اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

ما و همسایه‌ها

ما و همسایه‌ها
مهرداد عباد عضو اتاق بازرگانی ایران

برخی‌ها اینگونه تفسیر می‌کنند که اگر واردات کاهش پیدا کند، تولید داخل قدرت می‌گیرد و تولیدکنندگان داخلی می‌توانند فعالیت‌های خود را توسعه دهند، ولی چنین موضوعی وجود ندارد. با کاهش واردات تولید سخت‌تر می‌شود، چرا که واردات مواد اولیه برای تولیدکنندگان چالش ایجاد می‌کند و آنها نیز نمی‌توانند تولیدات خود را افزایش دهند یا حتی سطح تولیدات قبلی خود را حفظ کنند.

از طرفی، کاهش واردات مواد اولیه سبب شده که قیمت تمام شده تولیدات داخلی افزایشی شود. به هر ترتیب کاهش واردات را از دو جنبه می‌توان دید. یک فشارهای اقتصادی که ازخارج بعد از خروج از برجام در مورد ایران اعمال کرد و دیگر تحریم‌های داخلی است.
 وضعیت تحریم‌های خارجی مشخص است و همه می‌دانند که چه شرایطی دارد، ولی تحریم‌های داخلی کار را برای فعالان اقتصادی سخت‌تر کرده است. تصویب قوانین سلیقه‌ای و سهمیه‌بندی واردات کالا از جمله مشکلات تحریم‌های داخلی است که به آن اشاره شد. سال‌های گذشته در کمتر از 10 دقیقه می‌توانستیم عملیات ثبت سفارش کالا را انجام دهیم ولی این روزها برای ثبت سفارش حداقل باید سه ماه زمان گذاشت. در چنین شرایطی مشخص است که تجار حتی با گذر از تحریم‌های خارجی هم نمی‌توانند برای واردات اقدام خاصی انجام دهند.
در حال حاضر تجار می‌توانند بر اساس معدل دو سال قبل واردات خود، واردات جدید را ثبت سفارش کنند. اما چالش اصلی در این حوزه این است که معدل واردات دو سال قبل را برخی از کارشناسان به‌صورت سلیقه‌ای اعمال می‌کنند. اگر مبنا ارزشی باشد با توجه به افزایش قیمت دلار واردکننده با مشکلات متعددی مواجه می‌شود.
 

کپی