اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

بن سلمان از سئول درخواست کمک کرد

بن سلمان از سئول درخواست کمک کرد

ولیعهد عربستان امروز (چهارشنبه) مدعی شد، حمله به دو تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو محک واقعی اراده بین‌الملل در مقابله با "اقدامات خرابکارانه‌ای" است که امنیت و ثبات بین‌المللی را تهدید می‌کنند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در ادامه تماس‌های تلفنی با مقامات جهان در گفت‌وگوی تلفنی با مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی ضمن اظهارات مذکور از جامعه بین‌الملل خواست اقدامات و موضع قاطعانه‌ای در قبال چنین "حملات خرابکارانه‌ای" اتخاذ کند.

ولیعهد سعودی تاکید کرد، جامعه جهانی باید در تعامل با این مساله متحد شود.

ولیعهد عربستان از کره‌جنوبی برای تقویت سامانه دفاع هوایی کشورش درخواست کمک کرده است. طرفین نیز با ادامه رایزنی‌ها در این خصوص توافق کردند.

مون و بن‌سلمان در مذاکرات تلفنی خود بر اهمیت پاسخ‌ منسجم جامعه جهانی به "مشکل" حملات علیه تاسیسات نفتی سعودی تاکید کردند.

مون به ولیعهد سعودی گفته، حمله به تاسیسات نفتی تهدیدی برای امنیت نه فقط عربستان بلکه کل جهان است.

وی افزود،‌ کره جنوبی از تلاش‌های جهانی برای ریشه کنی تروریسم حمایت می‌کند و چنین حمله‌ای امنیت انرژی بین‌الملل را تهدید می‌کند و نباید تکرار شود.

رئیس‌جمهوری کره جنوبی گفت: عربستان بزرگترین صادرکننده نفت به کشورش بعد از ناگزیر شدن سئول به صرف نظر کردن از واردات نفت از ایران تحت فشارهای تحریم‌های آمریکایی محسوب می‌شود.

کره جنوبی سال گذشته میلادی ۳۲۳ میلیون بشکه نفت خام از عربستان وارد کرد و این معادل ۳۰ درصد واردات نفت این کشور است.

روز شنبه دو تاسیسات نفتی بقیق و خریص در عربستان وابسته به شرکت آرامکو مورد حملات پهپادی قرار گرفتند. به دنبال این امر،‌ جنبش مردمی انصارالله مسؤولیت این حملات را برعهده گرفت، اما ائتلاف متجاوز عربی مدعی است، "نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که این حملات از اراضی یمن اجرایی نشده‌اند".

بن سلمان در اظهارات سابق خود در تماس تلفنی بوریس جانسون با وی نیز مدعی شده بود، "حمله به تاسیسات آرامکو "بحرانی سخت" نه فقط برای عربستان بلکه برای کل جهان است".  / ایسنا

کپی