اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
فراهانی هشدار داد

پارک چیتگر در معرض تخریب و نابودی

پارک چیتگر در معرض تخریب و نابودی

یک عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه آتش سوزی های مکرر در محدوده پارک چیتگر عادی نیست، گفت: ۲۰ درصد این حوادث می تواند به دلیل مشکلاتی باشد که مردم ایجاد کرده اند. آتشی درست کرده و فراموش می کنند که خامو ش کنند. به نظر می آید ۸۰ درصد باقی آتش سوزی ها هدایت شده و با هدف ضربه زدن باشد.

 مجید فراهانی پس از بازدید چند ساعته از پارک جنگلی چیتگر در نشستی با اشاره به چالش های پارک جنگلی چیتگر گفت: مشکل اصلی این بوستان، کم آبی است. به ویژه آن که ساخت و سازها در تهران به یک باره افزایش پیدا کرد و میزان فعلی آب منطقه جوابگوی آبیاری درختان پارک جنگلی چیتگر نیست و همچنین ما شاهد افزایش دما در تهران بوده ایم.

وی دو راهکار را برای پرداخت بدهی های سنگین مدیریت شهری به آب و فاضلاب پیشنهاد کرد و گفت: شهرداری به آبفا کمک های زیادی کرده است حتی در صحن شورا، تسهیلاتی برای انشعابات آبفا دادیم. با توجه به لابی های سنگینی که در این هنگام شد می توانستیم در مقابل امتیازاتی بگیریم.

وی راه حل دوم را تهاتر با نهادهای مختلف به ازای آبیاری این بوستان جنگلی عنوان کرد و در توضیح بیشتر بیان کرد: در منطقه ۴ برای آبیاری لویزان ابتکار عملی داشته و طی یک تعامل سه گانه به صورت اقتصادی این مشکل را حل کرده اند که می توانیم از قرارداد آنها الگو برداری کنیم.

وی تأکید کرد: کاشت درخت در زمانی که آب نداریم، فایده ندارد. در حال حاضر اول باید قبل از کاشت درت مشکل آب را حل کنیم زیرا میزان آب فعلی در این منطقه، پاسخگوی درختان نیست و بعد از تأمین آب، نهضت درختکاری را دنبال کنیم.

عضو شورای شهر نبود چارت سازمانی در پارک چیتگر را چالش خواند و گفت: باید این موضوع از سوی منطقه پیگیری شود.

به گفته این مقام در شورای شهر در حال حاضر سه هزار درخت در منطقه چیتگر آفت زده هستند که در ابتدا این تعداد ۱۰۰ درخت بود که اگر این آفات جمع آوری نشود، تعداد درخت بیشتری دچار آفت می شوند. مدیریت این پارک باید قوی باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۴۰ درصد آب های چاه های چیتگر در اختیار مجموعه سوارکاری و پارک آبی حاشیه این منطقه است، تصریح کرد: نباید زمانی که درختان چیتگر به دلیل کم آبی دچار بحران است، اجازه چنین بهره برداری ای را بدهند./مهر

کپی