اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

حرکت در مسیر صلح

حرکت در مسیر صلح
فریدون فربود دبیر جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح‌

هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» روز جمعه افتتاح می‌شود؛ جشنواره‌ای که با توجه به شیوه برگزاری‌اش بزرگترین جشنواره هنر برای صلح دنیا به شمار می‌رود. چون به تمام رشته‌های هنری مانند عکاسی، نقاشی، مجسمه‌سازی، ویدئو‌آرت، سینما، تئاتر و موسیقی در آن پرداخته می‌شود.

جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح یک جشنواره غیر رقابتی است که آثار شرکت کننده در آن در قالب تعریف جهانی صلح قرار می‌گیرند. ما معمولاً صلح و جنگ را در تقابل با یکدیگر قرار می‌دهیم، اما صلح براساس تعریف سازمان ملل یک مسیر است و برای رسیدن به آن باید به مواردی مانند حقوق کودکان، حقوق زنان، محیط زیست، بیماری‌های خاص، بحران‌های محیط زیستی مانند گرمایش زمین، گفت‌و‌گو، مدارا، صلح درونی، پرهیز از خشونت و عدم جنگ توجه کرد. اینها سلسله مواردی است که اگر پیوسته انجام شود به مرور زمان می‌تواند منتهی به صلح شود.
رویکرد جمع‌آوری آثار هم در این جشنواره براساس همین تعاریف از صلح است. از دوره چهارم به بعد تلاش کردیم روی تک تک این موارد تمرکز کنیم. شعار اصلی جشنواره یک شعار جهانی است یعنی «صلح را تصور کن»، اما هر سال بسته به رویکردی که برای آن دوره داریم شعارها متفاوت خواهد شد. امسال با توجه به نامگذاری سال 2019 به‌نام سال زبان‌های بومی شعار جشنواره «جهان رنگارنگ است» انتخاب شده است.
رویکرد اصلی دریافت آثار هم احترام به اقوام، مذاهب، ملیت‌ها و بحث مدارا و گفت‌و‌گوست. 2300 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده بود و هیأت‌های انتخاب جشنواره در بخش سینما شامل انیمیشن، داستانی، مستند و کارگردان جوان، در بخش موشن پوستر و در بخش نمایشگاهی شامل عکس، نقاشی، مجسمه‌سازی و ویدئوآرت آثار را بررسی کردند و حدود 200 اثر در بخش نمایشگاهی و سینما در جشنواره به نمایش درمی‌آیند.
امسال از 20 کشور دنیا مانند امریکا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، برزیل، افغانستان، عراق، چین، کره جنوبی، ایرلند، لوکزامبورگ و استرالیا در جشنواره شرکت کرده‌اند. مانند دوره‌های قبل امسال هم نشان عالی هنر برای صلح از بخش‌های اصلی جشنواره و ادای دینی از سوی هنرمندان جوان به هنرمندان پیشکسوت است.
تا 10 یا 12 مهر که قرار است اختتامیه جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح برگزار شود بازدید از آثار برای عموم آزاد و رایگان است.علاقه‌مندان می‌توانند از آثار بخش نمایشگاهی ما در خانه فرهنگ دیهیم، گالری باروک دیدن کنند و فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره را هم در سینما فرهنگ در روزهای 1، 3، 6 و 8 مهر ببینند.‌

کپی