اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

کاش اسم جشنواره‌ جهانی را عوض می‌کردیم

کاش اسم جشنواره‌ جهانی  را عوض می‌کردیم
سید محمد بهشتی عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری ایران‌‌

تصمیم حسین انتظامی مبنی بر جدا ماندن جشنواره فیلم فجر از جشنواره جهانی فجر از مهم‌ترین اتفاقات سینمایی هفته‌ اخیر بود. برخی از کارشناسان مثل سید محمد بهشتی معتقدند اگر نام جشنواره‌ جهانی به جشنواره تهران تغییر کند حساسیت‌ها روی آن کاهش می‌باید.

جدایی بخش بین‌الملل از بخش ملی جشنواره فیلم را نه تنها امری لازم بلکه طبیعی می‌دانم. این جدایی و کسب استقلال پیش از این هم در جشنواره فیلم فجر سابقه داشته. بخش‌هایی در جشنواره فیلم فجر وجود داشتند که پس از رسیدن به بلوغ، از بدنه جشنواره فیلم فجر جدا شدند و امروز هویت مستقل دارند؛ نمونه‌اش جشنواره فیلم کودک.
برای بخش بین‌الملل جشنواره هم چنین اتفاقی لازم و ضروری بود. تجربه 5 دوره‌ برگزاری مستقل جشنواره حاکی از آن است که از بلوغی برخوردار شده و به‌عنوان یک جشنواره مستقل می‌تواند روی پای خودش بایستد. بر این اساس منفک شدن بخش بین‌الملل از بخش ملی اتفاق بسیار خوبی است و بحث و مناقشه در این باره به اعتقاد من چندان ضرورتی ندارد اما آنچه جای بحث و سؤال است عنوان و نام این جشنواره است.
چرا اسم این جشنواره همچنان جشنواره بین‌المللی فیلم فجر است؟ مگر این جشنواره در اردیبهشت ماه و به فاصله چند ماهه از ایام دهه فجر برگزار نمی‌شود؟ پس دلیل اصرار بر حفظ این عنوان چیست؟ جشنواره فیلم به این دلیل جشنواره فیلم «فجر» نامگذاری شد که در ایام دهه فجر برگزار می‌شود. و گرنه عنوان «فجر» مستقل از این ایام خیلی عنوان پرمعنا و مقدسی نیست. حال که 5 سال از برگزاری جشنواره جهانی به‌صورت مستقل گذشته دیگر بحث درباره ادغام یا حفظ استقلال آن نباید موضوعیت داشته باشد.
اگر همچنان درگیر این موضوعات هستیم به این خاطر است که جشنواره جهانی نتوانسته از زیر عنوان «فجر» بیرون بیاید. طبق روال دیگر جشنواره‌های جهانی نام بخش بین‌الملل جشنواره ما هم باید می‌شد «جشنواره بین‌المللی تهران». مگر اینکه امروز جشنواره کودک با نام مستقل جشنواره کودک و نوجوان اصفهان شناخته می‌شود چه پیامدی داشته جز اینکه‌بند نافش را جدا کرده، مستقل شده و روی پای خودش ایستاده است؟ نام فجر روی جشنواره بین‌المللی یک پارازیت است؛ یک عامل مخل در استقلال. هر وقت این جشنواره صاحب نام و عنوان مستقل شد آن وقت می‌شود راجع به ثمرات این استقلال و هویت مستقلش هم صحبت کرد.‌

کپی