اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
پیشگیری از خام فروشی با شیرین‌سازی میعانات گازی

«سیراف» در ایستگاه تأمین مالی

«سیراف» در ایستگاه تأمین مالی

گروه اقتصادی / مدتی است که گام ها در مسیر رهایی از خام فروشی نفت، بلند‌تر و سریع تر شده است. با وجود آنکه تحریم‌ها مانع توسعه صنعت نفت هستند، اما خود نیز عاملی شده اند که تصمیم سازان کشور بیشتر به فرصت های موجود بپردازند. به طوری که روز گذشته، نشست بررسی مسائل تامین مالی طرح‌های فراگیرپالایشی سیراف با حضور وزیر نفت، رئیس‌ کل بانک مرکزی، رئیس سازمان بورس، مدیران عامل بعضی از بانک‌ها، نمایندگان صندوق توسعه و مسئولان مرتبط برگزار شد تا برای ساخت این طرح چاره اندیشی شود.

 چرا سیراف؟
برخلاف نفت خام که می توان تولید آن را با میزان مصرف و صادرات تنظیم کرد، تولید میعانات گازی این قابلیت را ندارد. بویژه در زمستان ها که باید تولید گاز حداکثری شود و همراه این گاز استحصال میعانات گازی نیز اجتناب ناپذیر است. چاره کار چیست؟ وقتی تحریم ها اجازه صادرات آزادانه این محصول را نمی‌دهد، چه باید کرد؟
از نظر فنی، شیرین‌سازی میعانات گازی یا همان تبدیل میعانات گازی به فرآورده‌هایی نظیر بنزین، نفتا، گاز مایع و گازوئیل بهترین راه است. در این زمینه، بعد از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت پالایش 480 هزار بشکه در روز که بخشی از آن به بهره برداری رسیده، اکنون نوبت ساخت 8 طرح پالایشی میعانات گازی سیراف است. هشت پالایشگاه سیراف هر یک با ظرفیت پالایش روزانه ۶۰ هزار بشکه‌ میعانات گازی تعریف شده است. البته با رسیدن ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس از ۳۶۰ به ۴۸۰ هزار بشکه در روز، ۱۲۰ هزار بشکه از مجموعه پالایشگاه‌های طرح فراگیر پالایشی سیراف کم می شود و ظرفیت آن به ۳۶۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.
تأمین مالی، سد راه توسعه
هزینه واحدهای پالایشی میعانات گازی در مقایسه با پالایشگاه‌های نفت خام گران نیست اما طرح‌های فراگیرپالایشی سیراف پس از بازگشت تحریم و منتفی شدن فاینانس خارجی، در عمل گرفتار بن‌بست شده بود. اما با مساعدت مسئولان بویژه رئیس قوه مجریه، تصمیم گرفته شد که ۲۲ هزار میلیارد تومان منابع مالی ریالی آن از طریق بورس و حدود یک تا ۱.۳ میلیارد دلار هم منابع ارزی مورد نیاز از طریق تفاهم با بانک مرکزی جذب شود.
اما با وجود آنکه فراخوان این طرح سال 1393 اعلام شد، هنوز پیشرفت قابل توجهی نداشته و در ابتدای راه قرار دارد. مسأله سیراف، تأمین مالی است و از این رو مسئولان به فکر تسریع تامین مالی این طرح هستند تا یک گام در مسیر بهبود صنعت نفت برداشته شود.
در این رابطه بیژن زنگنه، وزیر نفت، در نشست بررسی مسائل تأمین مالی طرح‌های فراگیرپالایشی سیراف با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب برای پیگیری این موضوع، گفت: کاری که هم‌اکنون این وزارتخانه پیگیری می‌کند، بحث مربوط به طرح‌های پالایشی سیراف است. طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت پالایش روزانه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی نیازمند حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه است که ۶۵ درصد از هزینه‌های مورد نیاز طرح‌ها به‌صورت ارزی خواهد بود. به گزارش بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی نیز در این نشست با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از تولید بر ضرورت توجه بیشتر نظام بانکی به رونق تولید و مشارکت در طرح‌های مولد کشور بویژه در صنعت نفت برای جلوگیری از خام‌فروشی در چارچوب اقتصاد مقاومتی تأکید کرد. عبدالناصر همتی ابراز امیدواری کرد به‌منظور انجام این پروژه‌ها، تصمیم‌های قطعی در روزهای آینده و با مشارکت بانک‌های متقاضی و صندوق توسعه ملی گرفته شود. اگر در روزهای آتی تکلیف تأمین مالی این پروژه مشخص شود، این طرح می تواند در عرض 2 تا 3 سال آتی به نقطه قابل قبولی از توسعه برسد اما در غیر این صورت طرح فراگیر پالایشی سیراف به نوعی پاشنه آشیل وزارت نفت محسوب می شود. این برنامه مهم در کارتابل زنگنه صدرنشین برنامه های توسعه ای است. چراکه از لحاظ ماهوی، با برنامه‌های جاری صنعت نفت از جمله برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید یا تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام دیگر، تفاوت دارد.
 سیراف، توسعه پتروشیمی و پتروپالایشگاه
پالایشگاه‌ های میعانات گازی سیراف اگرچه بنزین تولید نمی‌کنند، اما گازوئیل و نفتا تولید خواهند کرد. ۸ میلیون تن نفتای تولیدی آن به‌عنوان خوراک پتروشیمی‌ها و پتروپالایشگاه ها از بهترین محصولات نفتی کشور خواهد بود که زمینه ساز توسعه پتروشیمی می شود. زمان آغاز بهره‌برداری از طرح فراگیرپالایشی سیراف در صورت تأمین به‌موقع ارز و ریال، نیمه دوم سال ۱۴۰۱ برآورد شده است. گام بعدی توسعه پتروشیمی با تکیه بر خوراک اصلی نفتا و تبدیل آنها به فرآورده‌های نهایی پلیمری و شیمیایی است. امکان توسعه پترو پالایشگاه بر اساس نفتای تولیدی واحدها نیز وجود دارد.

کپی