اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

اوبرایان جانشین بولتون شد

اوبرایان جانشین بولتون شد

گروه جهان/ دونالد ترامپ، یک هفته پس از اخراج جان بولتون، رابرت اوبرایان را به عنوان مشاور امنیت ملی جدید خود معرفی کرد. به گزارش سایت شبکه خبری «ان‎بی‎سی نیوز»، با این حکم، رابرت اوبرایان از سمت خود به عنوان فرستاده ویژه در امور گروگان‎ها در وزارت امور خارجه امریکا کنار می‎رود تا بر کرسی‎ای بنشیند که تا همین یک هفته قبل، جان بولتون بر آن می‎نشست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در توئیتی در این ارتباط نوشت: خوشحالم که خبر دهم رابرت اوبرایان را که در سمت خود به عنوان فرستاده ویژه در امور گروگان‎ها در وزارت امور خارجه موفق بوده ‎است، به عنوان مشاور امنیت ملی کشورمان معرفی کنم.» او در توئیت دیگری نیز نوشت:«من با رابرت به مدتی طولانی و سخت کار کرده‎ام. او کار خود را عالی انجام خواهد داد.»
رابرت اوبرایان چهارمین مشاور امنیت ملی است که در دوره ترامپ وارد کاخ سفید شده است. پیش از او مایک فلین، هربرت مک مستر و جان بولتون این سمت را داشتند. او چهره چندان شناخته‎شده‎ای در عرصه جهانی نیست. اوبرایان در تلاش اخیر ترامپ برای بازگرداندن ایسپ راکی، خواننده رپ امریکایی که متهم به ضرب و جرح در سوئد بود، نقش اصلی را داشت و پنج ماه پیش نیز مکاتباتی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درمورد بازگرداندن شماری از شهروندان امریکایی به این کشور داشت.
صعود اوبراین در حالی صورت می‌گیرد که دولت ترامپ، تعهدات بین‎المللی امریکا را نادیده گرفته و این کشور را به سمت پروژه‌های بلندپروازانه‎ای همچون مذاکره با کره شمالی، دیوارکشی در مرز با مکزیک، افزایش تنش با ایران و جنگ تجاری با چین پیش برده است.

کپی