اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

امید به آینده

امید به آینده
افشین کلاهی عضو اتاق بازرگانی ایران

کاهش واردات از کشورهای همسایه خبر خوبی برای اقتصاد ایران نیست و نمی‌توان روند کاهشی واردات را مثبت ارزیابی کرد. یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش واردات، تحریم است. تحریم سبب شده واردات از کشورهای همسایه مانند گذشته نباشد. از دیگر چالش‌ها که می‌توان اشاره کرد، سخت شدن قوانین و مقررات واردات کالا به کشور و انتقال پول است.

از آنجا که اخذ مجوز ثبت سفارش کالا برای تجار بسیار سخت شده است، خیلی از تجار به سمت واردات نمی‌روند و ترجیح می‌دهند فعالیت‌های اقتصادی خود را به گونه‌ای دیگر تعریف کنند.
کشورهای همسایه شرایط را برای ما سخت کردند و اجازه نمی‌دهند مانند تحریم‌های گذشته واردات از این کشورها را دنبال کنیم. کشورهای همسایه هم برای اینکه منافع‌شان اهمیت دارد، برخی از آنها از تحریم واهمه دارند و سعی می‌کنند روابط خود را با ایران تنظیم کنند.
البته ناگفته نماند، با‌وجود تمام چالش‌ها امارات رویکرد خود نسبت به ایران را تغییر داده و تا حدودی سخت گیری‌های خود را کم کرده است. این امر به گونه‌ای است که در سال 98 روند تجاری کشور ایران با امارات مثبت می‌شود. اما روابط اقتصادی ایران با کشورهای همسایه و بخصوص امارات به موضوعات سیاسی گره خورده است.
با توجه به موقعیت پیش آمده، هیچ راهکار و پیشنهاد اقتصادی در جهت توسعه همکاری‌ها و واردات مجدد از کشورهای همسایه وجود ندارد و تنها راهکار حل مشکلات از بعد سیاسی صورت می‌گیرد. با این اوصاف، امید فعالان اقتصادی به آینده است.

 

کپی