیش از 4 درصد جمعیت استان را در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، 2 برابر متوسط کشوری عنوان کرد.

رازانی گفت: 2 هزار کردستانی نیز بیمه بازنشستگی از صندوق دریافت می‌کنند که در مجموع 46 هزار نفر در استان کردستان از مزایای بیمه اجتماعی روستاییان بهره‌مند هستند.

وی اعلام کرد: صندوق بیمه روستاییان استان کردستان در سال گذشته با کسب 94 از 100 امتیاز، در سه شاخص عملکردی تمدیدی‌ها، بیمه شده جدید و بیمه شده زیر 30 سال، موفق به کسب رتبه اول در میان 31 استان کشور شد.

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خاطرنشان کرد: در حال حاضر 180 هزار نفر دیگر نیز در استان کردستان می‌توانند تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان قرار گیرند که ما در پذیرش و برقراری بیمه برای آنها محدودیتی را نداریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عمده مشکل روستاییان در عدم توان پرداخت حق بیمه نیست بلکه به دلیل ناآشنایی، عدم تبلیغ و اعتماد است که تاکنون افراد بیشتری به عضویت صندوق درنیامده‌اند، در صورتی که این صندوق دولتی بوده و هر دولتی موظف به پرداخت حق بیمه عضوشدگان آن است./ ایسنا

کپی