اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

رفع چالش صدور مجوز برای پهپادها از سوی معاونت علمی

رفع چالش صدور مجوز برای پهپادها از سوی معاونت علمی

معاون علمی‌ و فناوری رئیس جمهوری غیرقابل شناسایی بودن پهپادها را از چالش‌های این حوزه نام برد و گفت: ما به منظور استفاده وسیع از پهپادها از چهار سال گذشته کارگروهی در معاونت علمی تشکیل دادیم که در آن چالش صدور مجوزها از طریق ارگان‌های نظامی رفع شده است.

سورنا ستاری با بیان اینکه حوزه پهپادها جزو حوزه‌هایی است که ما در آن مزیت‌های جدی داریم، اظهار کرد: چرا که بسیاری از بخش‌ها و شرکت‌ها محصولاتی با مزیت رقابتی تولید کرده‌اند و حتی در برخی موارد بهتر از محصولات عرضه شده در دنیا است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه توانستند فرهنگ استفاده وسیع از پهپادها را نهادینه کنند، خاطرنشان کرد: به گونه‌ای که به جرأت می‌توان گفت ۹۶ درصد از شرکت‌های حاضر در این رویداد شرکت‌های خصوصی هستند که موفق شدند محصولات خود را بویژه در بخش‌های طراحی بومی‌سازی کنند.
ستاری همچنین با اشاره به چالش شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه طراحی و ساخت پهپادها گفت: صدور مجوز برای این شرکت‌ها در سه سال گذشته به‌صورت جدی مطرح بود، ولی با راه‌اندازی کارگروهی در معاونت علمی این چالش مرتفع شده و امروزه به طور وسیع با صدور مجوزها، از پهپادها استفاده می‌شود.
وی در عین حال با تأکید براینکه استفاده از پهپادها مسائل امنیتی خاصی دارند، توضیح داد: یکی از مشکلات پهپادها غیرقابل شناسایی بودن آنها است که این امر می‌تواند برای هر سیستم نظامی تهدید به شمار برود.
 وی اضافه کرد: بر این اساس در کارگروهی که در معاونت علمی از چهار سال گذشته تشکیل شده، این مسائل حل شده و توانستیم مجوزهای مربوط به پهپادها را از ارگان‌های نظامی دریافت کنیم.

کپی